۴۵ رشته قنات بافق امسال با ۲.۱ میلیارد تومان هزینه مرمت و بهسازی شد

یزد - ایرنا - مدیرجهاد کشاورزی بافق گفت: ۴۵ رشته قنات از ابتدای سال ۱۴۰۰ شمسی تاکنون با صرف ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان هزینه از محل اعتبار ملی، بودجه داخلی و با کمک فرمانداری شهرستان مرمت و بهسازی شد.

علی اکبر رحمتیان روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به بازدید تعدادی از کارشناسان و فرماندار بافق از قنات های مرمت شده مناطق روستایی افزود: برای مرمت و بهسازی  ۱۰ رشته قنات دیگر که در دست بررسی است، یک میلیارد تومان بودجه دیگر نیاز  است که در آینده نزدیک کار مرمت و بهسازی ، لایروبی و در صورت لزوم « کف کنی» آنها انجام می شود و عملیات اجرایی برخی از قنات در حال حاضر آغاز شده است. 

به گفته وی با توجه به تداوم پدیده خشکسالی به ویژه امسال و سال ۱۳۹۹ و کاهش میران آب زراعی و افزایش نگرانی کشاورزان، این قنات ها در دهستان های مبارکه ،کوشک و سبزدشت  مرمت، لایروبی و بهسازی شد.

وی از قنات به عنوان سازه زنده یاد کرد و گفت: این سازه همواره نیاز به رسیدگی دارد، بسیاری مواقع احتمال دارد، بر اثر ریزش بخش هایی از قنات در طول مسیر نیاز به «نوکنی» داشته باشد که با احیای قنات‌ می توان یک منبع دایمی برای تامین آب در بخش کشاورزی و حتی آب آشامیدنی برای مصارف خانگی فراهم کرد.

رحمتیان با بیان اینکه به دلیل نبود رودخانه دایمی، قنات مهمترین منبع تامین آب کشاورزان بافق است، خاطرنشان کرد: قنات ها همواره بر اثر عوامل طبیعی تهدید می شود باید به طور دایم برای مراقبت و حفظ آن از مسیر بازدید و مراقبت کرد.

این مسئول تصریح کرد: با احیا و مرمت ۴۵ رشته قنات‌ و لایروبی برخی چشمه‌ها ، آب دهی قنات به طور قابل قبولی افزایش یافت که باعث خوشحالی کشاورزان و روستانشینان منطقه شد.

وی بدون اشاره به افزایش میزان دبی قنات ها تصریح کرد: پنج رشته قنات از مجموعه قنات های یادشده از محل اعتبار ملی مرمت و بهسازی شد که مهمترین آن قنات روستای «حسین آباد گودگینستان»، ده میرزا احمد و تراب آباد است که با هزینه مربوطه ، کمک‌های فرمانداری و خودیاری مردمی مرمت شد.

رحمتیان اضافه کرد: برای بهسازی قنات تراب آباد ۸۰۰ میلیون تومان هزینه شد که از این مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان جهاد کشاورزی پرداخت کرد و بقیه با خودیاری مالکان انجام شد.

به اظهار وی، هزینه مرمت قنات‌های حسین آبادِ گودگینستان و ده «میرزا احمد» هرکدام ۱۵۰ میلیون تومان بود که برای هر یک از روستاهای یادشده ، ۱۰۰ میلیون تومان از سوی جهادکشاورزی، ۵۰ میلیون تومان فرمانداری و ۱۰ میلیون تومان هم با خودیاری کشاورزان تامین شد.

وی افزود: در موارد کم‌آبی یا خشک‌شدن قنات تنها بر اثر خشکسالی باشد می‌توان با لایروبی ، طوقه چینی، کف کنی و افزودن بر طول قنات به آب بیشتری دست یافت و قنات را از خشک شدن نجات داد.

 همچنین رحمتیان خاطرنشان کرد:راﯾﺞﺗﺮﯾﻦ روش آﺑﯿﺎری در بافق هنوز شیوه غرقابی « ﮐُﺮت بندی» اﺳﺖ و ﻋﻠﺖ آن ﻓﺮﻫﻨﮓ ﺳﻨﺘﯽ برجا مانده از گذشته  دور در ﺑﯿﻦ ﮐﺸﺎورزان اﺳﺖ که در اﯾﻦ روش ﮐﺮتﻫﺎ را ﺑﻪ ﺷﮑﻞ ﭼﻬﺎر ﮔﻮش ﯾﺎ ﺷﮑﻞﻫﺎی دﯾﮕﺮ درﺳﺖ ﻣﯽﮐﻨﻨﺪ.

 ۴۵ رشته قنات بافق امسال با ۲.۱ میلیارد تومان هزینه مرمت و بهسازی شد

به پیشنهاد وی، روش های آبیاری سنتی علاوه بر راندمان و بهره وری بسیار پایین، موجب فرسایش، شوری،  قلیایی و باتلاقی شدن خاک، تخریب زمین‌های کشاوزی و مهم تر از همه باعث هدر رفت آب می شود،بهتر است کشاورزان با تجمیع زمین‌های زراعی از آبیاری نوین ( قطره ای یا تحت فشار) استفاده کنند.

وسعت زمین‌های زیرکشت محصول زراعی و باغی بافق، ۶ هزار و ۲۹۰ هکتار است که با ۱۱۷ حلقه چاه عمیق ، نیمه عمیق و ۱۲۰ رشته قنات، آبیاری می‌شود.

از ۸۵۰ هزار هکتار اراضی بافق حدود ۴۰۰ هزار هکتار آن بیابانی وبقیه سایر مکان هاست، خرما، پسته، زعفران، جو، گندم، لوبیا، گیاهان دارویی و علوفه ای مهمترین محصول شهرستان است و مرکز این شهرستان ۵۲ هزار نفری در فاصله ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرق شهر یزد قرار دارد.

۹۸ درصد مساحتِ استان یزد به وسعت هفت میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی تشکیل شد که  ۳۸ درصد آن، معادل ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار هکتار شامل اراضی بیابانی است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha