آغاز میزبانی جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی از مخاطبان با ۱۳ نمایش

تهران- ایرنا- همزمان با نخستین روز بخش اجرایی بیستمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی ۱۳ نمایش در بخش صحنه‌ای و میدانی به استقبال مخاطبان می‌روند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا،‌ بخش اجرایی بیستمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی با اجرای ۵ نمایش صحنه‌ای و ۸ اثر میدانی از امروز (سه‌شنبه ۱۶ آذر) آغاز خواهد شد.

براین اساس نمایش پیک آفتاب نوشته و کار ساسان مهرپویان از تهران ساعت ۱۵، نمایش صورت زخمی به نویسندگی سامان ناصری و کارگردانی پژمان کاشفی از تهران ساعت ۱۶، نمایش شهر آشوب نوشته شهناز روستایی و کار علی طربی از تهران ساعت ۱۷، نمایش در سوگ شب هزار و یکم شهرزاد قصه‌ساز به نویسندگی شهرام احمدزاده و کارگردانی پویان عطایی از اصفهان ساعت ۱۸ و نمایش مجلس شبیه لیر بیچاره نوشته حسین جمالی و کار ملیکا رضی از تهران ساعت ۱۹، از طریق سامانه‌های تیوال و تلویزیون تئاتر ایران به شکل پخش آنلاین (برخط) اجرا خواهند شد و به مدت ۲۴ ساعت از زمان اعلام شده، تماشای این نمایش‌ها برای علاقه‌مندان رایگان امکان‌پذیر است.

همچنین در این روز نمایش چوبی نوشته و کار محمد مظفری از بندر گناوه ساعت ۱۵:۳۰ با مدت زمان ۲۵ دقیقه و نمایش چوبی نوروز نوشته هواس پلوک به کارگردانی مرتضی اسدی مرام از کرمانشاه ساعت ۱۶ با مدت زمان ۲۵ دقیقه و شبیه‌خوانی جنگ خندق به شبیه‌گردانی امیرسلیمان ‌مقدم از تهران ساعت ۱۶:۳۰ با مدت زمان ۲۵ دقیقه و شبیه‌خوانی آقا علی عباس (ع) به شبیه‌گردانی علی عزیزی از تهران ساعت ۱۷:۳۰ با مدت زمان ۸۰ دقیقه شرکت‌کننده در پهنه فرهنگی هنری رودکی اجرا می‌شوند.

لابی تماشاخانه سنگلج در نخستین روز از جشنواره از ساعت ۱۸:۳۰ تا ۲۰ میزبان نقالی نقل رستم و فولادوند کار پریسا سیمین‌مهر از تهران، خیمه‌شب بازی وصیت پرماجرا کار بهناز مهدی‌خواه از تهران، موسیقی مقامی از بندر گناوه و نقل موسیقایی کار حسین ولی‌نژاد از شیروان است.

آغاز میزبانی جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی از مخاطبان با ۱۳ نمایش

جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی از سال ۱۳۶۸ با همت تعدادی از هنرمندان و فعالان این عرصه در راستای حفظ، معرفی، توسعه و اشاعه هنرهای نمایشی آیینی و سنتی پایه‌گذاری شد. رویدادی که در گام‌های نخستین به شکل سالانه و از دوره چهارم به شکل دوسالانه برگزار شده و توانسته در کنار معرفی بخش مهمی از آیین‌ها و سنن‌ نمایش ایرانی در راستای معرفی هنرمندان پیش‌کسوت و فعالان جوان این عرصه به دامنه فعالیت‌های نمایش ایرانی و شکل گیری حریان تئاتر ملی سهمی بسزا داشته باشد. 

این رویداد از دوره دوازدهم با محوریت تاکید بر معرفی نمایش‌های آیینی و سنتی ایران به دیگر نقاط جهان با برگزاری سمینار بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی در کنار میزبانی از پژوهشگران نمایش‌های سنتی دیگر کشورها تلاش کرد در همراهی با زنده‌نام دکتر جلال ستاری و دکتر لاله تقیان دو تن از پژوهشگران بنام عرصه نمایش‌های آیینی و سنتی گامی دیگر در راستای جهانی کردن آیین‌های نمایشی کشورمان بر دارد.

 بیستمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی از چهاردهم تا بیست و یکم آذرماه ۱۴۰۰ خورشیدی به دبیری داوود فتحعلی‌بیگی برگزار می‌شود. اختتامیه این رویداد ۲۱ آذر ساعت ۱۸ در تالار وحدت برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha