شمخانی: آمریکا درپی احیای داعش و تداوم بحران‌آفرینی در منطقه است

تهران- ایرنا- دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: آمریکا از فروپاشی داعش در سوریه و عراق و پیروزی جبهه مقاومت که موجب افزایش قدرت راهبردی این جبهه شده، به شدت عصبانی است و درپی بحران‌آفرینی‌های جدید در منطقه است.

به گزارش ایرنا از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی،  فیصل مقداد وزیر خارجه جمهوری عربی سوریه صبح سه‌شنبه با دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران دیدار و درباره آخرین تحولات منطقه و مناسبات دوجانبه با وی گفت وگو کرد.

دریابان شمخانی در این دیدار با تبیین شرایط حاکم بر منطقه گفت: آمریکا از فروپاشی داعش در سوریه و عراق و پیروزی جبهه مقاومت که موجب افزایش قدرت راهبردی این جبهه شده به شدت عصبانی است و به دنبال بحران‌آفرینی‌های جدید است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی، توطئه ایجاد بحران امنیتی در سوریه را یک طرح آمریکایی - صهیونیستی ذکر کرد و نسبت به پیامدهای خطرناک آن که می‌تواند امنیت کل منطقه را دچار آسیب کند، هشدار داد.

دریابان شمخانی با بیان اینکه اشغالگری از سوی هر کشوری در سوریه موجب استمرار ناامنی و گسترش دامنه خشونت خواهد شد، خاطرنشان کرد: سرنوشت هرگونه تجاوز و اشغالگری در تاریخ جز عقب‌نشینی و شکست خفت بار چیز دیگری نبوده است.

وی با محکوم کردن تجاوز مستمر رژیم صهیونیستی به خاک سوریه، این حملات را در استمرار تجاوزات وحشیانه این رژیم به فلسطین و لبنان برشمرد و گفت: مقاومت و ستیز قهرآمیز، تنها راه دفع غده سرطانی صهیونیسم از منطقه است.

شمخانی با اشاره به روابط راهبردی ایران و سوریه در حوزه‌های سیاسی و امنیتی، تسری آن به سایر بخش‌ها به ویژه حوزه اقتصادی را مورد تاکید قرارداد و آمادگی کامل کشورمان را در این زمینه اعلام کرد.

فصل جدید همکاریهای اقتصادی ایران و سوریه‌ آغاز شده است

فیصل مقداد وزیر خارجه سوریه نیز در این ملاقات با تشکر از حمایت‌های همه جانبه تهران از مردم و دولت سوریه، گفت: با شکست جبهه متحد تروریسم و ایجاد ثبات نسبی در سوریه فصل جدیدی در همکاری‌های دو کشور با اولویت مناسبات اقتصادی آغاز شده است.

وزیر خارجه سوریه، حضور نظامی غیرقانونی آمریکا در سوریه را ناقض اصل حاکمیت و تجاوز به تمامیت ارضی این کشور عنوان کرد و افزود: آمریکا به دنبال احیای هسته‌های تروریستی برای جلوگیری از ایجاد ثبات پایدار در سوریه است.

مقداد، تداوم شرارت رژیم صهیونیستی در منطقه و تجاوز نظامی مکرر به سوریه را مصداق واقعی تروریسم دولتی و اقدامی تحریک‌آمیز ذکر کرد و اظهار کرد: تروریسم، تجاوز نظامی و تحریم‌های ظالمانه نمی‌تواند خللی در اراده ملت سوریه برای مقاومت در برابر زورگویی و زیاده خواهی دشمنان بوجود آورد.

وی با اشاره به ظرفیت‌های گسترده اقتصادی قابل تبادل میان دو کشور و استقبال مردم سوریه از کالاهای با کیفیت ایرانی خواستار افزایش حضور شرکت‌های دولتی و خصوصی ایرانی در بازار سوریه شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha