۲۸۰۰ پزشک عمومی در مشهد به حرفه دیگری غیر از طبابت مشغولند

مشهد- ایرنا- مدیر روابط عمومی نظام پزشکی مشهد گفت: در حال حاضر ۲ هزار و ۸۰۰ پزشک عمومی در مشهد به حرفه دیگری غیر از طبابت مشغولند و کار طبابت نمی‌کنند و برای اخذ پروانه مطب و طبابت به نظام پزشکی مراجعه نکرده‌اند.

دکتر مسعود زحمتکش روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگاران افزود: آمار پزشکان عمومی در مشهد بیش از پنج هزار نفر است که اکنون ۲ هزار و ۲۰۰ نفر پروانه طبابت گرفته‌اند و از این تعداد فقط ۹۰۰ نفر مطب دارند و بقیه در درمانگاهها و سایر مراکز درمانی مشغول به فعالیت هستند.
وی اضافه کرد: بسیاری از پزشکان عمومی در مشهد توانایی تاسیس مطب را ندارند چرا که مطب داری در شرایط کنونی مقرون به صرفه نیست.
مدیر روابط عمومی نظام پزشکی مشهد گفت: برخی از پزشکان عمومی با وجود هفت سال تحصیل در رشته پزشکی یا به کارهای دیگری روی می‌آورند و یا کشور را با هدف داشتن زندگی بهتر در جای دیگری ترک می‌کنند.
زحمتکش با اشاره به چهار برابر شدن مهاجرت پزشکان کشورمان در یک سال اخیر نسبت به سالهای گذشته افزود: تعداد پزشکانی که طی سالهای ۹۶ تا ۹۹ کشور را ترک کرده‌اند بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ نفر گزارش شده است در حالی که تنها طی یک سال اخیر سه هزار پزشک به کشورهای دیگر مهاجرت کرده‌اند.
وی ادامه داد: باید چاره اندیشی کرد که چرا پزشک ما اعم از عمومی و تخصص حتی در سنین ۵۰ و ۶۰ سالگی مجبور می‌شود کشورش را با همه تعلقات ترک کرده و به جایی مهاجرت می‌کند که حتی مدرکش را قبول ندارند و باید به حرفه دیگری بپردازد و پایین بودن تعرفه‌های پزشکی شاید کوچکترین علت این پدیده باشد و چرایی پدیده مهاجرت پزشکان باید بررسی و چاره‌اندیشی اساسی شود.

بررسی ۳۵ پرونده شهدای سلامت در خراسان رضوی 

مدیر روابط عمومی نظام پزشکی مشهد در بخشی از سخنانش با اشاره به پرونده شهدای سلامت در دوران کرونا گفت: در حال حاضر ۳۵ پرونده شهدای سلامت درمناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در استان خراسان رضوی تشکیل شده است که ۱۸ پرونده به نتیجه رسیده است. 
زحمکش افزود: از این تعداد ۶ نفر از آنها پزشک اعم از متخصص و عمومی بوده‌اند و بقیه نیز در سایر گروههای پزشکی مانند پرستار، داروساز، دندانپزشک و بینایی سنجی فعال بوده اند که جان خود را در حین خدمت به مردم به دلیل ابتلا به کرونا از دست داده‌اند.
وی اضافه کرد: ۱۷ پرونده شهدای سلامت از استان خراسان رضوی نیز اکنون در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حال بررسی است و باید به اثبات برسد که از این تعداد نیز ۶ نفر پزشک هستند.
سازمان نظام پزشکی مشهد اکنون دارای ۱۸ هزار عضو از میان پزشکان، دندانپزشکان، داروسازان، ماماها، صاحبان آزمایشگاههای تشخیص طبی و کارشناسان پروانه دار است که امور صنفی خود را از طریق این سازمان مردم نهاد پیگیری می‌کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha