افزایش ۷۰ درصدی عرضه ارز در سامانه نیما

تهران- ایرنا- روند عرضه ارز و تامین نیازهای ارزی بخش‌های مختلف شتاب گرفته، به‌طوری که سامانه نیما و بازار متشکل به عنوان دو نهاد اصلی بازار ارز کشور با افزایش عرضه مواجه شده‌اند؛ در این راستا، مدیرکل روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد که عرضه روزانه در سامانه نیما ۷۰ درصد بیشتر از سال گذشته شده است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، «مصطفی قمری وفا» در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: روزانه بیش از ۱۰۰ میلیون دلار در بازار رسمی نیما معامله می‌شود که حدود ۷۰ درصد بیشتر از سال گذشته است.

وی افزود: عرضه ارز به صورت اسکناس در بازار متشکل ارزی هم تاکنون ۳.۷ برابر مدت مشابه سال ۹۹ است.  

روابط عمومی بانک مرکزی تاکید کرد: «واقعیت بازار ارز این است؛ روان، در دسترس و با قیمت‌های مبتنی بر ساز و کار عرضه و تقاضا.»

به گزارش ایرنا، سامانه نیما توسط بانک مرکزی راه‌اندازی شده است تا هر گونه فعالیت در جهت تامین ارز و سفارش های غیر بانکی به راحتی انجام شود.  

نیما محلی برای معامله حواله های ارزی است تا صادرکنندگان و واردکنندگان بتوانند به راحتی نیاز ارزی خود را تامین کنند.

حجم فروش ارز توسط صادرکنندگان، در سامانه نیما طی هشت ماه ۱۳۹۹ (فروردین تا پایان آبان)، معادل ۱۰.۷ میلیارد دلار بود که این میزان در سال ۱۴۰۰ به‌ ۱۸.۱ میلیارد دلار رسیده است. این امر حاکی از بهبود بازگشت ارز حاصل از صادرات توسط صادرکنندگان به چرخه اقتصاد کشور است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha