جلیلی: دانشجویان می‌توانند حصار تحریم را بشکنند

تهران-ایرنا- عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر این که باید سهم و ماموریت هر دانشگاه در حل مسائل کشور تعریف و مطالبه شود،‌گفت: دانشجویان می‌توانند حصار تحریم را بشکنند و تلاش‌های خصمانه آمریکا را در عرصه‌های علم و اقتصاد به چالش بکشند.

به گزارش ایرنا، سعید جلیلی در دیدار با جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف که به مناسبت بزرگداشت مقام دانشجو برگزار شد، اظهار داشت: یکی از دغدغه‌های همیشگی آن ست که سرمایه دانشجویان که همان صرف بهترین دوران عمر خود در دانشگاه‌هاست، در بهترین شکل به نفع خود آنها و کشور سپری شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه افق بلندی پیش روی ایران اسلامی است، خاطرنشان کرد: برخی دانشجویان حسرت می‌خورند که چرا دوران دفاع مقدس را درک نکرده‌اند؛ اما باید بدانید که رسالت انقلاب همچنان ادامه دارد و عرصه‌های مختلفی برای تاثیرگذاری مثبت در سیر انقلاب به روی شما عزیزان گشوده شده است.

وی با بیان اینکه عرصه جهاد، جهش و پیشرفت و عدالت، تقسیم کار و کارِ جبهه‌ای می‌طلبد، خاطرنشان کرد: این جبهه باید به درستی شکل بگیرد و هرکس نقش خود را انجام دهد؛ قرار نیست یک نفر همه‌ مسئولیت‌ها را به عهده بگیرد چرا که وسع انسان‌ها محدود است، اما مهم آنست که تلاش‌ها هم‌افزا و مکمل یکدیگر باشد و ما نیز از وسع خودمان به خوبی استفاده کنیم.

جلیلی در پاسخ به این سوال که کدام عرصه علمی امروز اولویت دارد، تصریح کرد: امروز در هر زمینه علمی که علاقه داشته باشید، اعم از علوم مهندسی، انسانی و پزشکی، مجموعه‌ای از مسائل وجود دارد که می‌توانید در آن عرصه افتخارآفرینی کنید. و همه‌ی این عرصه‌ها نیازمند یک کار جهادی و جدی است.

ویژگی مهم دانشجویان در آزادگی و عدم محافظه کاری‌ است

جلیلی با اشاره به دغدغه دانشجویان حاضر در این نشست نسبت به عملکرد برخی مسئولین، گفت: امام خمینی(ره) در خصوص قائم مقام خود فرمودند که ما با هیچ کسی عهد اخوت نبسته‌ایم؛ این وظیفه همه ماست که معروف و منکر را بشناسیم و برای اصلاح یا پیشرفت مسیر کشور، به آن عمل کنیم و به دیگران نیز در این راستا کمک نماییم.

وی خاطرنشان کرد: آنچه تحت عنوان دولت سایه طرح شد، یک گفتمان در همین چارچوب است؛ «تایید،تصحیح، تکمیلِ» روند اداره کشور از جمله اهدافی است که در این گفتمان مطرح می‌شود و محدود یا منحصر به مجموعه ما نیست؛ کما اینکه جنبش دانشجویی در این سالها اقدام‌های خوبی در زمینه تصحیح روندهای خطا داشته است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در همین راستا افزود: اینکه نقش دانشجویان در این جبهه، یک نقش ویژه است به خاطر آنست که آزادگی دانشجویان از تعلقات مادی بیش از دیگران است؛ دانشجویان کمتر دچار محافظه‌کاری می‌شوند و حرکت جریانی آنها نشان میدهد که اقدامات موثر دانشجویی همواره منجر به نقطه عطفی در تاریخ معاصر کشورمان بوده است.

جنبش دانشجویی در جنگ اقتصادی و علمی امروز، کشور را یاری رساند

وی با اشاره نقش مهم جنبش دانشجویی در مقاطع مختلف تاریخی از جمله در آذر ماه سال ۳۲ تا سال‌های پیش از انقلاب اسلامی و بعد از آن به ویژه در دوران دفاع مقدس، گفت: در سال‌های اخیر نیز که جنگ اقتصادی به کشور تحمیل شده، این جنگ دارای ابعاد مختلف علمی، فناوری و ..  بوده است؛ کما اینکه در سال‌های اخیر تعدادی دانشمندان برجسته‌ی کشور هدف دشمن قرار گرفته و به شهادت رسیدند.

جلیلی تاکید کرد: وقتی دشمن کشور ما را در عرصه‌های مختلف علمی و فناوری تحریم می‌کند، تحریم شکن این جنگ، دانشجویان هستند. جنبش دانشجویی نقش ویژه‌ای در شکستن تحریم دارد.

وی افزود: رئیس جمهور فعلی آمریکا یک ماه پس از روی کار آمدن، در سند موقت امنیت ملی آمریکا ابراز کرد که نگران ورود ایران به زمین بازی جدید در عرصه فناوری است.ما باید آمریکا را از تحریم کردن پشیمان کنیم؛ این پشیمانی با خنثی شدن تحریم رقم خواهد خورد.

جلیلی اظهار داشت: دفاع و حماسه فقط در خاکریزهای خاکی نبوده است؛ دفاع و حماسه امروز باید توسط دانشجویان در سایر خاکریزها نیز رقم بخورد.

دانشجویان می توانند حصار تحریم را بشکنند

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: شما دانشجویان شان و منزلت خود را به خوبی بشناسید و در این جبهه با کار واقعی، خط‌شکن باشید و موانع را کنار بزنید. دانشجویان می‌توانند حصار تحریم را بشکنند و تلاش‌های خصمانه آمریکا را در عرصه‌های علم و اقتصاد به چالش بکشند.

وی با اشاره به مشارکت جمعی از دانشجویان در ارائه طرح‌های مختلف اقتصادی به تصمیم‌گیران کشور، عنوان کرد: طرح مسکن مهر یکی از همان طرح‌هایی است که با مشارکت تعدادی از دانشجویان نخبه در فضای تصمیم‌سازی، محقق شد. در همین مدل، تعداد دیگری از نخبگان ایراداتی وارد کردند و نسبت به اصلاح آن اقدام کردند؛ وقتی میگوییم کار جبهه‌ای، منظور ما همین است.

جلیلی تاکید کرد: همانقدر که مدیران در برنامه‌ریزی برای این جبهه مسئولیت دارند، ارکان‌ها و اقشار مردمی نیز باید برای تحقق اهداف جبهه مطالبه گری نمایند؛ دانشجویان باید از مسئولان مطالبه کنند تا سهم و ماموریت هر دانشگاه در حل مسائل کشور تعریف و مطالبه شود؛ اگر این اتفاق رقم بخورد، در مسیر امتداد اندیشه در عمل گام برداشته‌ایم.

نماینده رهبر انقلاب در شورایعالی امنیت ملی در انتهای سخنان خود تصریح نمود: اینکه سهم دانشگاه‌های مختلف در زمینه‌سازی برای ایجاد اشتغال و ارزآوری مشخص بشود، میتواند از جمله مطالبات جنبش دانشجویی قرار بگیرد. دانشجویان باید مطالبه کنند که سهم هر دانشگاه در ایجاد شغل و رفع وابستگی‌های کشور چیست؟ باید از وزیر علوم و روسای دانشگاه‌ها مطالبه کنند که برنامه چهار سال آینده در تحقق این اهداف ملی چگونه قرار است رقم بخورد؟

همچنین در این نشست دانشجویان بر لزوم توجه ویژه بر مسئله هدایت تحصیلی، تقویت سازوکار به کارگیری نخبگان، تعیین نقشه راه برای رفع خلاءهای علمی و فناوری کشور و پیگیری دغدغه‌ها و اولویت‌های مردم تاکید کردند.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha