دادستان شاهرود: آسیب‌های ناشی از نبودن سواد رسانه‌ای مورد توجه باشد

شاهرود – ایرنا - دادستان عمومی و انقلاب شهرستان شاهرود به رسانه ها توصیه کرد در عرصه تولید محتوا و آگاهی بخشی، آسیب هایی که متوجه جوانان و حتی بزرگسالانی که دارای دانش رسانه ای نیستند را مورد توجه قرار دهند.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین رضی پارسامنش روز یکشنبه در نشست کارگروه مطبوعات و رسانه شاهرود که با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان برگزار شد، افزود: انتشار محتوای مجرمانه در شبکه های اجتماعی جرم است حتی اگر خود فرد تولید کننده آن نباشد.

وی گفت: مصادیقی در تولید و نشر محتوا از جمله اخلاقی، جرایم امنیت ملی و فضای عمومی جامعه در کارگروهی مربوط به تشخیص مصادیق مجرمانه دسته بندی و جرم انگاری شد.

وی با بیان اینکه کسانی که در عرصه رسانه فعالیت دارند باید به مصادیق مجرمانه آگاهی داشته باشند، ابراز داشت: برای رسانه ها، نشریات و فعالان فضای مجازی قانون جرایم رایانه ای وجود دارد و چنانچه در بستر رسانه تخلفی شکل گیرد قواعد، آیین دادرسی و تحقیقات خاص خود را دنبال می کند.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان شاهرود با بیان اینکه قانون مطبوعات برای خبرنگاران امتیازاتی در نظر گرفته است، تصریح کرد: خبرنگارانی که در مقام اصلاح، نقد و تذکر به مسوولان مطالبی را نشر دهند در صورت شکایت پرونده آنها با حضور هیات منصفه در دادگاهی ویژه مورد رسیدگی قرار می گیرد و این امتیاز برای رسانه هایی در نظرگرفته شده که دارای شناسنامه و هویت دار باشند.

وی توصیه کرد: کسانی که در فضای رسانه ای فعالیت دارند برای بهره مندی از این مزایا با هماهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، رسانه خود را ثبت و از این ظرفیت استفاده کنند.

پارسامنش با بیان اینکه توهین به قومیت ها تاکنون جرم انگاری نشده بود، افزود: امسال با اصلاح قانون مجازات اسلامی الحاقی انجام شد که توهین به قومیت ها جرم انگاری شود.

به گفته وی، در قانون حمایت از کودک و نوجوان تا قبل از مصوبه سال ۹۹ در مورد کودک آزاری جرم انگاری خاصی وجود نداشت اما در قوانین جدید برای این نوع جرایم مجازات های خاصی دیده شد.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان شاهرود با بیان اینکه در عصر کنونی دانش و سواد طبق تعریف یونسکو خواندن و نوشتن نیست، ابراز داشت: سواد و دانش بر اساس این تعریف ۱۶ مهارت را شامل می شود که فرد باید آن را آموخته تا از سواد و دانش بهره مند شود و سواد رسانه یکی از آن مهارت ها است که فراگیری آن برای هر فرد ضرورت دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha