تعامل ایران وپاکستان می تواند امنیت دریایی منطقه خلیج فارس راتامین کند

بندرعباس- ایرنا- نماینده ولی فقیه درهرمزگان و امام جمعه بندرعباس گفت: ارتباط و تعامل دو جانبه بین نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و پاکستان می تواند زمینه های امنیت دریایی و صلح پایدار را در منطقه خلیج فارس فراهم کند.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین محمد عبادی زاده روز دوشنبه در دیدار با فرمانده ناوگروه نیروی دریایی ارتش پاکستان و هیات همراه ضمن خوش آمد گویی به کارکنان ناوگروه پاکستانی ، افزود: پیشرفت و توسعه کشورهای بزرگ منطقه ایران و پاکستان می تواند نقش موثری در هم افزایی ظرفیت های منطقه ای باشد و معتقدیم که این کشورها می توانند با این هم افزایی امنیت دریایی منطقه خلیج فارس را تامین کنند.

وی بیان داشت: اقتدار کشور پاکستان و ایران در منطقه می تواند زمینه های حضور مؤثر تر این ۲ کشور در تحولات منطقه باشد.

امام جمعه بندرعباس اظهارداشت: ناوگروه دریایی کشور پاکستان در ایران و ایجاد ارتباط و رزمایش های مشترک میان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و پاکستان به طور قطع به حسن برادری و همجواری بیشتر ۲ کشور کمک خواهد کرد.

عبادی زاده ادامه داد: ما نیازی به حضور کشورهای فرامنطقه ای در آب های خلیج فارس و کشورهای اسلامی در منطقه نداریم و تجربه ثابت کرده است که هر موقع پای بیگانگان و کشورهای فرامنطقه ای به‌ویژه ابرقدرت ها در یک منطقه ای باز شده، هیچ‌گاه نتوانسته صلح و امنیت و آرامش را برای منطقه به ارمغان بیاورد.

وی یادآورشد: امروز این اعتقاد را داریم که صلح پایدار و ثبات پایدار در منطقه خلیج فارس با کمک کشورهای منطقه تامین می شود.

امام جمعه بندرعباس با اشاره به حضور کارکنان نیروی دریایی ارتش پاکستان در هرمزگان که یک استان مؤثر در مسائل اقتصادی ایران است، گفت: این استان می تواند در بحث صادرات و واردات و مسائل دریایی بین ۲ کشور ایران و پاکستان این نقش مؤثر را ایفا کند.

وی اضافه کرد: استان هرمزگان همچنین با برخورداری از ۲ هزار و ۲۰۰ کیلومتر سواحل آبی با احتساب جزایر ۱۴ گانه یکی از استان هایی بوده که بیشترین ارتباط  با دریا و راه ارتباطی همسایگی با خلیج فارس و با آبهای آزاد از طریق دریای عمان را دارد که  از سایر استان های کشور متمایز است.

فرمانده ناو گروه نیرو دریایی ارتش پاکستان در این دیدار با نماینده ولی فقیه در هرمزگان گفت:با تشکر که ازاینکه دعوت ما را پذیرفتید و آرزوی بهترین ها را برای ایران و پاکستان دارم.
دریا دار رحان علی خان افزود: ارتباطات و روابط مشترکات زیادی به لحاظ فرهنگی و تاریخی بین ایران و پاکستان هست و معتقدم علاوه بر روابط و مشترکات فرهنگی، مذهبی و اعتقادی؛ ما تاریخ بسیار ارزشمند و متعهدی باهم داریم.
وی ادامه داد: به خاطر اینکه همسایه هستیم باید قدر همسایگی را بدانیم و کشور پاکستان صادقانه دوست دارد در زمینه دریایی و دیگر زمینه ها با ایران همکاری کند.
وی تصریح کرد:از تمام مردم ایران به‌ویژه نیروی دریایی این کشور به خاطر استقبال گرمی که از ما داشتند، تشکر کنم و دوست دارم که نیروی دریایی ایران و پاکستان باهم کار کنند تا بتوانند صلح و ثبات را در منطقه خلیج فارس و دریای عمان ایجاد کنند.

ناوگروه پاکستان متشکل از سه فروند ناو رزمی آن کشور صبح یکشنبه در منطقه یکم امامت نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در بندرعباس پهلو گرفت.

 پس از انجام تشریفات نظامی، فرمانده این ناوگروه مورد استقبال فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت. این ناوگروه از۱۴ تا ۱۷ آذرماه جاری به مدت چهار روز در بندرعباس حضور دارد.

برنامه های آن حضور در گلزار شهدا، دیدار با فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی ارتش، استاندار هرمزگان و نماینده ولی فقیه در استان، برگزاری مسابقه های ورزشی و قرآنی در نهایت به هنگام خروج از لنگرگاه تمرین رزم دریایی بین نیروی دریایی ارتش و پاکستان است.

درسال جاری این دومین سفر نیروی ارتش پاکستان به بندرعباس است،۱۴ تا ۱۷ فروردین سال جاری ناوگروه پاکستان به بندرعباس سفر داشت.

این سفر با هدف تحکیم روابط نظامی و دیپلماسی ایران و پاکستان صورت گرفته و در مراسم استقبال دومین ناو گروه نیروی دریایی ارتش پاکستان، سفیر این کشور در تهران ، سرتیپ عمران کاشف وابسته نظامی دفاعی ،همچنین جانشین فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی کشورمان حضور داشتند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha