اولین نشست خبری پرحاشیه و جنجالی رییس شورای ششم شهر سمنان چگونه گذشت؟

سمنان- ایرنا- اولین نشست خبری رسمی مهدی خراسانیان، رئیس شورای اسلامی شهر سمنان، با حضور برخی از اعضا، در حالی روز دوشنبه برگزار شد که فضای نشست جنجالی و پرحاشیه رقم خورد.

به گزارش ایرنا، اولین نشست خبری رئیس دوره ششم شورای اسلامی شهر سمنان روز دوشنبه در ساختمان شورای شهر سمنان با حضور اهالی رسانه و مطبوعات استان سمنان برگزارشد.

"نشست خبری رئیس شورای شهر" عنوانی بود که بر روی بنر محل برگزاری نصب شده بود و پس از حضور خبرنگاران و اتمام مصاحبه خراسانیان با صدا و سیما، این نشست خبری به صورت رسمی آغاز شد. 

پس از چند دقیقه، چندتن از دیگر اعضای شورا به جلسه وارد شدند و در پاسخ به سوال رئیس جلسه مبنی بر دلیل حضورشان، عنوان کردند که  «ما هیچگاه تو را تنها نمی گذاریم.» 

شفافیت، اصل شورای ششم شهر سمنان 

در ابتدا رئیس شورای اسلامی شهر سمنان به ارائه برنامه ها و گزارشات خود پرداخت و بیان کرد: به جز حوزه سیاسی، شورای شهر متولی تمامی امور فرهنگی، اجتماعی و شهری است و کلیه مطالبه های مردمی با همکاری دستگاه های مربوطه از سوی شورای شهر پیگیری می شود.

خراسانیان شفافیت را اصل اساسی دوره ششم شورای اسلامی سمنان برشمرد و ابرازداشت: شورا موظف به ارائه گزارش عملکرد خود به مردم است و کلیه مصوبات و تصمیم گیری انجام شده به اطلاع مردم می رسد، همچنین جلسه های شورا به صورت برنامه زنده اینستاگرامی پخش می شود.

وی افزود: پخش زنده اینستاگرامی فرصت بهره مندی عموم افراد از جلسات و بیان نقطه نظرات خود و اصلاح اشکالات مطرح شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر سمنان ادامه داد: طبق ماده ۱۵ و ۸۴ قانون تشکیلات شوراها و ذیل بند یک آیین نامه داخلی شوراها، جلسات باید به صورت علنی باشد. 

خراسانیان شورای اسلامی شهر را وکیل و امین مردم شهر برشمرد و گفت: جزئیات کلیه تصمیم گیری هایی که برای اموال مردم گرفته می شود باید به اطلاع آنان برسد همچنین شهرداری ها طبق قانون موظف به راه اندازی سامانه شفافیت برای ارائه جزئیات قراردادها و منبع آن و هزینه های انجام شده هستند.

رویکردهای مالی شورای اسلامی شهر سمنان 

وی اضافه کرد: انتشار صورت های مالی درآمد و هزینه شهرداری ها باید هر ۶ ماه یکبار اتفاق بیفتد و هزینه شوراها نیز در همین مدت اطلاع رسانی شود.

خراسانیان با اشاره به بودجه شهرداری ها اظهارداشت: رفع کسری بودجه در شهرداری در حال انجام است و بودجه سال با نظر شورا به گونه ای برنامه ریزی می شود که با کمبود بودجه همراه نباشد و اکنون برای مدیریت بودجه شورا بسیاری از هزینه های جاری را کاهش داده است.

وی افزود: وضعیت درآمدها مطلوب نیست و کاهش هزینه ها در اولویت قرار می گیرد همچنین از شهرداری خواسته شده تا اولویت بندی را در ارائه بودجه را مورد توجه قرار دهد.

بودجه و اولویت‌ها

با پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر تمرکز شهرداری در سال گذشته بر ایجاد باغ راه ها و بی توجهی به ساخت معابر و شهرسازی، رئیس شورای شهر بیان کرد: طرح های مختلف با پیشنهاد شهرداری و بررسی در کمیسیون تخصصی مربوطه بررسی می شود و کارشناسی طرح ها پیوست بودجه درخواستی می شود که در دوره گذشته در ارائه این پیوست ها کوتاهی شده است.

خراسانیان در تصویب بودجه از سوی شورا نیز اولویت طرح ها از سوی کمیسیون شوراها و بر اساس سیاست گذاری شورا صورت می گیرد تا بودجه محدود در محل اولویت های اصلی مردم و شهر هزینه شود.

موضع شورای شهر درباره کاروانسرای مرکز سمنان 

 آزادسازی کاروانسرای شاه عباسی از دیگر دغدغه های خبرنگاران بود که خراسانیان در این خصوص ادامه داد: کاروانسرای شاه عباسی پس از مسجد امام(ره) تاریخی ترین بنای شهر است و اینکه کاروانسرا تبدیل به زندان شده اشتباهی است که در دوره های قبل صورت گرفته است. 

وی آزادسازی کاروانسرا را خواسته مهم شورا دانست و گفت: جلساتی با اداره کل زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان سمنان جهت تسریع آزادسازی صورت گرفته است و هیچ نهادی در داخل شهرستان به اندازه شهرداری و شورا برای آزادسازی کاروانسرا پای کار نبوده است.

رئیس شورای شهر ادامه داد: تا زمانیکه مشکل سند وجود دارد، تخلیه اداره کل زندان ها از کاروانسرا امکان پذیر نیست. تعامل یکطرفه شکل نمی گیرد و ساختمانی برای استقرار اداره کل زندان ها در نظر گرفته شده تا با این کار کاروانسرا هرچه سریع تر آزاد شود.

خراسانیان با اشاره به آمادگی شورای شهر سمنان برای کمک در امر مرمت کاروانسرای شاه عباسی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر ساخت ساختمان ها در حریم کاروانسرا گفت: کلیه ساختمان های ساخته شده در حریم کاروانسرا بدون مجوز هستند و وضعیت آنان در حال برررسی است.

داغ‌شدن بحث با موضوع پیاده‌راه امام(ره) 

 یکی از خبرنگاران اقدام قاطع رئیس شورای شهر را در بازگشایی پیاده راه امام خمینی(ره) و مطرح کردن آن به صراحت در پخش زنده اینستاگرام مورد انتقاد قرارداد و نبود وفاق در بین اعضای شورای شهر، برخلاف گفته های رئیس شورا، را امری مهم برشمرد که خراسانیان در پاسخ به این انتقاد گفت: وجود اختلاف نظر در موضوعی خاص انکارنشدنی است، اما قطعا همه تصمیم گیری های شورا با رای و نظر اکثریت اعضا صورت می‌گیرد.

سومین سوال این خبرنگار با واکنش خبرنگار فارس مبنی بر نبود زمان کافی برای پرسش همگان همراه بود.

خراسانیان در پاسخ به دیگر سوال این خبرنگار مبنی بر وضعیت بلاتکلیف پیاده راه امام خمینی(ره) عنوان کرد: طرح های شهرداری بدون همکاری مردم امکان پذیر نیست و اکنون این طرح پیاده راه ارتباطی مستقیم بر مهمترین بخش زندگی کسبه یعنی معیشت آنان دارد و شورای ترافیک برای این پیاده راه تصمیم گیری می کند.

پس از پایان صحبت های خراسانیان، خبرنگار مربوطه نظر مردم را بر نظر تعدادی از کسبه ارجح دانست و عنوان کرد که پاسخ سوالات خود را دریافت نکرده است.

خبرنگار تسنیم اظهارات رئیس شورای شهر را مبنی بر اختلال در فروش کسبه به دلیل بسته بودن پیاده راه امام(ره) به روی خودروها رد کرد و گفت: اکثر شهروندان پیش از اجرای این طرح برای خرید خودروهای خود را در پارکینگ های موجود قرار می دادند و گلایه کسبه مبنی بر کاهش میزان فروش نامربوط است.

وی سوال خود را در خصوص وضعیت نابسامان فاضلاب جنوب سمنان مطرح کرد و خراسانیان پاسخ داد: اجرای شبکه فاضلاب باید از جنوب شهر آغاز می شد زیرا این مناطق با مشکلات بیشتری نسبت به بخش های شمالی شهر مواجه هستند. 

وی اضافه کرد: بخشی از انشعاب شبکه فاضلاب در جنوب سمنان در حال انجام است و با پیش بینی های انجام شده در مدت زمان سه ساله وبا صرف هزینه ای بالغ بر ۲۵۰ میلیارد تومان این مشکل حل خواهد شد.

شهرداری و شورا تنها متولی نشاط اجتماعی نیستند

نبود نشاط اجتماعی از دیگر موضوعات مطرح شده بود که رئیس شورای شهر سمنان در این خصوص پاسخ داد: کسری بودجه بر بسیاری از فعالیت های شهرداری اثرگذاراست اما سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری برنامه هایی برای ایام عید و فصل بهار در نظر دارد و باید توجه داشت که شورای شهر و شهرداری تنها متولیان این امر نیستند. 

خراسانیان تصریح کرد: پرداخت بدهی و کسری بودجه شهرداری با وصول طلب های شهرداری انجام می شود و در بودجه سال آینده توازن بین بودجه و هزینه رعایت خواهد شد.

صحت و سقم افزایش عوارض نوسازی

خبرنگار دیگری در واکنش به افزایش عوارض نوسازی شهری عنوان کرد: شهرداری و شورا برای کسری بودجه خود با افزایش ۱۱۰ درصدی عوارض نوسازی نسبت به سال ۹۹ اقدام کرده است و خراسانیان در پاسخ به این موضوع عنوان کرد: افزایش قبوض عوارض نوسازی شهر افزایشی منطقی است و علت این امر افزایش حقوق ها و قیمت خدمات شهرداری است اما این عوارض به صورت کشوری تعیین می شود و شورای شهر تنها متولی جمع آوری آن و پرداخت بخشی از آن به عنوان درآمد شهرداری است.

وی افزود: تنها حوزه مربوط به شوراها در خصوص عوارض، پسماند است که مبلغ آن اکنون از ۲۸۰ هزارتومان به ۹۰ هزارتومان کاهش یافته است.

همچنین خراسانیان در پاسخ به تخلیه ساختمان قدیمی شورای شهر گفت: ساختمان شورا باید در اختیار مردم قرار بگیرد که به دلیل مشکلات مالی هنوز ساختمان جایگزینی برای استقرار شورا آماده نشده است علاوه بر آن تخلیه این ساختمان موجب ویرانی آن می شود.

برنامه‌های مرتبط با پارک کوهستان سمنان 

 یکی از خبرنگاران حاضر در جلسه به نبود جایگاه مناسب شهر سمنان به عنوان مرکز استان و ضعف ورودی و خروجی شهر و بلاتکلیفی پارک کوهستان به عنوان نقطه گردشگری و تفریحی سمنان اشاره کرد و رئیس شورای شهر در پاسخ به این موضوع عنوان کرد: اصلاحاتی در ورودی و خروجی سمنان در دست انجام است. پارک کوهستان نیز بالاترین ظرفیت گردشگری و تفریحی شهرسمنان را دارا است که کسری بودجه در اجرای طرح های درنظرگرفته شده خلل وارد کرده است.

خراسانیان در خصوص استقبال مرم از این پارک و موقعیت جغرافیایی مناسب آن خاطرنشان کرد: در بودجه سال آینده اعتباری برای تکمیل پارک کوهستان در نظر گرفته می شود علاوه بر آن برنامه ای چهارساله برای اجرای آن خواهیم داشت تا به صورت سالانه بخشی از فعالیت عمرانی آن انجام شود.

وی بار دیگر به کسری بودجه اشاره کرد و افزود:کسری بودجه و درآمدها دست شورا را در انجام کلیه امور فرهنگی، اجتماعی و عمرانی بسته است.

هزینه ٨ میلیارد تومانی برای پیاده‌راه امام(ره) سمنان و ضعف مطالعات اقتصادی و اجتماعی 

در پایان جلسه بحث پیاده راه امام(ره) مطرح شد که خراسانیان در این رابطه گفت: فعالیت عمرانی در خیابان امام(ره) پس از گذشت سال ها بسیار مطلوب است و ایجاد پیاده رو و نیمکت ها و سایر تغییرات سبب زیبایی این مسیر شده است.

وی با اشاره به هزینه ۸ میلیارد تومانی این پیاده راه اضافه کرد: مهمترین چالش آن عرض کم خیابان نسبت به پیاده رو و سپس بستن این خیابان موجب تنش شده است. از نظر عمرانی فعالیت خوبی است اما مطالعه اجتماعی و اقتصادی این طرح صورت نگرفته است و یکی از نقص های بزرگ فرمانداری دوره قبلی سمنان است.

خراسانیان گفت: اکنون اگر به خاطر گذر خودروها آسیبی به سنگ فرشها برسد جزیی و قابل جبران است.

یکی از خبرنگاران با اشاره به حضور خراسانیان در دوره قبل شورا و نیز نصب چندماه بنر طرح نهایی با عنوان پیاده راه امام خمینی(ره) به رئیس شورای شهر سمنان گفت: آیا شما در این چند ماه این بنر بزرگ را ندیده بودید؟ 

خراسانیان در پاسخ به این خبرنگار گفت: آن بنر جزو آرزوهای شهری بوده و توجیهی ندارد. 

سپس با بیان اینکه نشست های خبری به صورت فصلی برگزار خواهد شد و با اشاره به الزام حضورش در جلسه ای دیگر، جمع خبرنگاران را ترک کرد.

رد برخی نظرات رییس شورا از سوی اعضا در انتهای نشست خبری

پس از پایان این نشست خبری، یکی از اعضای شورای اسلامی شهر سمنان از خبرنگاران درخواست کرد تا دقایقی به صحبت های او گوش دهند.

وی تمامی نظرات خراسانیان مبنی بر نبود مطالعه اجتماعی و اقتصادی و آرزو بودن طرح پیاده راه امام خمینی(ره) را رد کرد و گفت: در شهر کوچکی مانند سمنان این طرح ها آرزو نیست و هیچگاه آرزوها روی بنر چاپ نمی شوند و در برابر دیدگان عموم مردم قرار بگیرد.

این تعداد از اعضای شورای اسلامی شهر سمنان که حضور داشتند ادامه دادند: باز کردن پیاده راه امام(ره) نظر آنها نبوده و طرح اصلی طرحی شهری است که باید اجرا می شد.

این اعضا، همچنین مطرح نشدن مشکل آب شهر سمنان از سوی خبرنگاران را مورد انتقاد قرار دادند و عنوان کردند: با توجه به حاشیه های به وجود آمده توسط برخی از مدیران حوزه آب در سفر رییس جمهوری به سمنان، اهالی رسانه باید برای برکناری این فرد اقدام کنند.

این اعضا مطرح کردند که یکی از وظایف شورای شهر تامین آب شهری است و از خبرنگاران خواستار پیگیری آن از رئیس شورای شهر سمنان شدند.

از مهمترین انتقادات خبرنگاران تاثیر جایگاه خراسانیان در دفتر نماینده مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی درخصوص اقدام قاطع و فردی در بازگشایی پیاده راه امام خمینی(ره) سمنان بود.

پس از پایان این جلسه خبرنگاران با نداشتن رضایت از دریافت پاسخ های خود و اعتراض به بازگشایی پیاده راه امام(ره) رهسپار رسانه خود شدند./

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha