وزیر دادگستری: نقیصه ادراک و احساس فساد در کشور باید رفع شود

تهران - ایرنا - وزیر دادگستری با تاکید بر اینکه وقوع فساد و تجربه فساد در کشور زیاد نیست اما متاسفانه ادراک و احساس فساد زیاد است و رتبه خوبی در آن نداریم، تصریح کرد: به عنوان حکومت باید این نقیصه را رفع کنیم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، امین حسین رحیمی روز سه شنبه در نشست بزرگداشت نهم دسامبر(۱۸ آذر) روز جهانی مبارزه با فساد با تاکید بر اینکه در سیاست های نوین کیفری توجه به عدالت ترمیمی بیش از عدالت برخورد با مجرمان مدنظر قرار گرفته، اظهار داشت: امروزه باید میان تجربه فساد و ادراک فساد تفاوت قایل شویم که تفاوت فاحش با هم دارند. 

وی ادامه داد: تجربه فساد یعنی کسی مرتکب جرم شده یا بزه دیده جرم است به عنوان مثال کسی که برای انجام خدمات اداری مجبور به پرداخت رشوه می شود که برای بزه دیدگان باید به عنوان کنوانسیون برنامه چید تا به بزه دیدگان فساد کمک شود. 

وزیر دادگستری با تاکید بر اینکه وقوع فساد و تجربه فساد در کشور زیاد نیست اما متاسفانه ادراک و احساس فساد زیاد است و رتبه خوبی در آن نداریم، تصریح کرد: اگر جامعه احساس کند برای گرفتن خدمت عمومی باید رشوه پرداخت کند خوب نیست و ما به عنوان حکومت باید این نقیصه حل کنیم.

رحیمی یادآور شد: نخستین علت زیاد بودن درک و احساس فساد در جامعه، وجود فساد است یعنی مشاهده فساد به خودی خود احساس آن را بالا می برد. دوم اینکه مردم از حکومت جمهوری اسلامی انتظار ندارند که در آن فساد باشد از این رو اگر فساد اتفاق بیافتد احساس فساد را بالا می برد زیرا از حکومت اسلامی توقع ندارند.

وزیر دادگستری با بیان اینکه در وضعیتی مانند تحریم های ظالمانه که منابع ملی را تحت تاثیر قرار می دهد و اختلال و مشکلات معیشتی برای مردم ایجاد می کند اگر  فساد اتفاق بیافتد مردم حساس‌تر می شوند و احساس فساد دوچندان می شود، تاکید کرد: به عنوان مرجع ملی کنوانسیون باید بزه دیدگانی که ممکن است تجربه فساد نداشته باشند اما احساس فساد می کنند و جمعیت زیادی را در بر می گیرند را کمک کنیم تا به حداقل برسند.

رحیمی در مورد برنامه های دادگستری برای حل فساد خاطرنشان کرد: باید از عدالت ترمیمی کمک گرفت تا این موضوع به حداقل برسد. ضمن اینکه در دوره جدید برنامه ما این است که در جهت ریشه کنی یا به حداقل رساندن احساس فساد تلاش کنیم.

وی با تاکید بر اینکه تا اکنون رویه بیشتر بر این بوده که وظایف بین المللی را درست انجام دهیم، اظهار داشت: در حال حاضر برنامه این است که علاوه بر انجام  وظایف بین المللی، تلاش کنیم تا وجود فساد در کشور هم کم شود. 

رحیمی با یادآوری اینکه برنامه هایی تدوین شده که نیاز به تکنیل شدن دارد، تصریح کرد: این برنامه ها را باید بر اساس ایجاد هماهنگی میان دستگاه های مرتبط با مبارزه با فساد و به شرط عدم موازی کاری اجرایی شود. همچنین باید به شناسایی منفذها و روزنه های فساد پرداخت. 

وزیر دادگستری تاکید کرد: گاه نیاز به قوانین و مقررات داریم که باید پیشنهاد دهیم تا تصویب شود. همچنین باید از تجربیات کشورهای دیگر هم استفاده کنیم؛ بسیاری از کشورها بودند که پیش از این رتبه خوبی در شفافیت و احساس ادراک فساد نداشتند اما در طول یک دوره رتبه بسیار خوبی به دست آوردند. به عنوان مثال گرجستان در سال ۲۰۰۳ در رتبه ۱۲۴ قرار داشت که در حال حاضر  به رتبه ۴۵ رسیده است. پس باید دید چه کردند تا به این رتبه دست یافتند. 

رحیمی افزود: به عنوان مجموعه حاکمیت باید تلاش کنیم با همکاری دستگاه های مرتبط و دستگاه های اجرایی و دولت الکترونیک چهره کنونی فساد را از بین ببریم زیرا پذیرفته نیست که در حکومت اسلامی با توجه به تعالیم دینی رتبه احساس و ادراک فساد بالا باشد.

وزیر دادگستری با ابراز امیدواری از اینکه در دولت سیزدهم با هماهنگی دستگاه ها و مرجع ملی مصمم به کاهش فساد هستیم، تصریح کرد: اگر برای مردم اثبات شود که اراده مبارزه با فساد در حکومت وجود دارد حتما در کاهش احساس فساد رتبه خوبی کسب خواهیم کرد.  
 

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha