نگاهی به تاثیرگذارترین عکس‌های سال ۲۰۲۱

تهران- ایرنا- تارنمای شبکه خبری «بی‌بی‌سی» در آستانه آغاز سال نوی میلادی جذابترین عکس‌های سال ۲۰۲۱ را انتخاب و معرفی کرد، عکس‌هایی که در کنار پرداختن به سوژه‌های سیاسی و اجتماعی بیشتر بر مسائل زیست‌محیطی تمرکز داشتند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سال ۲۰۲۱ میلادی نیز با تمام فرازونشیب‌هایش کم‌کم به پایان نزدیک می‌شود. جهان در این سال همزمان با تداوم بحران شیوع کرونا شاهد رویدادهای گوناگونی بود از حمله حامیان ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا و مسدود شدن کانال سوئز با یک کشتی عظیم باربری گرفته تا حملات هوایی رژیم صهیونیستی به نوار غزه. بی‌بی‌سی انگلیسی به مناسبت نزدیک شدن به پایان این سال پرهیاهو نگاهی انداخته به جذابترین عکس‌هایی که امسال در قاب دوربین عکاسان حرفه‌ای ثبت شدند. در ادامه منتخبی از این عکس‌های برگزیده را مشاهده می‌کنید: 

سخنرانی کاپ ۲۶، تووالو، نوامبر ۲۰۲۱

نگاهی به تاثیرگذارترین عکس‌های سال ۲۰۲۱

سیمون کوفه (Simon Kofe)، وزیر خارجه تووالو، سخنرانی خود را برای بیست‌وششمین کنفرانس اقلیمی سازمان ملل (کاپ۲۶) در حالی ایراد کرد که تا زانو در آب ایستاده بود. هدف وی از این کار نشان دادن آن بود که افزایش سطح آب دریاها و تسریع بحران اقلیمی چطور این کشور جزیره‌ای را تهدید می‌کند. این عکس جذاب و اظهارات نگران‌کننده کوفه تاریخچه کامل از تصاویری مربوط به چهره‌ها و جوامع در خطر قهر آب و امواج را به یاد می‌آورد. از جمله این تصاویر می‌توان به اثر کامپیوتری‌ای اشاره کرد که کوتا ازاوا (Kota Ezawa)، هنرمند دیجیتال آلمانی، در سال ۲۰۱۱ با الهام از تصاویر رسانه‌ای از محله‌هایی که در جنوب آمریکا در حال فرو رفتن به زیر آب هستند، خلق کرد.

هواپیمای نیروی هوایی آمریکا، فرودگاه کابل، اوت ۲۰۲۱

نگاهی به تاثیرگذارترین عکس‌های سال ۲۰۲۱

وقتی نیروهای طالبان در تاریخ ۱۵ اوت (۲۴ مرداد ۱۴۰۰) به پایتخت افغانستان، کابل، وارد شدند، یک هواپیمای متعلق به نیروی هوایی آمریکا برای بسیاری از مردمان این کشور به آخرین راه برای خروج از افغانستان تبدیل شد. تصاویر صدها پناهجوی مستاصل که به این هواپیمای سی-۱۷ گلوبمستر ۳ پناه بردند، یکی از دراماتیک‌ترین عکس‌هایی است که در ۱۲ ماه گذشته گرفته شد.

معترضان، اسکاتلند، نوامبر ۲۰۲۱

نگاهی به تاثیرگذارترین عکس‌های سال ۲۰۲۱

در جریان برگزاری بیست‌وششمین کنفرانس تغییرات اقلیمی در گلاسکو، فعالان گروه زیست محیطی شورش اقیانوس ( Ocean Rebellion) جلوی شرکت اینیوس که چهارمین شرکت شیمیایی جهان است، در گرنجموث اسکاتلند تجمع کردند. معترضان با قرار دادن گالن‌های پلاستیکی بنزین بر سر، نفت و اسکناس تقلبی به اطراف می‌پاشیدند تا رفتار سرمایه‌داران و سیاستمدارانی که به گفته آنها در عمل به تعهد خود برای پایان دادن به جنگل‌زدایی تا سال ۲۰۳۰ تعلل کرده‌اند را مسخره کنند. این عکس یادآور مضامین به کار رفته در آثار آن دسته از هنرمندان معاصری است که سعی در جلب توجه جهان به آسیب‌های انسانی به محیط زیست دارند. از جمله این آثار می‌توان به حوض نفتی (Oil Pool) اثر نوریوکی هاراگوچی و لکه‌های نفتی (Oil Spills) اثر آی وی وی اشاره کرد.  

دختر، نوار غزه، مه ۲۰۲۱

نگاهی به تاثیرگذارترین عکس‌های سال ۲۰۲۱

طی خون‌بارترین درگیری‌ها میان رژیم صهیونیستی و فلسطین از سال ۲۰۱۴ تا به امروز، حملات هوایی روز ۲۴ مه (۳ خرداد ۱۴۰۰) اشغالگران خانه یک دختر کوچک در بیت حانون را تخریب کرد. تصویر این دختر که با پای برهنه در میان آوار ایستاده عمیقا متاثر کننده است و قلب بیننده را به درد می‌آورد. این عکس که در آن خرگوش عروسکی دختر بچه به طور وارونه به جهان وارون شده چشم دوخته است، یادآور نقاشی جنگ (War) از پائولا رگو، هنرمند شناخته شده بریتانیایی، است که در سال ۲۰۰۳ روی بوم آمد.

رودخانه، صربستان، ۲۰۲۱

نگاهی به تاثیرگذارترین عکس‌های سال ۲۰۲۱

این عکس از توده‌ زشت زباله که رودخانه لیم در نزدیکی شهر پریبوی صربستان را مسدود کرده است، ترسناک و ناخوشایند به نظر می‌رسد. ترکیب قوانین و مقررات نه چندان سفت و سخت مدیریت پسماند، افزایش تخلیه غیرقانونی زباله و وقوع سیلاب در منطقه که باعث تجمع زباله‌ها در یک نقطه شد، همگی مقصر ایجاد این وضع نامطلوب هستند.  

پسر، اندونزی، ۲۰۲۱

نگاهی به تاثیرگذارترین عکس‌های سال ۲۰۲۱

یک پسر هشت ساله با پوستی پوشیده از ترکیب سمی رنگ متالیک و نوعی روغن در خیابان‌های شهر دپوک در کشور اندونزی گدایی می‌کند. این پسر که الدی نام دارد، با رنگی که به چهره زده شبیه به یک مجسمه صیقل خورده به نظر می‌رسد. الدی یکی از اعضای گروهی است که به مردان نقره‌ای شهرت دارند، افرادی که این تغییر قیافه خطرناک را برای جلب صدقات مردم به جان می‌خرند. درخشش چهره الدی در پس زمینه ترافیک یک خیابان پرازدحام، این عکس را تاثیرگذارتر کرده است.

حمله به ساختمان کنگره آمریکا، ژانویه ۲۰۲۱

نگاهی به تاثیرگذارترین عکس‌های سال ۲۰۲۱

عکس‌هایی که از حمله روز ۶ ژانویه (۱۷ دی ۹۹) حامیان ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا و درگیری آنها با پلیس منتشر شد، جهان را شوکه کرد. متجاوزان طرفدار ترامپ برای اعتراض به تایید پیروزی جو بایدن در انتخابات به ساختمان کنگره ریخته بودند. این که آمریکایی‌ها در این عکس در حال درگیری با یکدیگر تصویر شده‌اند، کاملا هماهنگ با خاصیت و جو این فضاست؛ درست در پشت دوربینی که این عکس با آن گرفته شده یک سنگ نگاره از انریکو کائوسیچی، مجسمه‌ساز معروف ایتالیایی، وجود دارد که دنیل بون سیاستمدار استعمارگر آمریکایی را در حال جدال با یکی از سرخپوستان آمریکایی نشان می‌دهد.

کشتی باربری اور گیون، مصر، مارس ۲۰۲۱

نگاهی به تاثیرگذارترین عکس‌های سال ۲۰۲۱

وقتی کشتی باربری غول‌پیکر اِوِر گیون بهار سال ۲۰۲۱ در کانال سوئز به گل نشست، در حمل و نقل دریایی جهان اختلال ایجاد شد. این کشتی با بار ۲۰ هزار کانتینر در مسیر چین به هلند در حرکت بود که روز ۳ فروردین به دلیل وزش طوفان شن و شرایط بد جوی از مسیر خود منحرف شد. این مساله به انسداد مسیر عبور کشتی‌ها از کانال سوئز در هر دو طرف انجامید. عقب کشتی به دیوار غربی گیر کرده و سینه آن در شن‌های طرف شرقی فرو رفته بود و امکان حرکت نداشت. تلاش یک بیل مکانیکی کوچک برای آزاد کردن این کشتی عظیم صحنه جذابی را در این عکس خلق کرده است.

پسر، کنیا، ۲۰۲۱

نگاهی به تاثیرگذارترین عکس‌های سال ۲۰۲۱

برندگان بهترین عکس زیست محیطی سال ۲۰۲۱ در ماه نوامبر (آبان- آذر ۱۴۰۰) اعلام شدند. در بخش اقدام اقلیمی، عکس پسربچه‌ای که به شکلی سورئال توسط یک دستگاه تنفس مصنوعی به یک گیاه در گلدان که نقش کپسول اکسیژن را دارد، وصل شده است به عنوان عکس برگزیده انتخاب شد. این عکس که نفس آخر (The Last Breath) نام دارد و توسط کوین اوچینگ اونیانگو در نایروبی کنیا گرفته شده است، تاملی عمیق در باب آسیب‌های محیطی است و نیم نگاهی به آینده نامعلوم نسل بشر دارد.

کودکان، اتیوپی، ژوئیه ۲۰۲۱

نگاهی به تاثیرگذارترین عکس‌های سال ۲۰۲۱

ژوئیه امسال (تیر- مرداد ۱۴۰۰) عکسی از گروهی از کودکان گرفته شد که در محل کمپ آینده پناهجویان اریتره در نزدیک روستایی در شمال شرقی شهر گوندار اتیوپی زیر یک درخت ایستاده بودند. پرده‌ای از مه که صحنه را دربرگرفته خاصیتی اساطیری به این عکس بخشیده که یادآور نقاشی درخت زندگی از گوستاو کلیمت نیز هست.

مدافعان سلامت، هند، اکتبر ۲۰۲۱

نگاهی به تاثیرگذارترین عکس‌های سال ۲۰۲۱

به مناسبت تزریق یک میلیاردمین دز واکسن کرونا چهار عضو از تیم پرستاران بیمارستانی در کلانشهر بنگلور در ماه اکتبر (مهر- آبان ۱۴۰۰) با ژست ایزدبانو دورگا (سمبل قدرت و حفاظت) عکس گرفتند. دورگا یکی از ایزدبانوان سه‌گانه در اساطیر هند است که معمولا با چند دست ظاهر می‌شود، دستانی که در هرکدام سلاحی وجود دارد که با مهارت از آنها برای شکست دشمنانش استفاده می‌کند. این سلاح در عکس مذکور چیزی نیست جز واکسن کرونا.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha