وضعیت ناسالم هوا در البرز ادامه دارد

کرج - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز اعلام کرد: وضع کیفی هوای شهرستان های این استان به علت پایداری هوا از دیروز یکشنبه تاکنون برای تمام گروه ها ناسالم است و این وضعیت تا پایان هفته جاری ادامه خواهد داشت.

فردین حکیمی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس اعلام ایستگاه های سنجش آلودگی هوای البرز، شاخص بر خط کیفیت هوا (ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون) در ایستگاه فرهنگسرای کرج، متروی کرج و نظرآباد به ترتیب ۱۵۷، ۱۶۶ و ۱۶۲ است که بیانگر استقرار وضعیت قرمز هوا در استان است.

وی اظهار داشت: استمرار آلودگی هوا در استان سبب شد که شامگاه گذشته کارگروه اضطرار آلودگی هوا در استانداری البرز برگزار شود که در این کارگروه دستورالعمل های اعمال ممنوعیت و محدودیت های موقت مکانی، زمانی و نوعی اعلام شد.

حکیمی از جمله این دستور العمل ها را تشدید برخورد قانونی باخودروهای دودزا وفاقد برچسب معاینه فنی اعم از شخصی یا دولتی و موتور سیکلت و  تشدید نظارت بر مراکز معاینه فنی توسط پلیس راهور پلیس عنوان کرد.

وی اظهار داشت: همچنین شهرداری ها و اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای نیز از تردد وسایل حمل و نقل عمومی که آلایندگی قابل رؤیت دارند (مینی بوس، اتوبوس، ون، تاکسی) از محل توقفگاه‌ها (مانند توقفگاه‌های شبانه اتوبوس‌های شرکت واحد) و پایانه‌های حمل و نقل برون شهری جلوگیری کنند.

وی گفت: گشت‌ انتظامی‌، گشت‌ اتوبوسرانی‌ و تاکسیرانی‌، مؤسسات‌ تاکسی‌سرویس‌، خودروهای‌ فوریت‌های‌ پزشکی‌ و پزشکان‌، جانبازان‌ و بیماران‌ خاص‌، خودروهای ‌امداد (آتش‌نشانی‌، امداد آب‌، برق‌، گاز، پست‌ و مخابرات‌) و خودروهای‌ حمل‌ زباله‌ شهرداری‌ها از محدودیت‌های‌ اعمال‌ شده‌ مستثنا هستند.
حکیمی ادامه داد: همچنین تمام شهرداری‌ ها بایستی از انجام تمم فعالیت‌های عمرانی که موجب تشدید آلودگی هوا می‌شود، مانند ساخت وسازهای شهری، راهسازی و پروژه های عمرانی خودداری کرده و اورژانس و هلال احمر نیز نسبت به استقرار پایگاه های سیار فوریت های پزشکی (اورژانس) و هلال احمر با جانمایی مناطق آلوده تر و پرتردد به منظور کاهش زمان دسترسی به پایگاه‌ها اقدام کنند. 

وی در ادامه با اشاره به لزوم  استفاده از ماسک‌ استاندارد توسط‌ کارکنانی که حضور فیزیکی در سطح شهر ها دارند، اضافه کرد: سازمان صنعت ، معدن و حفاظت محیط زیست استان البرز نیز بایستی اطلاع رسانی و هماهنگی برای تعطیلی موقت واحدهای صنعتی، کارخانه‌ها و مراکز مؤثر در تشدید آلودگی هوا (منجمله معادن شن و ماسه و معادن کوهی، ریخته گری ها، واحدهای تولید بتن آماده، کارخانه تولید آسفالت) و نظارت بر اجرای مصوبه توسط محیط زیست را در دستور کار خود قرار دهند.
حکیمی ممنوعیت استفاده از سوخت مایع در نیروگاه منتظر قائم و صنایع مجاور کلانشهرکرج وتأمین سوخت گاز موردنیاز نیروگاه‌ها و سایر واحدهای متصل به شبکه گازرسانی که فعالیت آنها در این شرایط ضروری است، موافقت با مرخصی افرادی که دارای مشکلات تنفسی و قلبی هستند و همچنین مرخصی اولیای کودکانی که به مهدکودک می روند و همچنین ممنوعیت استفاده از نفت کوره توسط ۲۳ واحد صنعتی اعلام شده از سوی شرکت پخش فرآورده های نفتی البرز از جمله کارگاه های ریخته گری صنفی را از دیگر مصوبات این کارگروه برشمرد.

در استان البرز ۹ ایستگاه سنجش آلودگی هوا مستقر است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha