افزایش قیمت نفت با ادامه تعدیل عرضه نفت اوپک‌پلاس

تهران- ایرنا- قیمت نفت در معاملات امروز (دوشنبه) به دنبال تاکید اعضای اوپک‌پلاس برای ادامه سیاست عرضه نفت، بیش از ۲ درصد گران شد و بخشی از افت قیمت هفته گذشته را جبران کرد.

به گزارش ایرنا، سویه جدید کرونا که یکی دو هفته‌ای است در بازارهای مختلف جهان باعث ایجاد نوسان شده، در بازار نفت نیز قیمت‌ها را دستخوش تغییر کرد. 

تا آنجا که قیمت طلای سیاه که بالای ۸۰ دلار در هر بشکه بود تا کمتر از ۷۰ دلار نیز سقوط کرد. با این حال تصمیم اوپک‌پلاس مبنی بر ادامه اجرای توافق کاهش تولید نفت در ماه‌های آینده، توانست بخشی از این افت قیمت را جبران کند. 

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش (ائتلاف اوپک‌پلاس) روز پنجشنبه (۱۱ آذرماه) توافق کردند به سیاست کنونی خود مبنی بر افزایش ماهانه تولید نفت پایبند باشند.

در حالی که اوپک‌پلاس بر این باور است که این تصمیم فقط بر اساس بنیان‌های بازار بوده، اما با توجه به دیدار هفته جاری یک هیات آمریکایی از عربستان، نادیده گرفتن نقش ایالات متحده در تصمیم این ائتلاف دشوار است.

بر این اساس، قیمت نفت برنت امروز با رشدی ۲.۱ درصدی به بالای ۷۰ دلار در هر بشکه بازگشت و ۷۱ دلار و ۳۸ سنت قیمت خورد. 

نفت شاخص آمریکا نیز ۲.۳ درصد افزایش قیمت را تجربه کرد و به ۶۷ دلار و ۷۸ سنت در هر بشکه رسید. 

به گزارش ایرنا، قیمت نفت پس از سقوط تاریخی در بهار سال گذشته، روند صعودی به خود گرفت و حتی در دوره‌ای فعالان این بازار معتقد بودند قیمت نفت به سمت سه رقمی شدن حرکت می‌کند. 

با این حال مشخص نبودن پایان همه‌گیری کرونا در جهان و شناسایی سویه‌های جدید این بیماری باعث شده تا طلای سیاه در بیشتر روزها در کانال ۷۰ دلاری درجا بزند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha