۱۴ آذر ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۳۵
کد خبرنگار: 943
کد خبر: 84566079
۰ نفر

برچسب‌ها

ادامه قرنطینه در اروپا؛ مردم خشمگین در خیابانها

تهران – ایرنا – صعود دوباره منحنی شیوع کرونا در اروپا و نیز از ترس از سویه جدید این ویروس به نام اومیکرون، برخی دولت های اروپایی را ناگزیر به اعمال قرنطینه های شدید و محدودیت های سخت کرده و این محدودیت ها، مردم خشمگین و معترض را بار دیگر به خیابان ها کشانده است.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رویترز دیشب گزارش داد که پس از فروکش کردن نسبی مبتلایان به بیماری کووید و با وجود کشف موارد جدیدی از ابتلا به سویه اومیکرون، ده‌ها هزار نفر از مخالفان واکسیناسیون و محدودیت‌های کرونایی در آلمان، اتریش و هلند تظاهرات کردند.

تصاویر منتشر شده از اعتراض های گسترده مردمی در خیابان ها نشان می دهد که بسیاری از افراد معترض بدون رعایت فاصله اجتماعی و بدن ماسک، در جمع به هم فشرده تظاهرات حضور یافته اند که همین امر، خود یکی از عوامل نگرانی برای افزایش شیوع این بیماری است.

اعتراض ده‌ها هزار اتریشی و میدانداری راستگرایان تندرو

دیروز (۱۳ آذر) ۴۰ هزار نفر از مخالفان واکسیناسیون اجباری و یک هزار و ۵۰۰ تن از موافقان آن در خیابان‌های وین پایتخت اتریش تظاهرات کردند.

ادامه قرنطینه در اروپا؛ مردم خشمگین در خیابانها
تجمع دهها هزار نفر از مردم وین پایتخت اتریش در اعتراض به قرنطینه شدید/ بسیاری از معترضان بدون ماسک در تظاهرات حضور یافته اند

حزب راستگرای تندروی «آزادی» که از لحاظ تعداد کرسی‌ها، سومین حزب مجلس این کشور به شمار می‌رود، رهبری مخالفت‌ها با تدابیر کرونایی اخیر را در دست داشته است. این حزب با دمیدن بر شایعات ضد واکسن و ایجاد تردید در مورد کارایی آنها داروی ایوِرمِکتین را تبلیغ می‌کند که برای انگل زدایی چهارپایان به کار رفته و در آزمون‌های بالینی قادر به درمان بیماری کووید نبوده است.

از ۲۲ نوامبر (۱ آذر) که دولت برای نخستین بار در اروپا محدودیت‌های کرونایی را برای مقابله با موج جدید شیوع این ویروس وضع و رفت‌وآمد شهروندان را محدود به محل کار، خرید دارو و مواد غذایی کرد، تعداد موارد ابتلا به این ویروس به شدت کاهش یافته است.

دولت همچنین اعلام کرده که از اول فوریه (۱۲ بهمن) واکسیناسیون الزامی می‌شود. بدین ترتیب اتریش نخستین کشور غربی خواهد بود که همچون معدودی از دیگر کشورهای جهان چنین گام سختگیرانه ای را برای مهار کرونا بر می‌دارد. برخی از منتقدین معتقدند که چنین تدابیری تعدی به آزادی‌های شخصی است.

تظاهرات محدود در آخرین روزهای زمامداری مرکل

در حالی که آلمان آماده بدرقه آنگلا مرکل و استقبال از صدراعظم جدید می‌شود، پس از ممنوعیت برگزاری یک تظاهرات بزرگ، گروه‌هایی از اهالی برلین علیه محدودیت‌های کرونایی اعتراض کردند.

در فرانکفورت، قلب اقتصادی آلمان، پس از آنکه هدف برخی از تظاهرکنندگان به پلیس حمله کردند، مأموران انتظامی با باتوم و اسپری فلفل تظاهرات چند صد شهروند را که واکسن نزده و به فاصله‌گذاری اجتماعی بی‌اعتنا بودند، متفرق کرد.

ادامه قرنطینه در اروپا؛ مردم خشمگین در خیابانها
تقابل آلمانی های معترض به محدودیت های کرونایی در شهر فرانکفورت با پلیس

شبانگاه جمعه پیش (۱۲ آذر) نیز مخالفان محدودیت‌های کرونایی در برابر منزل وزیر بهداشت ایالت ساکسونی که بالاترین نرخ ابتلا در ایالات آلمان را دارد، تجمع کردند. برخی از مسئولان بهداشتی این کشور هشدار داده‌اند که گسترش سویه اومیکرون ممکن است وضعیت وخیم این کشور را وخیم‌تر سازد. تاکنون دو مورد ابتلا به این سویه جدید در آلمان ثبت شده است.

هزاران هلندی معترض در خیابان‌های اوترخت

در هلند که سویه اومیکرون ویروس کرونا بیش از کشورهای دیگر اروپایی در حال پس زدن سویه دلتاست، چندین هزار نفر در شهر مرکزی اوترخت علیه محدودیت‌های کرونایی تظاهرات کردند.

ادامه قرنطینه در اروپا؛ مردم خشمگین در خیابانها
تظاهرات گسترده علیه محدودیت های کرونایی در شهر اوترخت هلند

در دستان شهروندان معترض شعارنوشته‌هایی با مضمون «آزادی درمانی همین حالا!» دیده می‌شد و پلیس نیز حضور بسیار پرشماری داشت.

این رخداد نخستین تظاهرات گسترده هلندی‌های مخالف محدودیت‌ها از زمان وضع این تدابیر و تعطیلی شبانه می‌فروشی‌ها، رستوران‌ها و بیشتر فروشگاه‌ها برای مبارزه با طغیان موارد ابتلا به کووید بود.

از سوی دیگر مسئولان بهداشتی هلند دیروز اعلام کردند که ۱۸ مسافری که هفته پیش از آفریقای جنوبی به این کشور وارد شدند به سویه اومیکرون مبتلا هستند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha