خشکسالی چهارمحال و بختیاری همچنان تداوم دارد

شهرکرد-ایرنا- آذرماه در چهارمحال و بختیاری در حالی به نیمه رسیده است که نه بارش دلچسب برفی خبری است و نه بارانی که خاک تشنه را تَر کند و به قول کشاورزان انگار هوای بهار است با این تفاوت که زمین سبزه و درختان برگ ندارند و خشکسالی همچنان تداوم دارد

کشاورز مشتی خاک را در دست می‌گیرد و دوباره روی زمین می‌پاشید و نشان می‌دهد که زمین خشک است و هنوز تَر نشده است، می‌گوید: زمین تشنه تشنه است  و دوبار بر تشنگی زمین تاکید می‌کند.

به گفته او بیش از یک دهه پیش، در نیمه آذرماه زمین  از سرما و برف یخ‌زده بود اکنون، در این نیمه آذرماهی هیچ چیزی روی زمین برای رفع تشنگی خاک وجود ندارد.

آمار اداره کل هواشناسی چهارمحال و بختیاری در ۱۵آذرماه ۱۴۰۰ نشان می‌دهد که میزان بارش در  این روز در تمامی ایستگاه صفر است.

آذرماه چهارمحال و بختیاری انگار هوا بهاری دارد

بر اساس این آمار این اداره کل، دمای هوا در شهرکرد در این روز در کمینه یا پایین تر درجه منفی چهار است در حالی در برخی از مناطق استان این دما بالای صفر درجه است.  

مدیرکل  هواشناسی چهارمحال و بختیاری از کاهش ۳۲ درصد میانگین بارش‌ها در استان خبر داد و گفت: کاهش بارش‌ها در شهرستان کوهرنگ به کمتر از ۵۰ درصد کاهش داشته بطوریکه میانگین بارش‌های سال آبی جاری در این شهرستان ۱۳۳ میلیمتر است در صورتی که دوره مشابه میانگین بلندمدت آن ۲۷۲ میلیمتر بوده است.

مهران چراغپور بر تداوم خشکسالی در استان برای سال آبی جاری اشاره کرد و گفت: با گرمایش هوا رژیم بارش‌ها از برف به باران تغییر کرده است.

به گزارش ایرنا، چهارمحال و بختیاری سرچشمه رودخانه‌های زاینده‌رود، کارون و بخشی از دز است و افزایش یا کاهش بارش‌ها در این استان، استان‌های خوزستان، اصفهان و فلات مرکزی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.
۹۶.۱ درصد مساحت چهارمحال و بختیاری درگیر خشکسالی است و این موضوع بر افت ذخایر آب زیرزمینی این استان به شدت تاثیر گذاشته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha