شهردار تهران هشدار داد؛ ۱۲ هزار هکتار بافت ناپایدار و ۳ گسل

تهران_ ایرنا_ شهردار تهران با بیان اینکه ۱۲ هزار هکتار از بافت این شهر ناپایدار است، گفت: وجود ۳ گسل در منطقه مشا، شهرری و شمال غرب پایتخت را تهدید می کند.

به گزارش ایرنا، علیرضا زاکانی شامگاه دوشنبه در دیدار با نفرات رتبه برتر کنکور ۱۴۰۰ با بیان اینکه تهران دچار ناپایداری است گفت: هم اکنون ۱۲ هزار هکتار بافت ناپایدار در تهران داریم، ۴ هزار و ۵۶۰ هکتار بافت فرسوده و ۳ گسل مشا در شمال غرب و شهرری یک تهدید کالبدی برای شهر است و همچنین موضوع حمل و نقل و ترافیک در تهران، به عنوان یک ابر چالش در حال آزار دادن روح و جان مردم است.

وی با بیان اینکه راه حل این موضوعات به دست نخبگان جامعه است، گفت: خلا مسائل مختلف در موضوعات هویتی در شهر کاملا حس می‌شود و در حال حاضر هیچ هویتی ناظر بر هویت معماری قبلی در تهران نیست و در حوزه قانون پذیری و مسائل فرهنگی نیاز به جهش در تهران داریم.

شهردار تهران ادامه داد: به همین منظور امروز برای یک نیاز گرد هم آمده ایم و به عنوان شهرداری به دنبال آن هستیم مشکلات شهری را که نیاز به هویت دارد با کمک نخبگان و مردم حل کنیم که یکی از این هویت ها علم و فناوری است و باید پایتخت به نام علم شناخته شود.

وی خاطرنشان کرد: چون تهران ابعاد مختلفی دارد، در مسائل علوم انسانی تجربی، فنی و عمرانی و غیره نیازمند استفاده از ظرفیت نخبگان هستیم و به همین دلیل شهرداری دست نیاز خود را به سمت شما دانشجویان دراز می کند و امیدوارم این حضور با نشاط دانشجویان منشا پیوستگی به نظام مسائل شهر باشد.

شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود گفت: قریب ۶۸ سال از رخدادی که جوهره جنبش دانشجویی در قبل از انقلاب برای مقابله با استبداد را ایجاد کرد می گذرد، جوهر جنبش دانشجویی بعد از انقلاب، با حاکمیت بودن و بر علیه نظام سلطه بودن است.

وی اظهار داشت: ایران اسلامی شعارهای آزادی، پیشرفت و غیره را در انقلاب خود هدف قرار داد و این امر مسئولیت هایی را برای ما ایجاد می‌کند.

شهردار تهران افزود: اگر غرب با همه وجوه خود در جهان جلوه گری کرد، برگرفته از قدرت علمی آن است حال اگر این علم با یک افق عدالت گستری کار کند، بسیار می‌تواند موثر باشد.

وی  تاکید کرد: تلاش شهرداری این است که از یک نهاد خدماتی صرف به یک نهاد خدمتگذار اجتماعی تبدیل شود که در نتیجه قرار است شهرداری مسئولیت هایی را ناظر به روح و کالبد شهر بر عهده گیرد.

زاکانی گفت: شهرداری با امکانات خود با شهروندان در ارتباط است و با توجه به ویژگی های کلان شهر تهران، باید در همه حوزه های شهر خلاقیت خود را به مرحله ظهور برسانیم.

به گفته وی، اگر بخواهیم شعار «تهران کلان شهر الگوی جهان اسلام» را محقق کنیم، نیازمند تحول در نظام اجتماعی هستیم، امروز زخم های کهنه اجتماعی در شهر وجود دارد و نیاز به اقدام دارد که برای رقم خوردن این الگو، باید کسی در تهران سر گرسنه بر زمین نگذارد.

به گزارش ایرنا، مراسم دیدار و تجلیل از افراد برتر در کنکور امسال با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، علیرضا زاکانی شهردار تهران و جمعی از مدیران شهری در سالن همایش های بین المللی برج میلاد در حال برگزاری است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha