دبیرشورای عالی انقلاب فرهنگی: دانشجو باید نقاد و اصلاح‌گر باشد

تهران - ایرنا - دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پیامی به مناسبت ۱۶ آذر روز دانشجو عنوان کرد: دانشجو باید در قبال سرنوشت جامعه با کوله‌باری از تعهد و دانش، به نقادی و اصلاح بپردازد.

به گزارش ایرنا از شورای عالی انقلاب فرهنگی، سعید رضا عاملی روز سه شنبه در این پیام نوشت: آرمان‌خواهی و تکرار و پافشاری بر آن موجب گفتمان‌سازی و اثرگذاری بر مراکز تصمیم‌گیری مدیریّت کشور خواهد شد.

وی تاکید کرد: رسالت اصلی دانشگاه اسلامی، تربیت انسان است و هدف اساسی دانشجو، رسیدن به کمالات والای انسانی است. در فرع این تربیت انسانی، دانشجوی مسلمان دو وظیفه مهم دیگر بر عهده دارد: نخست این که کوشش کند تا به بالندگی علمی، آموزشی و پژوهشی برسد و جامعه دانشگاهی را سیراب کند و رسالت دیگر او هنگامی است که وارد جامعه شده و با رویدادها و مناسبات اجتماعی و سیاسی مواجه می‌شود،  باید در قبال سرنوشت جامعه با کوله باری از تعهد و دانش، به نقادی و اصلاح بپردازد. گزاردن این دو وظیفه، تامین آینده‌ای آباد برای خود و جامعه است.

عاملی یادآورشد: در موقعیت کم نظیر موجود در کشور برای تحول در نحوه مدیریت کشور و به طور خاص بازسازی ساختار فرهنگی کشور با رویکرد انقلابی، که مطالبه رهبری از آحاد مسئولان است، دانشجویان می‌توانند با نوآوری برخاسته از جامعه، مشارکت فعال داشته و در ترسیم تمدن نوین اسلامی و تمهید زیرساخت‌های تحقق آن مبتنی بر واقعیت‌های روز دنیا اقدام کنند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگر این پیام از دبیرخانه این شورا به عنوان قرارگاه فرهنگی ایران اسلامی نام برد و اظهار کرد: از تمامی دستگاه‌ها و نهادها انتظار دارد با اجرای اسناد راهبردی کشور در حوزه دانشجویی و علم و فناوری، از جمله «سند دانشگاه اسلامی» و «نقشه جامع علمی کشور»   در هم افزایی، تسهیل‌گری و حمایت از دانشجویان برای تحول علمی و اخلاقی در جامعه نقش آفرینی کنند.

 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha