۱۴ آذر ۱۴۰۰،‏ ۱۸:۳۵
کد خبرنگار: 2192
کد خبر: 84566661
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

 حوزه علمیه قم نگران افغانستان است

قم - ایرنا - مدیرحوزه‌های علمیه با بیان این که به عنوان حوزه همه نگران افغانستان هستیم، اذعان داشت: افغانستان با این همه ذخایر و منایع انسانی در مظلومیت به سر می‌برد و این مورد قبول علمای اسلام نیست.

به گزارش عصر یکشنبه مرکز خبر حوزه، آیت الله علیرضا اعرافی در دیدار آیت الله موحدی نجفی از علمای افغانستان، سوابق مبارزاتی وی در مسیر اسلام ناب و معارف الهی و گفتمان انقلاب اسلامی را از افتخارات برشمرد و در ادامه با بیان این که همه ما باید اهتمام به امور مسلمین و جهان اسلام و کشورهای اسلامی داشته باشیم، خاطرنشان کرد: کشورهای اسلامی به این که بخش عمده ای از ذخایر و ظرفیت‌ها و شایستگی‌های فراوانی را در خود دارند، جایگاه کشورهای اسلامی متناسب با این موضوع نیست.

مدیر حوزه های علمیه با تاکید بر این که جهان اسلام از ذخیره معنوی و روحی و تمدنی برخوردار است، ابراز داشت: با توطئه هایی که مستکبرین عالم رقم زده اند، برخی از سرزمین های اسلامی وضع نامناسبی دارند و همه باید تلاش کنیم تا امت اسلام در جایگاه واقعی و برتر خویش قرار گیرد.

وی به سابقه دیدار خود با بزرگان و علمای افغانسان اشاره کرد و با بیان این که جامعه علمایی و حوزوی افغانستان جامعه ای ذی قیمت و از منزلت بالایی برخودار است، خاطرنشان کرد: طلاب افغانستان در هر نقطه ای ورود کنند، می‌درخشند و گستره این شخصیت‌های نشان دهنده جایگاه این کشور است.

مدیر حوزه های علمیه، حضور جامعه شریف افغانستان در ایران و تحصیل دانش آموزان و دانشجویان این کشور در ایران را سرمایه ای ارزشمند برشمرد و بیان داشت: همه ما خادم طلاب و روحانیون و جامعه علمی تمام کشورهای اسلامی به ویژه طلاب افغانسان هستیم.

وی صاحبان کار و سرمایه را از جوامع مهم و تاثیرگذار بر سرزمین های اسلامی دانست و یادآور شد: تمام آحاد جامعه افغانستانی مقیم ایران نه تنها سرمایه ای برای افغانستان، بلکه سرمایه‌ای بزرگ برای ایران و سرزمین های اسلامی هستند.

 اعرافی بر اهمیت توجه به نیازهای تمام مسلمین جهان به ویژه افغانستان اشاره کرد و ابراز داشت: تقویت روابط علمایی نقش بسزایی بر اصلاح روندها و بهبود خدمت‌رسانی خواهد داشت.

همه باید یار مقام عظمای ولایت باشیم

آیت الله موحدی نجفی نیز در این دیدار، ضمن اشاره به کتابی در رابطه با سرنوشت فردای جهان، به تحلیل های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی این کتاب اشاره کرد و ابراز داشت: این کتاب منابع قدرت، اعم از قدرت اجتماعی، اقتصادی، استراتژیکی و... را در دست اسلام و مسلمین می داند.

وی با تاکید بر این که اسلام دینی قدرتمند و وحدت آفرین است، خاطرنشان کرد: از نظر قدرت اقتصادی ،منابع طبیعی اعم از نفت، گاز، طلا، نقره و همه و همه ظرفیت‌ها در کشورهای اسلامی یافت می‌شود.

 موحدی، بنیه‌های قدرت اجتماعی اسلام را مورد توجه قرار داد و اذعان داشت: از نظر قدرت استراتژیکی سرزمین های اسلامی در بهترین نقطه جهان حضور دارند؛ این شاهراه مسیر ترانزیتی شرق و غرب و نیز شمال و جنوب کره زمین هستند.

وی افزود: با وجود همه قدرت در سرزمین های اسلامی، جهان آینده از آن اسلام و مسلمین خواهد بود و ظهور حضرت حجت(عج) تبلور والای این استعدادها خواهد بود.

این استاد حوزه علمیه، در ادامه ضمن ارائه تاریخی از نحوه حضورشان در نجف اشرف، ابراز داشت: حضور در حوزه علمیه به ویژه نجف اشرف مسئولیت سنگین دینی را در عمل به رسالت طلبگی ایجاد نمود. امیدواریم همواره خادم اسلام و مسلمین و خدمتگزار بشریت و یار مقام عظمای ولایت باشیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha