احیای دانشگاه تمدن‌ساز اسلامی بدون توجه به زیرساخت‌ها امکان پذیر نیست

شیراز-ایرنا-معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: دستیابی به مرجعیت علمی و احیای دانشگاه تمدن‌ساز اسلامی بدون توجه به زیرساخت ها و رفع ضعف‌های موجود امکان پذیر نیست.

به گزارش ایرنا، هاشم داداش پور دوشنبه در مراسم تودیع رئیس و معرفی سرپرست دانشگاه شیراز افزود: وقتی انقلاب اسلامی شکل گرفت، تلاش کرد که شعارهای محوری استقلال، آزادی، عدالت‌، جمهوریت، آرمان خواهی را در مفاهیم بزرگتری از جمله شعار «تولد و زایش تمدن نوین اسلامی و احیای دوباره اسلام تمدن ساز و اثرگذار در معادلات دنیا» که شعاری اساسی و محوری بود متجلی کند و این شعار را مبنای حرکت قرار داد.
وی اظهار داشت: در همان مقطع زمانی حضرت امام (ره) دانشگاه را مبدأ همه تحولات و مقدرات یک کشور قلمداد کردند؛ می‌توان گفت دانشگاه محور تمدن اسلامی است و از همان زمان دانش و دانشگاه در کشور گرامی داشته شد و دانشجویان، اساتید دانشگاه ها مورد احترام و تکریم قرار گرفتند. در کلام و عمل رهبر معظم انقلاب نیز تمدن‌سازی، نهضت تولید علم،جنبش نرم‌افزاری و رستاخیز علمی، مرجعیت علمی جاری است و دانشگاه‌ها حرکت خود را در این مسیر آغاز کردند تا بتوانند احیاگر تمدن نوین اسلامی باشند.
رئیس سازمان امور دانشجویان اضافه کرد: وقتی نگاهی به سیر تحول علمی در کشور می‌اندازیم و به اذعان مؤسسات معتبر علمی متوجه خواهیم شد که دانشگاه ها در مسیر مشخصی قرار دارند و شاهد افزایش چشمگیر سهم تولید علم در دنیا از نظر کمی و کیفی در ‌دانشگاهها هستیم.
معاون وزیر علوم عنوان کرد: ارتقای جایگاه کشور در حوزه نوآوری جهانی، ارتقا جایگاه دانشگاه‌ها در تراز جهانی و ارتقا جایگاه کشور در حوزه فناوری استراتژیک و کلیدی از جمله هوافضا، زیست فناوری، نانو فناوری و صنایع دفاعی از دیگر دستاوردهای مهم دانشگاه‌های کشور در طول این مدت به شمار می‌رود.
داداش پور بیان داشت: این دستاوردها نشان دهنده این است که ما با یک چشم انداز بسیار روشن مواجه هستیم و کلیدواژه‌هایی مرجعیت علمی و دانشگاه تمدن سار اسلامی بایستی بر تارک سیاست‌گذاری‌های علم و فناوری و دانشگاه‌های کشور قرار بگیرد.
وی اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب می فرمایند این راه طی شده بلکه اهمیتی که دارد فقط یک آغاز بوده است، نه بیشتر. ما هنوز از قله های دانش جهان بسیار عقب هستیم و باید به این قله ها دست یابیم. باید از مرزهای کنونی دانش در مهمترین رشته‌ها عبور کنیم.
معاون وزارت علوم با طرح این پرسش که در حیطه سیاستگذاری این عقب افتادگی ناشی از چیست، گفت: در ابتدا باید به این پرسش پاسخ بدهیم که در حوزه علم و فناوری با چه مسائلی مواجه هستیم که حرکت در مسیر ترسیم شده را کند کرده است؟
داداش پور یادآور شد: ضعف انسجام و هماهنگی بین نهادی و دستگاهی که منجر به داشتن نگاه کوتاه مدت، مشخص نبودن حدود مدیریت، مرزبندی ماموریت ها و وظایف نهادهای مرتبط و در نتیجه موازی کاری و وجود جهت‌گیری‌های کوتاه مدت و تغییر در جهت‌گیری ها با تغییرات در دولت‌ها می‌شود از مهمترین مسائلی است که با آن روبه رو هستیم.
وی بیان کرد: همچنین توأم نبودن فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی دانشگاه‌ها با هویت ارزشی و کارکردی و نادیده گرفتن علوم پایه و تحقیقات بنیادی نیز از دیگر مشکلات موجود در مسیر ترسیم شده محسوب می‌شود.
معاون وزارت علوم ادامه داد: ضعف درحمایت، تقویت و توسعه کرسی‌های آزاداندیشی، نظریه پردازی و سیاستگذاری، ضعف در جهت‌دهی پژوهش‌ها و تولیدات علمی کشور به سمت حل مشکلات و رفع نیازهای کشور، کیفیت پایین آموزش‌های نظری، مهارت آموزی و کارآفرینی دانشجویان و دانش‌آموختگان نیز از جمله مسائلی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.
وی اضافه کرد: ما همچنین با مشکل ضعف در تجاری سازی دانش، پژوهش فناوری و نوآوری در کشور داریم و در ارتباط گرفتن با جامعه و صنعت و تعامل با کشورهای همجوار اسلامی در حوزه علم و فناوری ضعیف عمل کرده‌ایم.
داداش پور بیان داشت: ظرفیت‌های ملی و منطقه‌ای برای دانشگاه‌ها به طور روشن مشخص نشده است. البته استاندار فارس به این ضعف واقف هستند معتقدند که استانداری در خدمت دانشگاه است و نگاه خوب ایشان فرصتی برای دانشگاه‌های استان فراهم می‌کند تا از این خلأ و ضعف‌ها عبور کند و نقش خود را مزیت‌های منطقه‌ای ایفا کنند.
وی افزود: پیوند دانشگاه با محیط اطراف با مهارت افزایی شکل می‌گیرد. لذا دانشگاه باید مهارت افزایی را در دانشجویان افزایش بدهد و به سمت توسعه محصولات و صنایع دانش‌بنیان حرکت کند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شیراز نیز در این مراسم گفت: یکی از ویژگی‌های دانشگاه فارغ از جریانات جناحی و سیاسی این بوده، که هر کسی وارد عرصه دانشگاه شده با غیرت و حمیت برای تعالی دانشگاه تلاش کرده است و خوش به حال کسانی که وقتی از مسئولیت فارغ می‌شوند ذکر و لسان آنها خیر باشد.
حجت‌الاسلام جواد نیری افزود: نادگران رئیس سابقدانشگاه شیراز با همت و تلاش اتفاقات بسیار خوبی را در دانشگاه شیراز رقم زد.
وی همچنین ضمن تبریک به سرپرست دانشگاه شیراز، وی را انسانی باتقوا، انقلابی و بسیجی دانست و گفت: در حال حاضر بزرگترین مؤلفه در ریاست دانشگاه این است که یک نگاه همراه با بینش تمدنی به علم و فناوری برای تحقق تمدن نوین اسلامی باشد. در حقیقت دانشگاه باید در مسیر تحقق نوین اسلامی گام بردارد.

در این مراسم از زحمات حمید نادگران رئیس سابق دانشگاه شیراز تقدیر و محمد مؤذنی به عنوان سرپرست این دانشگاه معرفی شد.
موذنی عضو هیات علمی و استاد دانشکده دامپزشکی دانشگاه شیراز است که پیش از این ریاست این دانشگاه و همچون مسئولیت معاونت دانشجویی و فرهنگی این دانشگاه را در کارنامه کاری خود دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha