آنتی بادی تشخیص بیماری­‌های ویروسی گیاهی در دانشگاه زنجان تولید شد

زنجان - ایرنا - آنتی بادی تشخیص بیماری­های ویروسی گیاهی از سوی عضو هیات علمی گروه گیاهپزشکی دانشکده کشاورزی دانشگاه زنجان طراحی و تولید شد.

به گزارش ایرنا، بیماری­ های ویروسی در گیاهان یکی از عوامل محدود کننده رشد و تولید محصول با کیفیت در محصولات مختلف گیاهان هستند. سالیانه بیماری های ویروسی خسارت زیادی به محصولات مختلف زراعی و گلخانه ­ای وارد می کنند. با توجه به ماهیت بیماری های ویروسی و عدم درمان قطعی آنها، شناسایی سریع، دقیق و بهنگام چنین بیماری ­هایی در مدیریت و کنترل بیماری قدم بسیار مهمی است. یکی از نیازمندی­های اساسی برای تشخیص این بیماری­ها استفاده از کیت­ های مختلف تشخیصی است.

محققان در گروه گیاهپزشکی دانشکده کشاورزی دانشگاه زنجان با حمایت مرکز رشد و واحدهای فناور دانشگاه زنجان موفق شدند با استفاده از تکنیک های دی­ان­ای نوترکیب برای برخی از ویروس­ های مهم در محصولات استراتژیک آنتی بادی و کیت الایزا طراحی کنند.

در این تکنیک که در قالب پایان نامه­ های دانشجویی به نتیجه رسیده است، ژن برخی از ویروس ­های مهم در سیستم پروکاریوتی ارائه شده و پس از حصول آنتی ­ژن با خلوص مناسب در مراحل بعدی آنتی بادی اختصاصی ویروس به دست آمده است.

از آنتی بادی های تولید شده برای طراحی کیت الایزا به منظور ردیابی ویروس در روش های سرولوژیک استفاده می شود. به صورتی که برای این ویروس های مهم کیت الایزا طراحی شده است.

بنا بر اظهار دکتر "داود کولیوند" عضوهیات علمی گروه گیاهپزشکی و مسئول طرح، آنتی بادی های تولید شده به این روش دارای اختصاصیت بسیار بالایی هستند. برنامه های آتی تولید ایمنواستریپ­ هایی است که توانایی تشخیص در جا و مزرعه را داشته باشد. لازم به ذکر است این کیت ها در مبادی ورودی و بخش های قرنطینه قابلیت استفاده سریع برای تعداد زیادی نمونه دارد.

به گفته دکتر کولیوند در راستای استفاده از علم به منظور تولید محصول و با حمایت مرکز رشد و واحدهای فناور دانشگاه زنجان یک شرکت فناور مستقر در این مرکز در حال فعالیت در زمینه تولید این کیت‌ها و در برنامه های آینده سایر محصولات مرتبط است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha