سازمان بازرسی به جای شعار مبارزه با فساد را در عمل نشان دهد

تهران - ایرنا - رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: این سازمان باید به جای شعار، مبارزه با فساد را در عمل و با بستن گلوگاه‌ها نشان دهد و بازرسان باید انحصار را شناسایی و شفافیت را پیگیری کنند زیرا فساد در نقاط کور و تاریک اتفاق می‌افتد و اگر عملکرد همه مسئولان شفاف باشد به فکر انحراف نمی‌افتند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از سازمان بازرسی کل کشور، ذبیح الله خداییان در نشستی با معاون نظارت و بازرسی امور فرهنگی و اجتماعی، بازرسان‌کل و سربازرسان این معاونت افزود: گاهی ملاحظه می‌شود برخی افراد که درصدد فرصتی برای مطرح کردن خود هستند، در جهت تضعیف اقتدار کشورمان و ایجاد یاس و ناامیدی در میان مردم، با دشمن هم‌نوا شده و با بکاربردن عناوین عام، همه مسئولان را مفسد معرفی می‌کنند، درحالی‌که مقام معظم رهبری بارها تاکید فرموده‌اند که فساد سیستماتیک در کشور وجود ندارد.

وی ادامه داد: دشمنان سعی می‌کنند همه مسئولان را مفسد جلوه دهند در حالی‌که این ادعا خلاف واقع است، البته سازمان بازرسی مصمم است معدود افرادی که با کم‌کاری، سهل‌انگاری و سوءاستفاده از جایگاه و مقام خود، بر ادعای دشمنان نظام صحه می‌گذارند را سریعا شناسایی و به طرق قانونی با آن‌ها برخورد کند.

خداییان خاطرنشان کرد: خدمت به مردم در نظام جمهوری اسلامی و پاسداری از خون شهدا سعادتی بزرگ برای همه مسئولان کشور است و  دشمنان در تلاش هستند نظامی که ام‌القرای جهان اسلام است، ناکارآمد جلوه دهند.

وی ادامه داد: امروزه بزرگترین خدمت به اسلام و انقلاب، انجام وظایفی است که بر عهده داریم؛ زیرا دشمنان به انحای مختلف سعی می‌کنند مردم را نسبت به آینده ناامید کنند که البته با بصیرت مردم انقلابی کشورمان توطئه آن‌ها همواره با شکست مواجه شده است.

خداییان با تاکید بر اینکه سازمان بازرسی دستگاهی تخصصی است به بیان انتظارات افراد جامعه از این سازمان پرداخت و افزود: انتظار از سازمان بازرسی کل کشور این است که در کنار همه قوا، یک ناظر دقیق باشد و با گزارش صحیح و به موقع، هر نقطه سیاهی را شناسایی و به موقع برخورد کند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور ضمن قدردانی از زحمات بازرسان این سازمان، نکاتی که باید در بازرسی‌ها مورد توجه قرار گیرد را یادآور شد و تاکید کرد: هر بازرس در مرحله اول باید دغدغه کار داشته و تکلیف‌مدار باشد و به صورت شبانه‌روزی، بخش زیرمجموعه خود را مورد نظارت قرار دهد.

خداییان شناسایی آسیب و هشدار پیش از وقوع آن را امری ضروری دانست و گفت: سازمان بازرسی به عنوان یک چشم بینا باید نسبت به شناسایی آسیب قبل از تبدیل شدن به بحران اقدام کند و برخورد لازم را صورت دهد.

این مسئول عالی قضایی خطاب به بازرسان و سربازرسان معاونت نظارت و بازرسی امور فرهنگی و اجتماعی، تاکید کرد که در تهیه گزارشات باید دقت لحاظ شود و همواره خدا و قانون مدنظر قرار گیرد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور خاطرنشان کرد: گزارش تهیه شده از سوی سازمان بازرسی، باید نتایج و آثاری داشته باشد و به اصلاح روند امور با ارائه هشدارهای لازم، ابطال آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌ها و یا تغییر قانون منجر شود.

خداییان لزوم دقت در گزارشات کیفری را مورد تاکید قرار داد و خاطرنشان کرد: لازم است یک بازرس قضایی عناوین مجرمانه ذکر شده در گزارش‌ها را بررسی و اگر رفتاری عنوان مجرمانه نداشته باشد، گزارش کیفری برای آن منظور تهیه نشود.

وی دقت و سرعت در تهیه گزارش‌های بازرسی را لازم و ملزوم یکدیگر دانست و در ادامه بر رفتار مورد انتظار از سوی بازرسان تاکید کرد و گفت: بازرسان در رفتار باید الگو و اسوه اخلاق باشند.

عضو شورای‌عالی قوه‌قضاییه از بازرسان خواست که در بازرسی‌ها و تهیه گزارش، مدیران نمونه، صحیح العمل، پاکدست و پرتلاش را به دستگاه مربوطه معرفی کنند و در عین حال بر ایجاد بانک اطلاعاتی همه مدیران کشور در سازمان بازرسی تاکید کرد.

خداییان خطاب به بازرسان معاونت نظارت و بازرسی امور فرهنگی و اجتماعی سازمان بازرسی، بر ضرورت تعامل و همکاری صمیمانه با دیگر معاونت‌ها و نظارت بر معاونت‌های متبوع خود در استان‌ها تاکید کرد.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha