ژئوپارک قشم راهبر توسعه ژئوپارک‌های جهانی در آسیای میانه شد

قشم- ایرنا- مدیر ژئوپارک جهانی قشم گفت: ژئوپارک جهانی این شهرستان راهبر توسعه ژئوپارک‌های جهانی در آسیای میانه شد و نماینده این ژئوپارک به عنوان سخنران در همایش توسعه ژئوپارک‌های جهانی یونسکو در منطقه آسیای میانه حضور یافت.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از سازمان منطقه آزاد قشم، علیرضا امری کاظمی افزود: حضور نماینده‌ای از ژئوپارک جهانی قشم به‌ عنوان سخنران در همایش مذکور و کارگاه‌های تخصصی آن، به دعوت از سازمان جهانی یونسکو انجام شد.

وی با اشاره به گسترش دامنه فعالیت‌ های قشم در بحث ارزیابی ژئوپارک‌ها از خاورمیانه به حوزه آسیای میانه ادامه داد: در ادامه تجربیات موفقیت‌آمیز ژئوپارک جهانی قشم در توسعه زمین گردشگری و کمک به رشد اقتصادی جوامع محلی در  سال ۱۳۹۷، سازمان جهانی یونسکو، این ژئوپارک را به‌ عنوان محور توسعه ژئوپارک‌ها در خاورمیانه معرفی کرد.

امری کاظمی تصریح کرد: همایش توسعه ژئوپارک‌های جهانی یونسکو در منطقه آسیای میانه با هدف معرفی ژئوپارک در این منطقه برگزار شد.

وی با اشاره به پیشگام بودن قشم در بحث توسعه ژئوپارک‌های خاورمیانه افزود: در این برنامه، مدیر ژئوپارک جهانی قشم راهکارهای مختلف و برنامه‌های راهبردی تخصصی برای کمک به ثبت جهانی‌شدن منطقه کیتاب ازبکستان ارائه کرد.

همایش توسعه ژئوپارک‌های جهانی یونسکو در منطقه آسیای میانه در شهر تاشکند ازبکستان با حضور نمایندگان و متخصصانی از کشورهای ایران، روسیه، ترکیه، قرقیزستان، قزاقستان، تاجیکستان و ارمنستان برگزار شد و از منطقه کیتاب در جنوب شهر سمرقند ازبکستان برای امکان‌سنجی ثبت یک ژئوپارک جهانی بازدید شد.

جزیره قشم با مساحت یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر در سال‌های ۱۳۶۹ و ۱۳۷۰ با تصمیم دولت به ۲ بخش منطقه آزاد با مساحت ۳۰۰ کیلومتر و منطقه ویژه اقتصادی با مساحت یکهزار و ۲۰۰ کیلومتر تقسیم شد.

پیوند اقتصاد ملی به اقتصاد جهانی، انتقال تکنولوژی پیشرفته به منطقه، جذب سرمایه‌های خارجی، تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص و افزایش صادرات و کسب در آمدهای ارزی از جمله هدف‌های ایجاد منطقه آزاد قشم است.

شهرستان قشم شامل جزیره‌های قشم، هنگام و لارک با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت از تنگه هرمز به موازات سواحل استان هرمزگان در آب‌های خلیج فارس گسترده شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha