« ویروس-صفر» همچنان بهترین روش مقابله با کرونا

تهران- ایرنا - کارشناسان ارشد بهداشت چین با توجه به شیوع گونه جدید ویروس کرونا در برخی نقاط جهان، اعلام کردند سیاست «ویروس- صفر» همچنان بهترین روش برای مقابله با ویروس کرونا است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از روزنامه «گلوبال تایمز»، این کارشناسان ۲ راه را برای بازگشت کشور به شرایط " عادی " مشخص کردند و از مقامات چین خواستند سیاست « ویروس- صفر » را برای مقابله با سویه جهش یافته جدید ویروس کرونا « اومیکرون » ادامه دهند. 

با این وجود، در حال حاضر این هدف دور از دسترس است زیرا آمار مرگ و میر در جهان بالای ۱.۹ درصد قرار گرفته و نرخ تکثیر ویروس و میزانی که یک بیمار چند نفر را می تواند مبتلا کند نیز لازم است تا این میزان در بازه ۱ تا ۱.۵ باقی بماند. 

دکتر «ژونگ نانشان» دانشمند سرشناس چینی طی سخنرانی در دومین اجلاس واکسن منطقه خلیج بزرگ شنژن گفت: برای دستیابی به این اهداف، لازم است تا چین جمعیت خود را به حدی واکسینه کند که به ایمنی جمعی برسند، همزمان جوامع را کنترل کند، از ابتلا به ویروس در افراد جلوگیری کند و همچنین درمان‌های دارویی در افراد مبتلا را بهبود بخشد. 

وی همچنین افزود: مقامات چین باید به سیاست «کووید- صفر» ادامه دهند تا بتوانند در برابر سویه « اومیکرون » نیز موفق باشند.

این متخصص ۸۳ ساله بیماری‌های همه‌گیر خاطر نشان کرد: «ما از سویه اومیکرون نمی ترسیم و باید رویکرد پویای مورد استفاده خود را که برپایه جلوگیری از ابتلا و اقدامات کنترل کننده است، ادامه دهیم. » 

این اولین بار است که یکی از مقامات رسمی چین به شکل عمومی شرایطی خاص را برای پتانسیل بازگشایی کشور توضیح داده است. 

براساس مطالعه ای که ماه نوامبر در دانشگاه « پکینگ » منتشر شد، اگر چین با روش مشابه آمریکا و رها کردن سیاست « کووید - صفر » بازگشایی ها را انجام می داد، ممکن بود با شیوع بسیار بزرگی فراتر از هر کشوری رو به رو شود.

در ماه اکتبر دکتر « ژونگ » اعلام کرده بود ایمنی جمعی به شکل تئوری زمانی بدست می آید که دستکم ۸۵ درصد جامعه به طور کامل واکسینه شده باشند. در آن زمان وی گفته بود انتظار دارد چین تا پایان سال جاری میلادی به واکسیناسیون ۸۰ درصدی برسد و کشور باید به تولید واکسن ادامه دهد تا برای ایمن سازی جامعه پس از ۶ ماه دُز تقویتی نیز استفاده شود. 

براساس اطلاعات ارائه شده از کمیسیون بهداشت ملی چین، نزدیک به ۷۹ درصد جمعیت چین به طور کامل واکسینه شده اند. 

« ژونگ » در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد، شیوع ویروس جهش یافته دلتا در « گوآنگ ژو » و « نانجینگ » اوایل امسال هیچ مرگ و میری به دنبال نداشت که تنها به کمک واکسن این اتفاق افتاد. او در حال حاضر تنها مشکل را تقویت واکسیناسیون به ویژه در افراد مسن و بالای ۷۰ سال دانست. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha