دیداری که به دل نچسبید!

تهران- ایرنا- تساوی بدون گل دربی ۹۷، موجب شد که رسانه‌های داخلی از این بازی به عنوان بی‌کیفیت، سرد و بی‌روح یاد کنند. شکسته شدن طلسم واگذاری تبلیغاتی محیطی به باشگاه‌ها و نبود تماشاگر نیز از موارد مورد توجه رسانه‌های داخلی است.

رسانه‌های کشور ۱۴ آذر ۱۴۰۰ خورشیدی به نتیجه و حواشی مسابقه فوتبال روزگذشته میان دو تیم پرطرفدار پرسپولیس و استقلال، پرداخته اند. به‌گونه‌ای که اصولگرایان، اعتدالگرایان و اصلاح‌طلبان هر کدام گزارش، یادداشت و مصاحبه‌هایی در این خصوص منتشر کرده‌اند که در ادامه بخشی از آنها رصد می‌شود.

رسانه‌های اعتدال‌گرا

پر حاشیه و بدون برنامه!

روزنامه حمایت در گزارشی با اشاره به دوئل بدون برنده مجیدی و گل‌محمدی، نوشت: دربی ۹۷ در شرایطی بدون گل و با نتیجه تساوی به پایان رسید که با توجه به شرایط دو تیم پیروزی در این مسابقه می توانست نقش مهمی در سرنوشت نهایی هر دو تیم داشته باشد.

به این ترتیب دوئل فرهاد مجیدی و یحیی گل‌محمدی در شهرآورد برنده‌ای نداشت. رقابتی که در نیمه اول با حملات آبی‌ها شروع شد و... و. در نیمه دوم البته سرخ‌پوشان تهران کار را بهتر شروع کردند.

با توجه به حساسیت بالای این مسابقه چندین صحنه مشکوک داوری در۹۰ دقیقه به وجود آمد که بارها واکنش و اعتراضات بازیکنان و نیمکت دو تیم را در پی داشت. در نهایت این مسابقه خیلی جذاب از آب در نیامد و دو تیم به تساوی بدون گل رضایت دادند. با توجه به ترس سرخابی‌ها از شکست و تاثیرات آن در هفته‌های آینده شاید هواداران از این بازی راضی نباشند، اما نتیجه بدی برای کادرفنی دو تیم به حساب نمی‌آید.

در زمان داربی اتفاق افتاد

در گزارشی به قلم شهرام فرهنگی که در روزنامه همشهری منتشر شده با اشاره به انتقاد از روز و ساعت برگزاری دربی، آمده است: خیلی سخت است وقتی داربی برگزارمی شود، پشت به تلویزیون بنشینی و ســرت به کار خودت باشد؛ دست کم برای جماعتی کــه حتــی در روزگاری که بازی اســتقلال - پرســپولیس از تلویزیون زنده پخش نمی شــد، رادیو را ۹۰دقیقه در بغل می گرفتند و گوش می چســباندند به بلندگوی رادیو تا از روی اطلاعاتی که گزارشــگر می داد، بازی را زنده، در خیال تصویرســازی کنند. داربی ۹۷را انداخته اند شنبه ســاعت ۱۵/۱۶دقیقه بعدازظهر؛ درست در اوج کار و زندگی روزمره. لابد برای اینکه کمتر دیده شود یا هرچی. به هرحال اینجا اروپا نیست که شنبه بعدازظهر تازه اول ولو شدن باشد. برعکس، آدم ها تازه برای شــروع هفتــه ای پرمشــغله پابه توپ می شــوند. البته هســتند آدم هایی کــه غرولند صاحبکار را به جان بخرند و از آن بالاتر حتی خطر از دست دادن کار را به جان بخرد و بروند بنشینند پای تلویزیون و داربی شــان را ببیننــد؛ حتی اگر آخرش دوسر باخت باشــد؛ باخت تیم محبوب و اخراج از محل کار؛ آن هم در این وضعیت اقتصادی که آدم ها برای کاری با درآمد زیرخط فقر، صندلی از زیــر هم می کشــند.

کیفیـــت نـــازل دربـــی

روزنامه ایران ورزشی در ستون سرمقاله خود به قلم فرشاد کاس نژاد، آورده است: کیفیـــت نـــازل دربـــی موضوعـــی نیســـت کـــه تازگـــی داشـــته باشــد. توجیــه معــروف بــرای ایــن کیفیــت نــازل، حساســیت های دربـــی اســـت امـــا شـــاید واقعیـــت ایـــن باشـــد کـــه ایـــن نمایـــی از کیفیـــت لیـــگ برتـــر اســـت، همیـــن کـــه می بینیـــم، بـــه همیـــن انـــدازه بی محتـــوا. لیگـــی بـــا قیمت هـــای گـــزاف بـــه نســـبت نمایشـــی کـــه ارائـــه می شـــود.

رسانه های اصولگرا

کسل‌کننده و بی‌کیفیت

روزنامه خراسان در مطلبی به تکراری بودن نتیجه تساوی بدون گل مابین این دو تیم اشاره کرد و نوشت: یک دربی دیگر و یک صفر-صفر دیگر! دیدار استقلال و پرسپولیس با کلی هیاهو و جنگ لفظی بین مدیران دو تیم آغاز شد اما بعد از ۹۰ دقیقه مشخص شد که همه این هیاهوها برای هیچ بوده است. روز شنبه فوتبال دوستان کشورمان شاهد یکی از بی کیفیت ترین دربی های تاریخ فوتبال ایران بودند؛ یک دربی با کلی ستاره اما بدون حتی یک موقعیت جدی گلزنی! استقلال و پرسپولیس در دربی شماره ۹۷ در نیمه اول دو تیم با کلی ستاره آمار صفر شوت در چارچوب را به ثبت رساندند تا شاهد یکی از بی کیفیت ترین نیمه  اول تاریخ دربی باشیم! در نیمه دوم نیز شرایط خیلی تغییر نکرد و باز هم دو تیم در سطح کیفی نمایش خوبی نداشتند و در نهایت بازی بدون گل به اتمام رسید تا هم پرسپولیس بعد از دو برد متوالی نتواند به روند بردهای خود ادامه دهد و هم استقلال با پنجمین تساوی متوالی دهمین امتیاز خود در پنج هفته اخیر را از دست بدهد. پرسپولیس که با استفاده از فرصت شکست سپاهان می توانست سه امتیاز این دیدار را بگیرد و به صدر جدول برود، با این تساوی در رده سوم و بعد از سپاهان و گل گهر قرار گرفت. استقلال هم با ۱۴ امتیاز در رده چهارم ایستاد.

تموم شد؟ خیلی تاثیرگذار بود!

روزنامه جام جم در مطلبی نوشت: بدون گل. بدون موقعیت مسلم گل. دربی ۹۷ پایتخت احتمالا می‌رود جزو آن دسته شهرآوردهایی که خیلی زود از خاطر هواداران پاک می‌شود. این بازی به لحاظ بار فنی هیچ چیز نداشت و آنچه به چشم آمد، فقط ترس از نباختن بود. هم استقلال و هم پرسپولیس یک بازی سرشار از احتیاط را به نمایش گذاشتند، با تعداد زیادی پاس غیر مؤثر که نتیجه‌اش شد خلق کمترین کار ترکیبی در زمین هر دو تیم. دربی۹۷ به دل میلیون‌ها بیننده تلویزیونی ننشست و سزاوار تساوی بدون گل بود، گرچه همین تساوی خیلی‌ها را راضی کرد. دیروز نه استقلال می‌خواست بازنده باشد و نه پرسپولیس و این تنها هدف اولویت‌دار کادر فنی دو تیم و مدیریت دو باشگاه بود. به‌ویژه که خبر شکست سنگین سپاهان به گوش هر دو تیم رسیده بود و سرخابی‌ها می‌دانستند با همین تساوی هم یک امتیاز به صدر جدول نزدیک‌تر خواهند شد. این دربی را خیلی زود فراموش خواهیم کرد، مگر بحث‌های مربوط به داوری آن که احتمالا تا هفته‌ها سوژه هواداران استقلال است. آبی‌ها معتقدند موعود بنیادی فر در اواخر بازی از پنالتی مسلم آنها چشم پوشی کرده است و البته کارشناسان داوری هم نظر هواداران استقلال را تایید می‌کنند. با این حال هشتمین تساوی صفر ـــ صفر استقلال ـــ پرسپولیس در این ۱۰ سال اخیر و بیست و دومین بازی بدون گل دو تیم در تاریخچه رقابت‌های شهرآورد پایتخت را ثبت می‌کنیم و منتظر می‌مانیم تا دربی ۹۸ از راه برسد.

قضاوت بد و نبود تماشاگر

روزنامه کیهان در مطلبی از مسابقه روز گذشته دربی به عنوان دربی سرد و بی‌روح ۹۷، یاد کرد و نوشت: دیدار تیم‌های فوتبال استقلال و پرسپولیس که نود و هفتمین جدال تاریخ دو تیم است در شرایطی با تساوی بدون گل به پایان رسید که بازیکنان و اعضای کادر فنی دو تیم اعتراض زیادی به قضاوت داور داشتند. این چندمین بازی استقلال و پرسپولیس است که به خاطر شیوع ویروس کرونا بدون حضور تماشاگر برگزار می‌شود.

شکسته شدن طلسم واگذاری تبلیغات به باشگاه‌ها

روزنامه صبح نو در مطلبی ضمن اشاره به سرد و تکراری و بدون تماشاچی بودن دربی ۹۷، به موضوع واگذاری تبلیغات به باشگاه‌ها پرداخت و نوشت: نودوهفتمین شهرآورد پایتخت تحت تاثیر مجادلات لفظی بیرون از میدان و ماجرای تبلیغات محیطی آغاز شد؛ درحالی‌که ساعاتی پیش از این مسابقه در اتفاقی تاریخی بالاخره طلسم واگذاری تبلیغات به باشگاه‌ها شکسته شد و استقلال به‌عنوان میزبان دربی توانست از حق قانونی خودش با حمایت وزیر ورزش و توافق سازمان لیگ استفاده کند. با وجود مقاومت عجیب و بی‌سابقه سازمان لیگ برابر خواسته باشگاه‌ها و خصوصا استقلال که خواستار دریافت حق تبلیغات محیطی بازی‌های خانگی بود تا این هفته آبی‌پوشان جدال سنگینی با سازمان لیگ برتر فوتبال در این خصوص داشتند، اما صبح روز شهرآورد انتشار اظهارات وزیر ورزش و جوانان این تقابل را به سود اردوگاه آبی‌پوشان و البته منافع باشگاه‌ها تمام کرد. حمید سجادی با صراحت اعلام کرد که از طرح آجورلو، مدیرعامل استقلال برای استفاده باشگاه‌ها از حق تبلیغات محیطی حمایت می‌کند و جدالی که از ابتدای فصل تا کنون بین دو طرف آغاز شده بود با اظهارنظر صریح وزیر ورزش بالاخره تمام شد. ساعاتی پس از این اظهارات آجورلو و بهاروند، مدیرعامل باشگاه استقلال و رییس سازمان لیگ بر سر استفاده آبی‌پوشان از تبلیغات محیطی بازی‌های خانگی به توافق رسیدند و استقلال که میزبان دربی۹۷ بود پیش از این مسابقه همانطور که انتظار می‌رفت برای نخستین‌بار به‌شکل کامل از ظرفیت‌های تبلیغاتی این مسابقه خانگی استفاده کرد؛ البته براساس گفته وزیر ورزش، باشگاه پرسپولیس هم در انتظار نتیجه تلاش استقلالی‌هاست و با توجه به تجربه موفق و توافق آجورلو با بهاروند، در گام بعدی قرمزهای پایتخت هم برای دریافت حق تبلیغات محیطی وارد میدان خواهند شد. اما اتفاق نهایی در دقیقه۹۴ رقم خورد و دربی یکبار دیگر سرد و تکراری به پایان رسید، آن هم با نتیجه صفر بر صفر.

خبرگزاری تسنیم نیز در گزارشی به این موضوع پرداخت و آورده است: باشگاه استقلال پس از تساوی بدون گل تیم‌های فوتبال استقلال و پرسپولیس در دربی ۹۷ و حواشی آن اطلاعیه‌ای صادر کرد. باشگاه استقلال پس از تساوی بدون گل دربی ۹۷ در هفته هشتم لیگ برتر با اشاره به اتفاقات قبل از بازی اطلاعیه‌ای صادر کرد که به شرح زیر است: «امروز را می‌توان به‌عنوان یکی از روزهای ماندگار در تاریخ باشگاه استقلال و فوتبال ایران ثبت کرد. بی‌تردید دستیابی به حق تبلیغات محیطی اقدامی مهم و بزرگ در جهت ثروتمند شدن و قدرتمند شدن باشگاه استقلال خواهد بود. در این میان لازم است از حمایت‌های مداوم برادر عزیز جناب آقای سجادی وزیر محترم ورزش و جوانان و معاونان ایشان تقدیر و تشکر داشته باشیم که نقش فراوانی در این اقدام داشتند.

رسانه‌های اصلاح‌طلب

دیداری محافظه‌کارانه

در گزارش منتشر شده روزنامه شرق می‌خوانیم: هفته هشتم رقابت‌های لیگ برتر، عصر روز گذشته با انجام چهار دیدار به پایان رسید که در حساس‌ترین مسابقه هفته، تیم‌های استقلال و پرسپولیس با ارائه دیداری محافظه‌کارانه به نتیجه مساوی بدون گل رسیدند. در این بازی که در ورزشگاه آزادی برگزار شد، دو تیم اولویت را بر نباختن گذاشته بودند و نهایتا هم به هدفی که در سر داشتند، رسیدند.

دربی پایتخت تحت‌تاثیر اتفاقات مربوط به تبلیغات محیطی

روزنامه اعتماد به حساسیت‌ها نسبت به پراهمیت بودن تبلیغات محیطی پرداخت و نوشت: دربی پایتخت تحت‌تاثیر اتفاقات مربوط به تبلیغات محیطی آغاز شد. از چند روز استقلال اعلام کرد می‌خواهد تبلیغات دور زمین در دربی را در اختیار داشته باشد و سازمان لیگ مخالفت می‌کرد. درنهایت با دستور حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان مقرر شد هم استقلال در دربی تبلیغات محیطی داشته باشد هم سازمان لیگ! نتیجه این شد که وقتی سوت آغاز بازی با ۵ دقیقه تاخیر نواخته شد بینندگان چیزی به جز تبلیغات نمی‌دیدند. تبلیغات چندلایه کنار زمین و تبلیغات زیرنویس تلویزیون؛ تبلیغاتی که در ۵ لایه از کف زمین شروع شده بود و تا روی سکوها ادامه داشت.

درحالی‌که استقلال و سازمان لیگ همه تلاش خود را برای بهره‌برداری از حداکثر تبلیغات به کار بسته بودند و گزارشگر بازی نیز مدام به این مساله اعتراض داشت، در بین دو نیمه یک اتفاق عجیب در شبکه سه رخ داد. هنگام پخش اذان مغرب به افق تهران، صداوسیما اقدام به پخش اذانی کرد که به وضوح خلاصه‌شده به نظر می‌رسید.

به شکلی که وقتی اذان شبکه سه تمام شد در سایر شبکه‌های تلویزیونی اذان تازه به نیمه رسیده بود. صداوسیما برای این کار فاصله‌های بین فرازهای اذان را حذف کرده بود تا چند ثانیه بیشتر زمان برای تبلیغات بین دو نیمه دربی که تعرفه بسیار بالایی دارد به دست آورد. این اقدام صداوسیما از دید بینندگان تلویزیونی دور نماند و بازتاب وسیعی در شبکه‌های اجتماعی پیدا کرد.

به جرات می‌توان گفت بازی به جز همین حواشی مربوط به تبلیغات محیطی و تبلیغات صداوسیما هیچ چیز دیگری نداشت و دو تیم حتی یک موقعیت خطرناک روی دروازه یکدیگر خلق نکردند.

تاثیر نبود تماشاگر بر مسابقه

روزنامه آرمان ملی در یادداشتی به قلم بهمن فروتن کارشناس فوتبال، آورده است: پرسپولیس چهار تا خطا گرفت که سه تای آن به خاطر اعتراض بوده وهمین گویای کل بازی است. اما بزرگترین علت اینکه چرا بازی به این شکل درآمد را می‌توان نبود تماشاچی دانست. چون اگر بازی‌های معمولی لیگ تا ۱۰ هزار تا تماشاگر داشته باشد، در دوران کرونا اگر اجازه می‌دادند احتمالا ۹۰هزار تا تماشاچی داشتیم. طبیعی است که نفس این تعداد تماشاچی نه‌تنها استادیوم را گرم می‌کند که صفحات تلویزیون را هم داغ می‌کند اما نبود تماشاگر و یک محیط غیرمتعارف رنگارنگ تبلیغاتی اصلا شکل بازی را هم تغییر داده بود. طبیعی است بازیکن‌ها این خط و خطوط کمربندی استادیوم را خیلی آگاهانه یا در ضمیر ناخودآگاه خود ثبت می‌کنند واین روی شکل بازی‌شان تاثیر می‌گذارد. بازی، بازی خوبی نبود و خالی از صحنه‌های هیجان انگیز بود و فوتبال بدون هیجان و بدون گل هم چنگی به دل نمی‌زند. البته به دلایل گوناگون همین دو، سه روز پیش اکثر بازی‌های تیم‌های پایه به دلیل بدی آب و هوای تهران تعطیل شد و این بازی هم گرچه در یک هوای آفتابی و آسمان لاجوردی انجام شد ولی به‌هر حال نمی‌شود از آن تعریف مثبتی کرد. مسابقه‌ای تمام می‌شود و نقطه عطف این مسابقه این هست که آیا در یک صحنه پنالتی اتفاق افتاده یا نه؟ طبیعتا می‌شود گفت که یک بازی ملال‌آور، خستگی‌آور و بی‌هیجان بود. همیشه هم نمی‌توان از بازیکن‌ها و کادر فنی ایراد گرفت. با وجود اینکه رسانه‌ها سعی خودشان را کرده بودند ولی فوتبال ما دچار یک نوع بی‌انگیزگی شده که باید فکری به حالش کرد.

جمع بندی

برگزاری مسابقه فوتبال میان پرسپولیس و استقلال و نتیجه بدون گل این دربی، مورد توجه رسانه‌های داخلی قرار گرفته است. رسانه‌های اعتدال‌گرا از در مطالب خود به پر حاشیه و بدون برنامه!؛ نقد روز و ساعت برگزاری مسابقه؛ ترس از نباختن و کیفیـــت نـــازل دربـــی پرداخته‌اند. رسانه‌های اصولگرا نیز در مطالب خود به محورهایی همچون کسل‌کننده و بی‌کیفیت؛ قضاوت بد و نبود تماشاگر؛ شکسته شدن طلسم واگذاری تبلیغات به باشگاه‌ها؛ اشاره کرده‌اند. رسانه‌های اصلاح‌طلب نیز در گزارش‌ها و مطالب خود به دیداری محافظه‌کارانه؛ دربی پایتخت تحت‌تاثیر اتفاقات مربوط به تبلیغات محیطی و تاثیر نبود تماشاگر بر مسابقه، پرداختند.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha