جشنواره داستان نویسی «یاد باغبان»، بزرگداشت محمدسرور رجایی

تهران- ایرنا- فراخوان جشنواره داستان نویسی «یاد باغبان»، برای گرامی‌داشت یاد و خاطره مرحوم محمدسرور رجایی، نویسنده فقید افغانستانی که با تخلص باغبان، می‌نوشت، به همت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، منتشر شد.

به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، جشنواره داستان نویسی کوتاه «یاد باغبان» برای گرامی داشت یاد مرحوم محمد سرور رجایی، نویسنده فقید افغانستانی و ادامه مسیر و اهداف وی در راستای شکوفایی استعدادهای بچه های افغانستان و ایران و پیوند هرچه بیشتر دو ملت از طریق ادبیات به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران برگزار می شود.

نوجوانان ایرانی و اهل افغانستان می‌توانند با توجه به شرایط شرکت و مقررات اعلام شده در فراخوان تا تاریخ ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ در این جشنواره شرکت کنند. متن فراخوان به شرح زیر است:

اهداف جشنواره داستان نویسی «یاد باغبان»

جشنواره داستان نویسی «یاد باغبان» با اهدافی همچون تحکیم و تقویت روابط فرهنگی دو ملت ایران و افغانستان؛ شناخت استعدادهای نوظهور در زمینه داستان نویسی و حمایت از آن ها؛ حمایت از استعداد های ادبی اعضای افغانستانی کتابخانه ها با سه عنوان موضوع: سرزمین من؛ دوستان ایرانی من (ویژه نوجوانان اهل افغانستان) و دوستان افغانستانی من (ویژه نوجوانان ایرانی) برگزار خواهد شد.

شرایط شرکت در جشنواره

این جشنواره ویژه  نوجوان ۱۲ تا ۱۷ سال، متولدین ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۸ است و نوجوانان ایرانی و اهل افغانستان علاقه‌مند می‌توانند با ارسال داستان کوتاه و داستانک در این مسابقه شرکت کنند.
ارسال داستان‌های کوتاه حداکثر تا ۱۰۰۰ کلمه همراه با خلاقیت بالا و بدون کپی‌برداری در اولویت داوری و امتیاز دهی است و علاقمندان می بایست نام و نام خانوادگی، سن، شماره تماس و نام کتابخانه را در ابتدای آثار ارسالی ذکر کنند.

نحوه شرکت
علاقه مندان به سه روش می توانند در این جشنواره شرکت کنند؛ ثبت نام در سامانه مسابقات الکترونیک کتابخوانی یا ایمیل farhangi@tehranpl.ir و ارسال اثر به آدرس دبیرخانه جشنواره به نشانی تهران، میدان هفت تیر، خیابان شهید نعمت‌الله لطفی، پلاک ۲۳  - صندوق پستی ۱۵۸۹۸۶۶۶۸۱ اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران- واحد فرهنگی.

مهلت شرکت
جشنواره داستان نویسی«یاد باغبان»از ۱۰ آذر تا ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ برگزار و اختتامیه و معرفی برگزیدگان همزمان با ۱۷ اسفند ماه سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور برگزار خواهد شد.

مرحوم محمدسرور رجایی متولد ۱۳۴۸ کابل بود. وی از سال ۱۳۷۳ به ایران مهاجرت کرد و مدیریت خانه ادبیات افغانستان و مدیریت دفتر شعر و داستان افغانستان در حوزه هنری را بر عهده گرفت. کتاب از دشت لیلی تا جزیره مجنون، یکی از آثار شاخص او است. این کتاب مجموعه‌ای از خاطرات رزمندگان افغانستانی دفاع مقدس است که در حاشیه دیدار با رهبر انقلاب در خردادماه سال ۱۳۹۸ این کتاب را تقدیم ایشان کرد.

کتاب‌های ماموریت خدا، هفت‌ روایت از احمدرضا سعیدی شهید ایرانی جهاد اسلامی افغانستان، در آغوش قلب‌ها، گل‌های باغ کابل، در آغوش قلب‌ها، اشعار و خاطرات مردم افغانستان از امام خمینی برخی از آثار منتشر شده سرور رجایی است. انتشار مجله باغ ویژه کودکان افغانستانی نیز از دیگر فعالیت‌های او در این سال‌ها بود. مرحوم رجایی نوشته های خود در این مجله را با تخلص باغبان برای بچه های افغانستانی منتشر می کرد.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha