نظام جامع راهنمایی و مشاوره آموزش و پرورش به تایید رییس جمهوری رسید

تهران- ایرنا- سرپرست معاونت پرورشی و فرهنگی از تایید و تصویب نظام جامع راهنمایی و مشاوره در آموزش و پرورش، در شورای عالی آموزش و پرورش به ریاست رییس جمهوری خبر داد.

به گزارش روز سه شنبه گروه علم و آموزش ایرنا از معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش، حسن شربت دار گفت: در نهصد و نود چهارمین جلسه شورای عالی آموزش و پرورش که ۱۳ خرداد ماه ۱۴۰۰ برگزار شد، نظام جامع راهنمایی و مشاوره در آموزش و پرورش به تایید و تصویب نهایی این شورا رسید.

وی ادامه داد:خدمات راهنمایی و مشاوره در نظام آموزش و پرورش با بهره‌مندی از مشاوران متخصص در مدارس، مراکز مشاوره و خدمات روانشناختی مراکز اختلال یادگیری ارائه می شود.

شربت دار افزود: معلمان و مربیان از گذشته در قالب مشاوره کارکنان و رابطان هسته‌های مشاوره در مدارس از جایگاه ویژه‌ای برای ایجاد جو عاطفی - روانی و اجتماعی مطلوب برای حل مسائل و رفع مشکلات و اختلالات روان شناختی و تحصیلی –شغلی، آموزش های مهارت های زندگی، توانمندسازی دانش آموزان، اولیا و کارکنان برخوردار بوده اند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به تصریح خدمات راهنمایی و مشاوره به تمامی دوره های تحصیلی در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و همچنین تاکید مبانی نظری سند تحول بنیادین در سازمان دهی فرایند یاددهی - یادگیری با نگاه مشاوره ای، ضروری است ساز و کارهای لازم برای مشارکت عمومی و حداکثری معلمان، کارکنان مدرسه و اولیا دانش آموزان در حیطه های رشد شخصیتی و سازگاری، آموزش مهارت های زندگی، نظارت بر فرآیندهای یادگیری و طرح ریزی مسیر زندگی تحصیلی - شغلی فراهم شود.

سرپرست معاونت پرورشی و فرهنگی گفت: معلمان و کارکنان مدرسه نیز به عنوان عاملان و کنشگران عمومی جریان راهنمایی و مشاوره باید در انجام فرایندهایی از جمله آموزش مهارت‌های زندگی، توانمندسازی روانی اجتماعی، شناسایی استعدادها، توانایی ها و مشکلات و  انجام مداخلات مختصر به ویژه سیستم ارجاع در کنار مشاوران مدرسه و مراکز مشاوره و خدمات روانشناختی ایفای نقش کنند.

وی ادامه داد: بر همین اساس نظام جامع راهنمایی و مشاوره در آموزش و پرورش به استناد راهکارهای ۷-۳، ۳-۲۱ و ۴-۲۱ سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به منظور اتخاذ سیاست های یکپارچه، سیستمی و هماهنگ برای بهره مندی دانش آموزان، اولیا، کارکنان و معلمان مدرسه در همه دوره های تحصیلی و نقش آفرینان درون و برون سازمانی به صورت تعاملی و مشارکتی به تصویب رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha