برگزاری جلسات نقد آرای دیوان عدالت اداری گامی موثر در کیفیت آرا است

تهران -ایرنا - رئیس دیوان عدالت اداری برگزاری جلسات نقد تحلیلی و علمی آرای دیوان عدالت اداری در قالب نشست را گامی موثر در کیفیت آرای صادره دانست و گفت: برگزاری این جلسات موجب آشنایی صادرکنندگان رای با اشکلات، ابهامات و احتمالاً تناقضاتی که در رای ها وجود دارد، می شود.

به گزارش ایرنا از  دیوان عدالت اداری، حجت الاسلام و المسلمین حکمتعلی مظفری در نخستین نشست نقد آرای دیوان عدالت اداری افزود: جلسات نقد تحلیلی و علمی آرای دیوان عدالت اداری علاوه بر این ‌که باعث تقویت قدرت تحلیل حقوقی ناقدین خواهد بود، موجب آشنایی صادرکنندگان رای با اشکلات، ابهامات و احتمالاً تناقضاتی که در رای و خلأهایی که وجود دارد، می شود.

رئیس دیوان عدالت اداری با اشاره به اینکه آرای هیات عمومی دیوان عدالت اداری با توجه به الزام‌آور بودن، از منابع حقوق به شمار می‌رود، گفت: یک رای علاوه بر هدف اصلی که احقاق حق و اجرای عدالت است واجد یک سری آثار فرعی است و قضات باید در صدور رای استدلال قوی داشته باشند.   

حجت الاسلام و المسلمین مظفری برگزاری این نشست ها را موجب تبادل آرا و افکار حقوقی و ایجاد رویه های قضایی دانست و افزود:  نقد رای زمینه ساز ارتقاء کیفیت و اتقان بیشتر آرای صادره خواهد شد و برقراری این جلسات پشتوانه‌ای برای دستگاه قضایی دراجرای هرچه بهترعدالت در جامعه خواهد بود.

رئیس دیوان عدالت اداری برای ادامه برگزاری این نشست ها تشکیل یک هیات رئیسه و ایجاد کرسی های هم اندیشی را پیشنهاد دادند و افزود: با ادامه این جلسات دقت قضات در صدور رای افزایش می یابد و به بهبود آرای صادر شده کمک می کند و به همین جهت این جلسات باید طوری باشد که کلیه همکاران قضایی در این نشست ها حضور داشته باشند.

گفتنی است این نشست با حضور برخی معاونان و قضات دیوان عدالت اداری، سخنگو و عضو حقوقدان شورای نگهبان، اساتید دانشگاه و جمعی از دانشجویان دوره دکتری در سالن ولایت دیوان عدالت اداری برگزار شد که یکی از آرای اخیر هیات عمومی دیوان عدالت اداری به بحث و بررسی گذاشته شد و هر یک از حاضرین با ارائه استدلال خود در جایگاه موافق و مخالف رای صحبت کردند.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha