معاون استاندار کرمانشاه: منابع آبی‌ کرمانشاه نیاز به مدیریت دارد

کرمانشاه- ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه گفت: با توجه به خشکسالی‌های پیاپی، وضعیت آب در استان مناسب نیست و از این رو این منابع نیاز به مدیریت جدی دارد.

به گزارش ایرنا، «منوچهر فخری»عصر یکشنبه در نشست کارگروه سازگاری با کم آبی به صورت ویدئو کنفرانس در سرسرای تدبیر استانداری کرمانشاه، افزود: خشکسالی ها و کاهش چشم گیر باران در استان کرمانشاه منابع آبی استان را با کاهش جدی روبه رو کرده است. 

وی اظهار داشت: به منظور تامین منابع آبی مورد نیاز استان برنامه سازگاری با کم آبی را به ویژه در دستور کار ادارت‌ متولی استان همچون شرکت آب منطقه ای، آب و فاضلاب و جهاد کشاورزی قرار داده ایم.

او گفت: ادارات مربوطه نظارت بر برداشت آب از منابع آبی و صرفه جویی در مصرف آب را به صورت ویژه در دستور کار قرار داده اند تا بتوانیم در مرحله نخست آب مورد نیاز شرب و سپس آب بخش کشاورزی را تامین کنیم.

فخری توضیح داد: همچنین تامین حق آبه تالاب ها و رودخانه ها نیز باید مورد توجه قرار گیرد تا به حفاظت از محیط زیست نیز توجه شود. 

وی عنوان کرد: در راستای طرح ملی سازگاری با کم آبی در بخش کشاورزی توسعه کشت های جایگزین ‌و کم آب بر همچون زعفران و توسعه شبکه های نوین آبیاری در دستور کار قرار دارد. 

معاون استاندار کرمانشاه تصریح کرد: همچنین شرکت آب منطقه ای مقابله و انسداد چاه های غیر مجاز را در دستور کار قرار داده و در این زمینه با همکاری دستگاه قضایی به صورت جدی وارد عمل شده است.

تداوم کاهش باران در استان کرمانشاه

به گزارش ایرنا، ساکنان استان کرمانشاه در در هفته های گذشته روزهای بارانی را تجربه کرده اند، اما آنطور که سازمان هواشناسی اعلام کرده است این بارشها بسیار کمتر از سال های قبل است.

بر اساس اعلام این سازمان از ابتدای سال زراعی( اول مهر ماه) تا کنون به صورت میانگین ۶۰ میلیمتر باران در استان کرمانشاه باریده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۵ درصد کاهش را نشان می دهد؛ سال گذشته تا این مدت حدود ۱۳۳ میلیمتر باران در کرمانشاه باریده بود.

سال آبی گذشته در مجموع ۲۹۷ میلیمتر باران در سطح این استان بارید که نسبت به سال قبل از آن ۳۴ درصد کاهش داشت و در نهایت منجر به افت ۶۰ درصدی روان آب‌ها و  ۷۰ درصدی آب چشمه‌ها در کرمانشاه شد.

این وضعیت روند برداشت از سدهای را نیز افزایش داد به نحوی که بر اساس اعلام شرکت آب منطقه ای اکنون در مجموع ۷۲۷ میلیون متر مکعب یعنی ۵۴ درصد آب پشت ۱۲ سد مخزنی استان وجود دارد.

این خشکسالی به بخش کشاورزی کرمانشاه نیز بیش از چهار هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان خسارت وارد کرد و میزان تولید انواع محصولات کشاورزی استان را از سالی چهار میلیون و ۵۷۵ هزار و ۸۱۴ تن به ۸۰۵ هزار تن کاهش داد.

بر اساس آنچه مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه اعلام کرده است، به نظر می رسد خشکسالی  همچنان امسال نیز گریبانگیر کرمانشاه باشد.

دولتشاهی، گفت: براساس تحلیل نقشه های بلند مدت به نظر می رسد که میزان بارش های کرمانشاه در پاییز امسال بازهم از حد نرمال پایین تر باشد.

با این حال بر اساس پیش بینی کارشناسان اداره هواشناسی استان کرمانشاه به نظر می رسد که میزان بارش ها در زمستان امسال به حد نرمال نزدیک شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha