خشونت‌های قبیله‌ای در دارفور؛ چالش بزرگ دولت انتقالی در سودان

تهران - ایرنا - خشونت‌های قبیله‌ای در سودان به چالش بزرگی برای دولت انتقالی که در تلاش برای پایان دادن به شورش‌های چندین دهه‌ای در مناطقی مانند «دارفور» می باشد، تبدیل شده است، زیرا در آخرین تحولات، حمله افراد مسلح به اردوگاهی در غرب این منطقه دست‌کم ۲۴ نفر کشته و ۳۵ نفر دیگر زخمی شدند.

به گزارش ایرنا، حمله مرگبار دیروز (یکشنبه) شبه‌نظامیان مسلح به اردوگاه آوارگان «کریندینگ» ( Krinding )، تازه‌ترین مورد از تشدید خشونت‌های بین قبیله‌ای است که این منطقه (دارفور) جنگ زده را به لرزه درآورد.  

به گفته «آدم رگال» ( Adam Regal ) سخنگوی هماهنگی عمومی برای پناهندگان و آوارگان در دارفور، این درگیری از تشدید اختلاف‌های مالی بین دو نفر یکی عرب و دیگری غیر عرب در اواخر روز شنبه ناشی شد. شبه نظامیان عرب مسلح موسوم به «جنجویدها» که شبکه «الجزیره» از آنها به عنوان «نیروهای دفاع مردمی» نام برده، دیروز به اردگاه حمله کردند، اموال آوارگان را به آتش کشیدند و دست به غارت زدند.

در این ارتباط کاربران هشتگ «کرینک ینزف» ( (Krinding is bleeding ) به معنای کریندینگ در حال خونریزی است را در توئیتر منتشر و تصاویری را پخش کردند که ظاهرا خانه‌های سوخته و اجساد پیچیده شده در پارچه را نشان می‌دهد.

خشونت‌های قبیله‌ای در دارفور؛ چالش بزرگ دولت انتقالی در سودان

این اردوگاه در حدود چهار کیلومتری شرق مرکز استان «ژننا» قرار دارد و محل زندگی آوارگان قبیله آفریقایی «ماسالیت» است که در جریان درگیری دارفور، مجبور به ترک خانه‌های خود شدند.

 اختلاف‌ها بر سر اراضی بین اعراب و غیرعربها در منطقه «جبل مون» در ماه گذشته نیز به درگیری‌های خونینی انجامید که کشته شدن دستکم ۱۷ نفر و زخمی شدن ۱۲ نفر دیگر را به دنبال داشت.

به نوشته الجزیره، به دنبال قیام مردمی در ماه آوریل سال ۲۰۱۹ که به برکناری «عمر البشیر» دیکتاتور سودان منجر شد، وضعیت این کشور در بحبوحه استقرار یک دولت دمکراتیک، بسیار شکننده شده است.

درگیری‌ها در دارفور زمانی آغاز شد که شورشیان از جامعه قومی آفریقای مرکزی و جنوب صحرای این منطقه در سال ۲۰۰۳ قیام و از سرکوب دولت عرب در خارطوم ابراز تاسف کردند.

دولت البشیر با حملات هوایی به حملات جنجویدها که متهم به قتل عام و تجاوز به عنف هستند، پاسخ داد. در جریان درگیریها در دارفور بیش از ۳۰۰ هزار نفر کشته و ۲.۷ میلیون نفر دیگر از خانه‌های خود آواره شدند.

البشیر که در زندان در خارطوم به سر می‌برد، به نسل کشی و جنایات علیه بشریت مرتبط با درگیری دارفور متهم است.

کمیته پزشکان سودان می‌گوید، در دارفور جنوبی، استان همجوار، بر اثر درگیری‌های قبیله‌ای در دو ماه گذشته دست‌کم ۴۵ نفر در شهر «طویله» کشته شده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha