صاحب یک گلخانه در گنبد گوجه فرنگی رنگی تولید کرد

گنبدکاووس- ایرنا- یک واحد گلخانه تولید گوجه فرنگی در گنبدکاووس برای نخستین بار در استان گلستان به تولید آزمایشی گوجه فرنگی به رنگ مشکی و صورتی با هدف عرضه به بازارهای مصرف داخلی و خارجی اقدام کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، صاحب این واحد گلخانه روز سه‌شنبه در حاشیه بازدید مدیر و کارشناسان تولیدات گیاهی و باغبانی جهادکشاورزی گنبدکاووس از این واحد تولیدی به خبرنگاران گفت: با توجه به تقاضای بازار بویژه مشتریان خارجی (روسیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس) به گوجه رنگی، تصمیم به کاشت آزمایشی ۵۰۰ بوته در گلخانه ۶ هزار مترمربعی خود کردم.

معین جاوید افزود: گوجه فرنگی رنگی که دارای خواص درمانی بوده و در اندازه کوچک (۲۰ تا ۳۰ گرمی) و به صورت خوشه‌ای رشد می‌کند، هر مترمربع آن بین ۲۰ تا ۲۵ کیلوگرم بار می‌دهد.

وی اضافه کرد: سالانه ۱۸۰ تن گوجه فرنگی با کیفیت و رعایت استاندارد مصرف کود و سموم شیمیایی از واحد گلخانه ۶ هزار مترمربعی خود تولید و روانه بازار مصرف داخلی و خارجی (کشورهای روسیه و حاشیه خلیج فارس می‌کنم.

کارشناس مسوول باغبانی مدیریت جهادکشاورزی گنبدکاووس درباره نحوه تولید گوجه رنگی (سیاه و صورتی) به خبرنگاران گفت: گوجه سیاه از تلقیح زدن گوجه فرنگی بنفش و با گوجه فرنگی قرمز به وجود می‌آید و سالم تر از انواع گوجه فرنگی قرمز است، گوجه سیاه، در طول روند رشد سبز است و هنگامی که خورشید به آن می‌تابد و بزرگ‌تر می‌شود به جای رنگ قرمز، سیاه می‌شود و از داخل به رنگ قرمز متمایل به بنفش است، عطر و طعم بیشتری دارند.

مینا پیری افزود: به سبب وجود آنتوسیانین که یک آنتی اکسیدان‌ بسیار قوی است و وجود مواد معدنی مانند منیزیم، پتاسیم، منگنز و ویتامین‌های A و C در گوجه فرنگی سیاه این نوع گوجه ضد سرطان بوده و برای بهبود فعالیت قلب، بهبود گردش خون و کاهش کلسترول بد خون، پیشگیری از دیابت، تقویت بینایی و کاهش وزن مفید است.

صاحب یک گلخانه در گنبد گوجه فرنگی رنگی تولید کرد

مدیر جهادکشاورزی گنبدکاووس در این بازدید به خبرنگاران گفت که هم اکنون ۳۴ واحد گلخانه به مساحت کل ۱۱.۵ هکتار در این شهرستان فعال هستند که افزون بر هفت هکتار آن در زمینه تولیدات سبزی و صیفی با تولید سالانه ۲ هزار و ۵۰۰ تن فعالیت دارند.

حبیب الله زارع افزود: با توجه به شرایط اقلیمی گنبدکاووس که برای راه‌اندازی واحدهای گلخانه‌ای مفید است، در زمان حاضر برای احداث ۳۰۰ هکتار گلخانه در این شهرستان تقاضا شده است.

وی اضافه کرد: تاکنون برای حدود ۲۰۰ هکتار از تقاضاهای راه‌اندازی گلخانه پروانه تاسیس صادر شده که ۶۹ هکتار آن به بانک‌های عامل برای دریافت تسهیلات معرفی شدند ضمن اینکه ۱۸ هکتار گلخانه در حال ساخت داریم که تا سال آینده وارد چرخه تولید محصول خواهند شد.

گنبدکاووس با ۳۷۵ هزار نفر جمعیت و داشتن ۱۶۱ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی از شهرستان‌های مهم استان گلستان در تولید محصولات کشاورزی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha