۱۶ آذر ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۳۷
کد خبرنگار: 757
کد خبر: 84568658
۱ نفر

برچسب‌ها

وبینارهای کشاورزی در زمین بایر در ایران و ژاپن برگزار شد

تهران- ایرنا - دفتر آژانس همکاری بین‌المللی ژاپن (JICA) با همکاری مرکز تحقیقات زمین‌های بایر دانشگاه "توتوری" پنج وبینار با موضوع "تحقیقات و توسعه در زمینه کشاورزی در زمین‌های بایر" برای وزارت کشاورزی ایران برگزار کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از آژانس همکاری بین‌المللی ژاپن، در این رشته وبینارها (در ایران و ژاپن)، چهار استاد دانشگاه این مرکز سخنرانی‌هایی را با موضوعات مختلف از قبیل بهره‌وری آب و کشاورزی با آبیاری بهینه و مدیریت خشکسالی ایراد کردند.

این گزارش، تعداد کل شرکت کنندگان در این وبینارها را در حدود ۳۶۴ نفر اعلام کرد و نوشت: با وجود اینکه هر یک از این وبینارها با استقبال خوبی رو به رو شد و مباحثات آن فعالانه در فضایی دوستانه برگزار گردید، اما وبینار پنجم ارائه‌ای از سوی طرف ایرانی در ارتباط با تحقیقات کشاورزی در زمین‌های بایر و نیز بحثی درباره همکاری احتمالی ایران و ژاپن در این زمینه در آینده بود.

مرکز تحقیقات زمین‌های بایر دانشگاه توتوری تنها موسسه تحقیقات در خصوص زمین‌های بایر در ژاپن است. ژاپن یک منطقه بایر نیست اما برای پرداختن به مشکلاتی مانند خشکسالی و گسترش بیابان‌ها، تحقیقاتی را در خصوص زمین‌های بایر و فناوری‌های کشاورزی و کاشت درخت در مناطق خشک آغاز کرده است.

برای دانشگاه توتوری زمانی که در اواخر دهه ۱۹۷۰ میلادی اولین تحقیقات آکادمیک برون مرزی را شروع کرد، ایران اولین کشور شریک بود و دو طرف تحقیقات مشترک زیادی انجام داده اند.

همچنین وزارت کشاورزی ایران متخصصان زیادی دارد که از دانشگاه‌های ژاپن دکترا گرفته‌اند و برخی از آنان در گذشته در تحقیقات مشترک با دانشگاه توتوری کار کرده اند. همین زمینه موجب شد که شرکت‌کنندگان در این وبینارها ارتباطات خوبی برقرار سازند و مشخص شد که استعدادهایی هم برای اجرای تحقیقات مشترک در زمینه‌های مختلف وجود دارد. 

در کشور ایران که بخش زیادی از اراضی آن بایر یا نیمه بایر هستند، موضوعات خشکسالی و کمبود آب به تدریج می روند تا به مشکلاتی جدی در این کشور تبدیل شوند که عمدتا در نتیجه تغییرات آب و هوایی بروز کرده اند.

خشک شدن و گسترش بیابان ها فراتر از چهارچوب یک کشور هستند و باید به عنوان موضوعات جهانی در نظر گرفته شوند که باید نه تنها توسط ایران بلکه توسط مناطق (کشورهای) اطراف به آن پرداخته شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha