تاکید مقام روس بر اهمیت حیاتی راهگذر شمال-جنوب برای ایران و روسیه

مسکو - ایرنا- «ولادیمیر اوبیدنوف» رئیس شورای تجاری روسیه و ایران در اتاق بازرگانی و صنایع این کشور اظهار داشت: «اطمینان دارم توسعه کریدور بین المللی شمال-جنوب برای تهران و مسکو اهمیت حیاتی دارد؛ ضمن اینکه ستون فقرات توسعه اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران را تشکیل خواهد داد. » 

اوبیدنوف روز دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا با تاکید بر اهمیت حیاتی کریدور شمال -جنوب افزود: این کریدور کوتاهترین مسیر از اروپا به کشورهای جنوب و جنوب شرق آسیا از طریق ایران و روسیه است و برای این کشورها اهمیت بسیار زیاد دارد.  

اوبیدنوف گفت: اطمینان دارم کریدور بین المللی شمال -جنوب، ستون فقرات توسعه اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران را تشکیل خواهد داد.  

 وی ادامه داد:موافقتنامه کریدور حمل ونقل بین‌المللی شمال - جنوب که در شهریور ماه ۱۳۷۹ در سن پترزبورگ به امضای وزرای حمل و نقل سه کشور ایران، هند و روسیه رسید، ایجاد مسیر حمل و نقل کالا از هند به کشورهای اروپای شمالی را پیش بینی کرده است.  

این کریدور از مسیرهای مهم ترانزیتی است و ارتباط ترانزیتی کشورهای شمال اروپا و روسیه را از ایران و دریای خزر به کشورهای حوزه اقیانوس هند، خلیج فارس و جنوب آسیا برقرار می‌سازد. عدم ثبات و امنیت در منطقه خاورمیانه و ناامن شدن مسیرهای دریایی پتانسیل جایگزینی کریدور شمال- جنوب را به جای کانال سوئز افزایش داده است.

این مسیر ریلی از چین تا هند و هند تا پاکستان و سپس داخل ایران تا رشت ادامه دارد و تنها خلا آن برای اتصال به روسیه و فنلاند در شرق اروپا، قطعه رشت به آستار به طول ۱۷۰ کیلومتر است که هنوز ساخته نشده است.

عضویت کامل ایران در اتحادیه اوراسیا باعث افزایش روابط اقتصادی با این اتحادیه می شود 

اوبیدنوف در ادامه مصاحبه گفت: عضویت کامل ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا امکان افزایش تجارت بین اعضای این اتحادیه و ایران را فراهم می سازد. این امر در وهله اول به دلیل نبود محدودیت های گمرکی در حمل و نقل کالاها خواهد بود.

وی افزود: با عضویت ایران در اتحادیه اوراسیا، تاجران ایرانی و روس نیازی به هزینه برای مراحل طولانی تنظیم اسناد برای کالاها در گمرک های دو کشور نخواهند داشت.  

به گزارش ایرنا، با اجرایی شدن موافقت‌نامه موقت تشکیل منطقه تجارت آزاد در آبان ماه ۱۳۹۸ مقدمات شروع مذاکرات برای انعقاد موافقت‌نامه تجارت آزاد از سال گذشته آغاز شد.

 عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای، بر روابط ایران و روسیه تاثیر بسیار مثبت می گذارد

مقام روس در باره فرصت هایی که توسعه روابط ایران با سازمان همکاری های شانگهای و اتحادیه اوراسیا بوجود می آورد، اظهار داشت: این در وهله اول به توسعه راهگذر بین المللی شمال -جنوب و ایجاد مرکز مشترک کشاورزی ایران و روسیه در منطقه جنوب روسیه و نیز ایجاد مرکز مشترک کشاورزی دو کشور در ایران مربوط می شود. به عبارت دیگر باید سطح روابط اقتصادی ایران و روسیه را ارتقاء داد.  

رئیس شورای تجاری روسیه و ایران با بیان اینکه پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای به صورت مستقیم بر روابط ایران و روسیه ناثیر بسیار مثبت می گذارد، اظهار داشت: اما باید این نکته را درک کرد که عضویت ایران در سازمان شانگهای یک داروی همه کاره و اکسیر نیست و نمی تواند هدف محسوب شود.

وی افزود: عضویت در سازمان همکاری شانگهای یکی از وسایل برای دستیابی به هدف است و هدف ایران تنوع بخشی به توسعه و پیشرفت این کشور و در راستای تامین نیازهای مردم ایران است.

به گفته مقام روس، مسیر عضویت کامل  ایران در سازمان همکاری شانگهای مدت طولانی بطول می انجامد و ایرانی ها نباید به این موضوع دل ببندند بلکه باید بطور همزمان به توسعه طرح های موجود پرداخت که در جهت توسعه روابط با سازمان همکاری شانگهای و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، برای این کشور فرصت های جدید بوجود می اورد.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha