العربیه: ترکیه فعالیت اخوان المسلمین مصر را در خاک خود متوقف می‌کند

تهران – ایرنا – شبکه العربیه عربستان سعودی روز دوشنبه مدعی شد، ترکیه آماده است در جهت بهبود روابط با مصر، برخی از فعالیت‌های اعضای اخوان المسلمین مصر در خاک خود را متوقف کند.

به گزارش ایرنا، العربیه به نقل از منابعی که نامشان را ذکر نکرده مدعی است: ترکیه آماده است در اواخر سال جاری میلادی مذاکرات با مصر را از سر بگیرد.

بر اساس این گزارش، ترکیه به مصر اطلاع داده است که تعدادی از شروط قاهره برای از سر گیری روابط را به صورت مرحله به مرحله اجرا خواهد کرد.

پیش تر رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه گفته بود آنکارا برای بازگرداندن اتحاد تاریخی با مردم مصر تلاش می کند.

آنکارا و قاهره در طول دوران کوتاه ریاست جمهوری «محمد مرسی» در مصر روابط گرم و نزدیکی با یکدیگر داشتند اما این رابطه پس از سقوط دولت مرسی در سال ۲۰۱۳ میلادی و روی کارآمدن عبدالفتاح السیسی از دل دستگاه نظامی مصر رو به تیرگی گذاشت.

ترکیه از دولت مرسی که برآمده از گروه اخوان المسلمین بود، حمایت می کرد و با سرنگونی این دولت، روابط آنکارا و قاهره وارد مرحله جدید و تنش آفرینی شد و با موضع گیری های آنکارا سفیر این کشور از خاک مصر اخراج و سطح روابط دو طرف به کاردار کاهش یافت.

تغییر و تحولات اخیر منطقه ای و بین المللی سبب  شده تا آنکارا درصدد تجدید نظر در مواضع منطقه ای و بین المللی خود برآید.

رایزنی های مصر و ترکیه اردیبهشت گذشته برای نخستین بار از سال ۲۰۱۳ برگزار شد و دو طرف در مورد موضوعات مورد اختلاف و بررسی عادی سازی روابط گفت و گو کردند.

همچنین محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر از گام های ترکیه برای بهبود روابط با عربستان سعودی و مصر استقبال کرد و از این دو کشور عربی خواست تا تعامل با آنکارا را ادامه دهند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha