تلاش برای حفاظت از خاک راهی به سوی محیط‌زیست سالم است

تهران - ایرنا - معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست در پیامی به مناسبت روز جهانی خاک گفت: تلاش برای حفاظت از خاک و جلوگیری از آلودگی، شوری، فرسایش و کاهش کارآمدی آن، راهی به‌ سوی داشتن محیط‌زیست هر چه سالم‌تر، تنوع زیستی پایدارتر و امنیت غذایی بیشتر است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از سازمان حفاظت محیط زیست، در پیام حسن اکبری آمده است: در شصت و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل در دسامبر سال ۲۰۱۳، روز ۵ دسامبر به‌ عنوان روز جهانی خاک نامگذاری شده است.

وی افزود: مراسم گرامیداشت این روز هر ساله در سراسر جهان، با هدف جلب‌ توجه نسبت به ارزش و اهمیت خاک به‌ عنوان بستر حیات و همچنین آموزش جهانیان و ارتقاء درک و آگاهی آنان در خصوص این منبع ارزشمند و ضرورت حفاظت از آن در قالب کنفرانس‌ها، جشنواره‌ها و برنامه‌های متعدد آگاهی سازی برگزار می‌شود. 

اکبری ادامه داد: شعار روز جهانی خاک در سال  ۲۰۲۱ جلوگیری از شوری خاک، افزایش حاصلخیزی خاک تعیین‌ شده است تا از طریق پرداختن به چالش‌های رو به رشد مدیریت خاک، مبارزه با شور شدن آن، افزایش آگاهی در خصوص آن و تشویق جوامع برای کمک به بهبود سلامت خاک به ارتقاء آگاهی درزمینه ضرورت و اهمیت حفظ اکوسیستم‌های سالم و نقش آن در رفاه انسان بپردازد.

وی افزود:‌ خاک به‌ عنوان مامن، زیستگاه و رویشگاه میلیاردها موجود زنده اعم از گیاهان، جانوران، میکروارگانیزم‌ها و بستری برای ارائه خدمات اکوسیستمی بی‌نظیری چون تامین غذا، آب پاک و سوخت، بسیار ارزشمند و حائز اهمیت است. تنوع زیستی موجود در خاک در چرخه مواد مغذی اکوسیستم، رشد و تغذیه گیاهان، ذخیره و تصفیه آب، سرکوب آفات، مقاومت در برابر فرسایش و موارد متعدد دیگر نقش بسیار مهمی ایفا کرده و برای سلامت و پایداری تمام اکوسیستم‌های موجود بر کره زمین حیاتی است.

معاون محیط زیست تصریح کرد: تغییر اقلیم، تخریب زیستگاه‌ها، شیوه‌های نادرست مدیریت و بهره‌برداری اراضی، جنگل‌زدایی، کشاورزی ناپایدار و بسیاری عوامل دیگر حاصل از افزایش روزافزون نیازهای جهانیان و به‌ تبع آن دست‌یازی‌های بی‌رویه انسان در گنجینه طبیعت، همه و همه خاک را به سمت آلودگی بیشتر، فرسایش سریع‌تر، شوری بالاتر، کیفیت پایین‌تر و در نتیجه غنای کمتر تنوع زیستی هدایت کرده، از بهره‌وری و حاصلخیزی آن می‌کاهد و حیات انسان و دیگر موجودات زنده را بر روی کره زمین به مخاطره می‌اندازد.

وی افزود: تلاش برای حفاظت از خاک و جلوگیری از آلودگی، شوری، فرسایش و کاهش کارآمدی آن، راهی به‌ سوی داشتن محیط‌زیست هر چه سالم‌تر، تنوع زیستی هرچه پایدارتر و امنیت غذایی هر چه بیشتر است.

اکبری تصریح کر: امید است با درک عمیق قدر و منزلت این گنجینه گرانبها، نسبت به سیاست‌گذاری‌های مناسب و برنامه‌ریزی‌های صحیح برای ارتقاء آگاهی و حفاظت هر چه بیشتر از منبع ارزشمند خاک بکوشیم تا هم خود و هم آیندگان را به بهترین شکل از خدمات بی‌نظیر آن بهره‌مند سازیم.

به گزارش ایرنا، ۵ دسامبر برابر ۱۴ آذر به‌ عنوان روز جهانی خاک نامگذاری شده است.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha