۳۸ دستاورد جدید در نمایشگاه پژوهش دانشگاه رازی کرمانشاه رونمایی شد

کرمانشاه- ایرنا- ۳۸ دستاورد جدید علمی روز یکشنبه در مراسم افتتاح نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری دانشگاه رازی کرمانشاه به مناسبت آغاز هفته پژوهش و فناوری رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، این نمایشگاه با حضور دکتر «محمدنبی احمدی» سرپرست دانشگاه رازی، جمعی از مدیران دانشگاهی و سازمان جهاد کشاورزی دانشگاهی در آزمایشگاه مرکزی این دانشگاه افتتاح شد.

سرپرست دانشگاه رازی در این مراسم ضمن قدردانی از تلاش‌های علمی اعضای هیات علمی، پژوهشگران و فناوران دانشگاه، ضرورت معرفی دستاوردهای پژوهشی دانشگاه را مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: در صورتی که این اقدامات ارزشمند و دستاوردها به نحو شایسته معرفی شود، زمینه‌ساز انگیزه، خودباوری، الگوسازی و رغبت بیشتر برای ورود به عرصه ایده‌پردازی، نوآوری، خلاقیت و کارآفرینی می‌شود.

در این نمایشگاه ۳۸ دستاورد از پژوهشگران و فناوران دانشگاه رازی عمدتاً در بخش‌های کشاورزی، فنی و مهندسی، علوم اجتماعی و تربیت بدنی در معرض نمایش قرار گرفته است.

این نمایشگاه تا ۱۹ آذر ماه ۱۴۰۰ برای بازدید دانشجویان، اساتید و سایر علاقه‌مندان داخل و خارج از دانشگاه دایر است.

۳۸ دستاورد جدید در نمایشگاه پژوهش دانشگاه رازی کرمانشاه رونمایی شد

فروشگاه اینترنتی محصولات تخصصی دانشگاه رازی با نام «رازی هابستور»، پودر تونر چاپ (چاپگرهای لیزری)، گرافیت قابل انبساط، درزگیرهای ضد آتش، پلیمرهای بدست آمده از بازیافت بنرهای تبلیغاتی، حامل چهارچوب آلی- فلزی برای بارگیری داروی لتروزول برای درمان هدفمند سرطان سینه، برنامه راهبردی جذب حمایت خیرین از ورزش بانوان، آسیب‌پذیری لرزه‌ای مساجد تاریخی شهر کرمانشاه، میکروابرخازن‌های انعطاف‌پذیر،  تولید ذرت بذری (هیبرید)، اثر مهارکنندگی داروی ترازودون بر تشکیل تجمعات آمیلوئیدی ایزوفرم ۱N۴R پروتئین تاو و مقایسه رفتار تجمعی و سمیت مربوطه واریان‌های طبیعی و جهش یافته در موتیف RTPPK از جمله دستاوردهای فناوری و پژوهشی ارایه شده در این نمایشگاه است.

موانع و ارایه راهکار برای کسب و کارهای ورزشی در دوران پساکرونا، تولید گیاه فرا سودمند چیا (Chia seed)، کارگاه شیشه‌گری علمی، خواص ضدالتهابی و ضد میکروبی سنتز نانوذرات نقره به کمک کوئرستین، تولید لیتیم برماید چیلرهای جذبی و ساخت نمونه صنعتی اسکرابر حذف گازهای اسیدی از دیگر دستاوردهای فناوری و پژوهشی است که در این نمایشگاه ارایه شده است.

در این نمایشگاه همچنین از ۲ رقم جدید یولاف زراعی (جو دو سر) با عنوان «یورو» و «کوال» در استان کرمانشاه، حاصل ۱۱ سال تلاش دکتر «صحبت بهرامی‌نژاد» و دکتر «رضا امیری» رونمایی شد.

بهرامی‌نژاد عضو هیات علمی دانشگاه رازی در این خصوص گفت: با توجه به نقش یولاف زراعی در ایجاد ایمنی و امنیت غذایی کشور و استقبال روزافزون جامعه از مصرف این ماده غذایی دارویی بسیار مفید که به سلطان فیبر غلات معروف است، نیاز به بذر اصلاح شده برای کشت و کار در طول چند سال گذشته بیش از پیش احساس شد.

وی اضافه کرد: بنابراین با آینده پژوهی دقیق از حدود یک دهه پیش اقدام به برنامه ریزی برای معرفی ارقام سازگار با شرایط آب و هوایی کرمانشاه کردیم و در قالب ده‌ها پایان نامه تحصیلات تکمیلی و به صورت هدفدار، موفق به انتخاب ۶ رقم با عملکرد بالا و پایدار شدیم که ۲ مورد از این ارقام در سه ماه اخیر توسط اینجانب و همکار طرح دکتر رضا امیری عضو هیات علمی مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی و منابع طبیعی لرستان معرفی کردیم و در کمیته معرفی رقم موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال مورد تایید نهایی قرار گرفت.

او گفت: اکنون بذر یولاف در تمام طبقات بذری در دانشگاه رازی موجود است و با توجه به فقدان استاندارد بذر یولاف زراعی، اعلام آمادگی خود را برای تدوین استاندارد به مؤسسه اعلام کرده‌ایم.

به گزارش ایرنا، دانشگاه رازی کرمانشاه در بهمن ماه سال ۱۳۵۱ با عنوان دانشکده علوم توسط شادروان دکتر عبدالعلی گویا شروع به فعالیت کرد.

این مرکز در سال ۱۳۵۳ به دانشگاه رازی تغییر نام یافت، در شروع سال تحصیلی در سال ۱۳۵۱ دانشکده علوم با پذیرش ۲۰۰ دانشجو در چهار رشته فیزیک، شیمی، زیست شناسی و ریاضی موجودیت خود را اعلام کرد.

هم اکنون نزدیک به ۱۳ هزار دانشجو و ۴۶۰ هیات علمی با ۱۴ دانشکده در دانشگاه رازی کرمانشاه فعال هستند.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha