۱۵ آذر ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۳۷
کد خبرنگار: 1483
کد خبر: 84567458
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

کم آبی تهدیدی برای غذای محبوب عراقی‌ها، مقصر کیست؟

تهران- ایرنا- "مسکوف" عراقی، ماهی معروفی که شبیه کپور خزری است این روزها حال و روز خوشی ندارد و هشدار داده می شود که نسل این ماهی ها با بحران جاری آب در عراق منقرض شود، اما رسانه عرب زبان در مرثیه سرایی برای سرنوشت این ماهیان رودخانه دجله، آدرس های اشتباهی می دهد.

مسکوف چیست؟

قبل از اینکه به اصل ماجرا بپردازیم، اول کمی درباره خود مسکوف بگوییم که غذای محبوب عراقی هاست و گردشگران و زائران سراسر دنیا و از جمله ایرانی ها که به عراق سفر می کنند، از این غذای خوشمزه غافل نمی شوند.

ماهی مسکوف عراقی از نظر شکل ظاهری به کپور ایرانی، با فلس ها و پوست و دم مشابه، می ماند که البته پوزه اش کمی اردکی و بدنش هم شکم دار یا قوسی شکل است و وقتی از شکم باز شده و بر روی آتش کباب می شود، انگار یک دیس یا بشقاب بزرگ روی آتش قرار داده اند.

در پخت این ماهی، از ادویه ها و طعم دهنده هایی استفاده می شود که اگر تنها یک بار آن را بخورید، مزه اش زیر زبانتان می ماند و سفر بعدی حتما سراغش را خواهید گرفت.

این غذا اگرچه نسبتا گران محسوب می شود، اما عراقی ها از هر قشر و طبقه ای حداقل هفته ای یک بار خود را مهمان چنین کبابی هایی چه در ساحل دجله یا در محلات خود می کنند. همه جا هم هست، از رستوران های با کلاس محله منصور در غرب دجله (منطقه کرخ) بگیر تا رستوران های کراده در شرق دجله (منطقه رصافه) و همچنین در کبابی های کنار پیاده روها.

اما این غذای محبوب عراقی حیاتش به دجله بند است؛ رودخانه ای که سرنوشت آن این روزها به سدهایی گره خورده که در بالا دست توسط ترکیه ای ها احداث شده است.

هر بار که یک سد جدید زده می شود، آب این رودخانه اندکی پایین می رود و نگرانی های عراقی هایی را که بخشی از آب شرب و کشاورزی شان از این رود تامین می شود، دوچندان می کند و حالا گویا نوبت به غذای محبوبشان رسیده که با کاهش آب و افزایش سطح آلودگی ها ، به خطر افتاده است.

آدرس غلط رسانه های عرب

اسکای نیوز امروز دوشنبه در گزارشی به بهانه بحران آب در منطقه، برای غذای مسکوف عراقی مرثیه سرایی کرده و یک گزارش مفصل درباره این غذا منتشر کرده است.

اما در گزارش به جای عامل اصلی تهدید این منبع غذایی تفریحی عراقی ها که سدسازی های بالادست رودخانه های دجله و فرات در خاک ترکیه است، ایران را هدف قرار داده و به بیان بهتر، آدرس غلط داده است.

اسکای نیوز عربی در پرداختن به این غذای محبوب عراقی ها کمی شیطنت هم چاشنی گزارش کرده است؛ بطوری که در معرفی عامل این مشکل نام ایران را در کنار ترکیه آورده است و البته در گزارش خود به ادعاهای برخی مسئولان عراقی در ارتباط با آب های جاری مرزی در بخش های شمالی میان دو کشور استناد می کند، حال آنکه نه دجله و نه ماهی مسکوف، هیچکدام به آب های ایران ارتباط ندارد.

به نظر می رسد در این مرثیه، برای یکی از محبوب ترین غذاهای عراقی، تلاش شده است ذهن عراقی ها را از آنکه سرچشمه را بر رویشان بسته منحرف کنند. رسانه های عرب، در طول حمله داعش به ملت عراق، هیچگاه به کشورهای حامی این گروه تروریستی و تکفیری نپرداختند، حتی به ترکیه ای که از اوضاع آشفته عراق استفاده کرد و پایگاه نظامی در عمق خاک عراق در بعشیقه در شمال موصل ایجاد کرد.

مقام های عراقی بارها از آنکارا درخواست ترک منطقه را کردند و حتی به مراجع بین المللی مانند شورای امنیت رجوع کردند، با اینحال ترکیه نه پایگاه های خود را از مناطق شمالی عراق برچید و نه به امان امان گفتن های دولت عراق در ارتباط با سدسازی ها اعتنا کرد، اما بازهم رسانه های عرب، آدرس غلط به ملت عراق می دهند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha