زاکانی: در دهه ۷۰ و ۸۰ تلاش بر تغییر جوهره جریان دانشجویی بود

تهران- ایرنا- تهران- ایرنا- شهردار تهران گفت : در دهه ۷۰ و ۸۰ تلاش شد که جوهره جریان دانشجویی در کشور تغییر پیدا کند و یک مسیری بر خلاف مسیر ذاتی آن طی شود.

به گزارش ایرنا، علیرضا زاکانی عصر سه شنبه در همایش گرامیداشت روز دانشجو که با عنوان «با روایت طبیب، دردهای مزمن شهر» در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، گفت: بعد از انقلاب یک مسیر درخشان دیگر یعنی ۱۳ آبان ۵۸ را داشتیم که در آن نیز یک اصلاح درونی و یک نه بزرگ بیرونی مقصود بود، اصلاح درونی نسبت به دولت موقت بود که اگر استمرار پیدا می کرد منجر به انحراف نظام می شد و «نه» بزرگ بیرونی به پذیرش شاه مستبد بود.

وی با گرامیداشت روز دانشجو با بیان اینکه باید در ۱۶ آذر مسئولیت های بزرگ تاریخی خود را یادآور شویم گفت: با انقلاب اسلامی وارد یک رقابت جدی بین اسلام و لیبرالیسم با یک نگاه متفاوت نسبت به انسان شدیم.

به گفته وی، نگاه لیبرالیستی انسان را جایگزین خدا، طبیعت را در تسخیر انسان، جامعه را در جهت سودحداکثری و انسان را در جهت لذت حداکثری می بیند اما در نگاه اسلام انسان خلیفه الهی، طبیعت یک امانت در دست انسان  و جامعه هویت مستقلی از جمع جبری انسانها دارد  و تا افق بی نهایت امکان رشد و تعالی دارد و فرد نیز تا بی نهایت به سمت امام معصوم می تواند طی طریق کند.  

ما بدنبال جهانی شدن هستیم

شهردار تهران با بیان اینکه این رقابت در عرصه جهانی همچنان ادامه دارد گفت: بی تعارف ما به دنبال جهانی شدن هستیم و اینکه مستضعفان بر جهان حاکم و حکمران خواهند شد نوید قرآنی است، غرب نیز به دنبال بلعیدن جهان و استثمار دیگران است و یک یکپارچگی بر محوریت خودش است.

وی ادامه داد: وقتی در  در سال ۱۹۹۱ سه ماه قبل از فروپاشی شوروی، بوش پدر اعلام نظم نوین جهانی کرد در توضیح آن گفته بود که ما یک جهان یکپارچه و دهکده ای با کدخدایی امریکا را پیگیری می کنیم، حمله به افغانستان و عراق بعد  از ۱۰ سال عملا حکایت از یک ناکامی اولیه داشت و برای جبران این  ناکامی بود که این نقطه از جهان انتخاب شد. پس این  رقابت فوق العاده نفسگیر است.

زاکانی اظهار داشت: در این رقابت ما به دنبال آگاهی بخشی هستیم و او با زور و تهدید به دنبال تحمیل خود، ما با دنبال یک حرکت جمعی و جبهه سازی جهانی  هستیم و او به دنبال تحت سیطره قرار دادن دیگران برای خود و  ایجاد شرایطی که در آن از منابع دیگران برای استمرار حیات ناپاک خود استفاده کند.

وی تاکید کرد: این رقابت پایان ندارد و وقتی از مولفه های قدرت صحبت می کنیم، یکی از مولفه های قدرت علم است و آمریکا با علم خودش، خودش  را تحمیل می کند و ما نیز باید با استفاده از دانش و توانمندی و علم و فناوری خود در مسیر حرکت کنیم.

به گفته وی، در گذشته شرایطی را داشتیم و امروز در گام دوم انقلاب باید عینیت شعارهای خود را روی زمین به جهان نشان دهیم، اگر آزادی و استقلال را مطرح کردیم باید همه عناصر و اجزای آن ر ا به درستی پیاده کنیم مثلا مسئولان باید فریاد مردم و مطالبه گری آنها را بشنوند و این آزادی مدنظر انقلاب است.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: باید در هم اندیشی و تبادل افکار به یک نقطه مطلوب برسیم که عدالت یک بحث جدی و یک امر قطعی است که باید به آن توجه ویژه داشته باشیم و نباید شاهد این فقر و فساد و تبعیض باشیم، باید درمقابل این پلشتی ها بایستیم و این کار هزینه دارد.

به گفته وی، نکته بعد مربوط  به پیشرفت است، جامعه‌ای که پیشرفته نباشد و دچار عقب افتادگی باشد در درون خود اقتضائات سقوط خود را فراهم می کند، بنابراین باید کوشش کنیم گامی به سمت جلو داشته‌ باشیم.

زاکانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت:  ادامه مسیر انقلاب با ساختن یک الگو قابل هموار شدن است و روز دانشجوی امسال باید پیام ویژه ای داشته‌ باشد، امروز نیازمند این هستیم که در داخل با تبعیض و فقر و فساد مقابله کنیم و بی شک دانشجو نسبت به این مساله مسئولیت پذیری جدی دارد.

وی یادآور شد: ما مکلفیم نسبت به خدمت شایسته و نوکری مردم گوی سبقت را از هم برباییم و دانشجویان مسئولیت و رسالت ویژه ای در این مسأله دارند و حداقل می توانند این مسأله را از مسئولان بطلبند، ما مسئولیم که کشور را به سمت پیشرفت و آبادانی مادی و معنوی ببریم.  

شهردار تهران با تبریک روز دانشجو به همه دانشجویان گفت: امروز ۱۶ آذر روز دانشجو است، اتفاق ۶۸ سال پیش در دانشگاه تهران یک وجه ضد استبدادی و یک وجه ضد استکباری داشت؛ جهت ضد استبداد قیام علیه حاکمیت وقت بود و وجه ضد استکبار آن نه گفتن به نماینده نظام سلطه برای حضور در ایران بود.  

وی تاکید کرد: ادامه این نقطه درخشان تاریخی همیشه این رسالت را برای ما یادآور شده که اگر ما این روز را گرامی می داریم بخشی از آن گرامیداشت یاد شهدا و این حماسه است و بخشی از آن یادآور مسئولیت هایی است که نسبت به تلاش صورت گرفته در مسیر جریان دانشجویی تا امروز انجام شده است.

زاکانی ادامه داد: در داخل نیازمند یک انسجام و امید و روشن بینی نسبت به آینده و همچنین جهاد و حرکت همه گیر برای تحقق اهداف عالی نظام جمهوری اسلامی هستیم، در خارج نیز باید یار مظلومان باشیم و با جبهه سازی درست ظرفیت‌های خود را تکامل بخشیم چرا که مظلوم وقتی با حمایت ما بلند شد در خدمت اهداف انقلاب قرار می گیرد.

به گفته وی، دشمنان باید صدای واحدی را از داخل بشنوند و باید احقاق حق خودمان را در عرصه های مختلف داشته‌باشیم و افکار عمومی جهانیان روشنگری کنیم و دیپلماسی عمومی و مردمی را در اختیار بگیریم و جبهه سازی نوینی کنیم بین ظرفیت های مختلفی که در دولت های مختلف وجود دارد و نسبت به دشمنی با آمریکا با ما مشترکاتی دارند، در داخل کشور در برهه ای از زمان عده ای مشکلات متعدد را با نمی شود و نمی توانیم پاسخ می دادند اما برای ما مسجل شد که ما می توانیم اگر حرف خود را منطقی و دقیق بزنیم و دچار سستی نباشیم.  

جریان جنبش دانشجویی رسالت های بزرگی دارد

زاکانی اظهار داشت: جریان جنبش دانشجویی مسئولیت ها و رسالت های بزرگی دارد که دانشجو به صورت بالفعل می تواند امروز در خدمت انقلاب اسلامی قرار بگیرد و امروز می تواند خودش را برای پذیرفتن مسئولیت ها در آینده بسازد.

وی تاکید کرد: تهران به عنوان پایتخت نظام جمهوری اسلامی هویتی دارد اما در معماری و شهرسازی هویت آن مفقود است و در حوزه های فناوری و علم، برخورداری از بهترین دانشگاه‌های کشور امکانی را ایجاد کرده که این شهر را به عنوان صاحب علم و فناوری و دارای یک هویت پیشرو بشناسند.

گسل های تهران بحران زا است

شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود گفت: وجود ۱۲ هزار هکتار بافت ناپایدار و ۴ هزار و ۵۶۰ هکتار بافت فرسوده در دل این بافت ناپایدار و وجود سه گسل فعال در تهران بحران زا است، ۵۷۰ کیلومتر معابر انتقال آب سطحی شهر داریم که بخش زیادی از آن فرسوده شده و هیچ پولی برای حل این مشکل در محاسبات دیده نشده است.

به گفته وی، در حوزه ترافیک و حمل و نقل ۷ خط مترو به ۳ هزار واگن نیاز دارد در حالی که همه این خطوط یک هزار و ۵۰۰ واگن دارد و از این موارد نیز تنها  یک هزار و ۱۳۶ مورد آن در حال ارائه خدمت است و حتی دو سوم آن نیز نیاز به اورهال دارد.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: در بخش اتوبوسرانی، از ۵ تا ۶ هزار اتوبوس فعال در گذشته فقط  ۲ هزار و ۲۵۰ اتوبوس فعال است و به تازگی  ۱۷۵ دستگاه خریدیم و به دنبال جبران کاستی ها در این بخش هستیم؛ همچنین ۴.۵ میلیون موتور سیکلت در تهران وجود دارد که بسیاری از آن ها کاربراتوری هستند و یک موتور کاربراتوری ۷ برابر یک ماشین آلودگی ایجاد می کند پس با این همه معضلاتی که در کنار هم قرار می گیرد چگونه می توان صحبت از هوای پاک کرد.

وی با بیان اینکه شهروندان دچار مشکلاتی هستند و به حق ناراحتند گفت: سطح سرمایه های اجتماعی در تهران در پایین ترین سطح قرار دارد و در این بخش نیز  به یک زنگ خطر دیگر بر می خورید، همچنین شهرداری نیز به نوبه خود مشکلات متعددی دارد و باید از یک نهاد خدماتی صرف به یک نهاد اجتماعی  اثرگذار ارتقا پیدا کند و آن موقع است که می تواند ناظر به حوزه اجتماعی‌ و آسیب های اجتماعی و مسائل زیست محیطی و فرهنگ حرفی برای گفتن داشته باشد.

زاکانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در شهرداری خود را نیازمند پیوستگی به مراکز علمی می دانیم و بر همین اساس یکی از هویت هایی که دنبال می کنیم تا شهر تهران با آن هویت در عرصه جهانی شناخته شود هویت علمی و فناوری است، تلاش می کنیم زیرساخت‌های لازم پهنه های علم و فناوری را در شهر تهران فراهم کنیم و با لکه گذاری های درست در مجموعه های مختلف امکانی را فراهم کنیم که دانشگاه‌ها برای بعد و حین تحصیل خود یک سکانداری جدی برای توسعه علم و فناوری در شهر و گره گشایی از موضوعات مختلف شهر تهران را در دستور کار قرار دهند. 

به گفته وی، در شهرداری نیازمند علوم انسانی، تجربی، فنی و مهندسی و هنر و همه عرصه ها هستیم و نظام مسائل ما باید به دست اهل دانش گره گشایی شود و در این مسیر ما خود را محتاج دانشگاه و اهالی علم و دانش می دانیم. این احتیاج و هم افزایی ظرفیت ها و حضور جدی اهل علم برای راه گشایی مسیر و گره گشایی از مشکلات امکانی را فراهم کند که هم تعالی دانش را ببینیم و هم در کنار آن مشکلات تهران که درواقع خودش یک کشور است را حل کنیم.

به گزارش ایرنا، همایش گرامیداشت روز دانشجو از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس در سالن چمران این دانشگاه و با حضور علیرضا زاکانی، شهردار تهران، محسن ثابتی مشاور وزیر در امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و جمعی از اساتید و دانشجویان این دانشگاه برگزار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha