سالیوان: اوکراین موضوع اصلی دیدار مجازی بایدن و پوتین بود

نیویورک – ایرنا – جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد که دیدار مجازی روز سه شنبه جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه شامل طیفی از موضوعات بود اما موضوع اصلی مورد گفتگو اوکراین بود.

 مشاور امنیت ملی دولت بایدن روز سه شنبه به وقت محلی افزود که  بایدن با پوتین به صورت مستقیم و صریح گفت و گو و بر حمایت آمریکا از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین تاکید کرد.
 سالیوان اظهار داشت که بایدن به  صراحت اعلام کرد اگر روسیه به اوکراین حمله کند، آمریکا و متحدانش با اقدامات قوی اقتصادی پاسخ خواهند داد.
مشاور امنیت ملی کاخ سفید ادامه داد: آمریکا فراتر از ارائه تسلیحات کنونی به اوکراین، ابزار دفاعی بیشتری در اختیار این کشور قرار خواهد داد و ما در پاسخ به چنین تشدیدی به تقویت متحدان ناتو خود در جبهه شرقی خواهیم پرداخت.
این مقام ارشد دولت بایدن اضافه کرد: بایدن همچنین به پوتین گفت که گزینه دیگری وجود دارد و آن کاهش تنش ها و دیپلماسی است.
سالیوان افزود: آمریکا و متحدان اروپایی در مورد مسائل راهبردی وسیع تر بحث خواهند کرد. این مسائل شامل نگرانی های راهبردی آمریکا در خصوص روسیه و نگرانی های راهبردی روسیه است. آمریکا همچنین آماده پیشبرد توافق مینسک در حمایت از قالب نورماندی است. این امر شامل تمهیدات آتش بس و اعتماد سازی است.
مشاور امنیت ملی کاخ سفید اظهار داشت: جو بایدن پس از این تماس تلفنی با رهبران فرانسه، آلمان، انگلیس و ایتالیا صحبت کرد تا به آنها در مورد گفت و گو با پوتین توضیح  دهد و در خصوص ادامه راه مشورت کند.
به گفته وی، بایدن همچنین روز پنج شنبه با رییس جمهوری اوکراین گفت و گو خواهد کرد.
سالیوان ادامه داد که همانطور که کانال های دیپلماتیک را دنبال می کنیم همچنین برای احتمالات از جمله آمادگی برای پاسخگویی دقیق، قدرتمند و آشکار به تشدید تنش آماده می شویم.
جن ساکی سخنگوی کاخ سفید نیز در نشست خبری خود در ارتباط با گفت‌وگوهای جو بایدن ولادیمیر پوتین درباره اوکراین مدعی شد هدف ما این است که از حمله روسیه به اوکراین جلوگیری کنیم، در نتیجه خواستار تنش‌زدایی هستیم.
به گزارش ایرنا، شبکه تلویزیونی سی ان ان در گزارشی اعلام کرد که این دیدار مجازی در میان اتهامات آمریکا به روسیه در خصوص افزایش حضور نظامی در مرزهای اوکراین و قصد برای حمله به این کشور اتفاق می افتد.
دو منبع آگاه با آخرین ارزیابی‌های اطلاعاتی در گفت و گو با  سی‌ان‌ان مدعی شدند در چند ماه گذشته، روسیه خطوط تدارکاتی از جمله واحدهای پزشکی و سوختی ایجاد کرده است که می‌تواند در صورت تصمیم احتمالی مسکو برای حمله، ارتش این کشور را تامین کند.
سی ان ان مدعی شد منابع اطلاعاتی آمریکا تخمین می زنند که روسیه می تواند در عرض چند ماه حمله نظامی به اوکراین را آغاز کند زیرا ۱۷۵ هزار سرباز در امتداد مرز اوکراین مستقر شده اند.
یک مقام اطلاعاتی آمریکا گفت که  در نشستی که یکی از محوری ترین تحولات سیاست خارجی دوران ریاست جمهوری بایدن است، انتظار می رود رئیس جمهور آمریکا به پوتین در خصوص تحریم ها و اقدامات آمریکا علیه روسیه در صورت تصمیم این کشور برای حمله به اوکراین هشدار دهد.
جامعه اطلاعاتی آمریکا بر این باور است که پوتین هنوز تصمیم خود را برای حمله نظامی به اوکراین نگرفته است و بایدن قصد دارد به پوتین بگوید که واشنگتن آماده است تا اقدامات اساسی اقتصادی را انجام دهد تا زیان اقتصادی قابل توجه و شدیدی به روسیه وارد کند.
این دو رهبر در ژوئن گذشته در نشست ژنو دیدار کردند. آخرین تماس عمومی آنها در ماه جولای بود.
یک روز قبل از تماس آمریکا و روسیه، پنتاگون تأیید کرد که نیروهای روسیه در امتداد مرزهای اوکراین توانایی نظامی خود را افزایش داده است.
به گفته سی ان ان، دولت آمریکا همچنین در حال بررسی گزینه هایی برای تخلیه احتمالی شهروندان آمریکایی از اوکراین در صورت حمله احتمالی روسیه به این کشور و ایجاد یک وضعیت امنیتی وخیم است.
بایدن و پوتین ۱۶ ژوئن سال جاری میلادی (۲۶ خرداد ۱۴۰۰ ) در ژنو سوئیس نیز با یکدیگر دیدار و گفت  و گو کرده بودند.
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha