سرانه مصرف ماهی در آذربایجان شرقی افزایش یافته است

تبریز- ایرنا- رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: سرانه مصرف ماهی در آذربایجان شرقی ۷.۵ کیلوگرم است که این میزان با فرهنگ سازی، آگاه سازی، فعالیت های ترویجی پرورش ماهی در استان ها نسبت به سال های گذشته افزایش چشمگیری یافته است.

اکبر فتحی روز دوشنبه در آیین افتتاح نخستین واحد فیش باگت در ایران، اظهار کرد: رشد ۲۰۰ برابری فروشگاه ها، مراکز عرضه آبزیان و توسعه رستوران های ویژه آبزیان در آذربایجان شرقی عامل افزایش سرانه مصرف ماهی در این استان بوده است. 

وی افزود: افزایش رستوران های ویژه طبخ آبزیان به ۲۵ مورد، تاسیس ۱۰۰ واحد غذاخوری با اولویت طبخ ماهی، در شهرستان های تبریز، میانه، جلفا، مراغه، اهر، مرند، شبستر، بستان آباد و سراب و ایجاد واحد های فراوری به ظرفیت پنج هزار تن در سال در چهار دهه گذشته از عوامل توسعه آبزی مصرفی در آذربایجان شرقی بوده است.

وی همچنین با بیان اینکه میزان مصرف آب در بخش شیلات در مقایسه با سایر بخش های کشاورزی بسیار ناچیز است، ادامه داد: در منابع آبی استان شامل سدها و دریاچه ها، ظرفیت های زیادی جهت تولید آبزیان وجود دارد و در پرورش ماهی در قفس نیز هیچگونه آبی مصرف نمی شود و این صنعت به لحاظ منابع آبی به صرفه است. 
رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به برنامه ریزی های صورت گرفته جهت اختصاص آب چاه های کشاورزی به آبزی پروری در استان گفت: این موضوع می تواند آبزی پروری  را به صورت خرد در استان های غیرساحلی توسعه دهد و پروتئین آبزیان را در دورترین نقاط  استان که امکان دسترسی به ماهی را ندارند برای استفاده مردم فراهم کند.
رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی همچنین با  اشاره اینکه رستوران برند منتخب سازمان شیلات ایران در ۲ سال گذشته به آذربایجان شرقی اختصاص یافته است، ادامه داد: طبخ تخصصی و ویژه آبزیان در تبریز، در سطح کشور بی سابقه بوده و حتی در استان های ساحلی کشورمان، رستورانی که در این وسعت که منحصر به طبخ و سرو ماهی بپردازد وجود ندارد.
فتحی با بیان اینکه آذربایجان شرقی از ظرفیت های بسیار خوبی به لحاظ تولید و صادرات در حوزه شیلات، آبزی پروری، صید، صیادی و فرآورده های شیلاتی برخوردار است، افزود: ظرفیت های شیلاتی می تواند اشتغال، تولید و ارزآوری قابل توجهی برای کشور و استان داشته باشد.
وی یکی از راه های افزایش مصرف ماهی را تنوع بخشی در تهیه غذاهای مختلف با این محصول سالم و مغذی دانست و افزود: به خاطر فرهنگ سازی های انجام شده شاهد افزایش مصرف ماهی در استان هستیم. 
فتحی با بیان اینکه نوع تغذیه، تأثیر مهمی در سلامت انسان دارد، افزود: گروهی از مواد غذایی که تأثیر مهمی در سلامت انسان و پیشگیری از بیماری ها دارند، ماهی و آبزیان هستند. 
وی با بیان اینکه یکی از راه های افزایش مصرف ماهی تنوع بخشی در تهیه غذاهای مختلف با این محصول سالم و مغذی است، گفت: با توجه به اهمیت مصرف ماهی و آبزیان در ارتقاء سلامت افراد جامعه بسیار موثر است، بر این اساس تاکنون ۱۰ واحد رستوران انحصاری طبخ  ماهی و آبزیان در شهر تبریز راه اندازی شده است. 

وی افزود: درصدد هستیم این رستوران ها را در سطح استان و در مسیرهایی که گردشگران در آن مسیرها و جاده ها در تردد می باشند، راه اندازی کنیم تا بتوانند از این رستوران ها بهره مند شوند و به این طریق فرهنگ استفاده از آبزیان در جامعه باب شود.
فتحی در رابطه با فرهنگ سازی و تمهیدات دیگر جهت تشویق مردم برای استفاده از آبزیان گفت: مدیریت شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی برنامه های فرهنگی و جشنواره های مختلفی را در سطح استان و شهرستان ها ترتیب داده است و از این طریق در مورد استفاده از آبزیان فرهنگ سازی می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha