فرماندار اراک قول پیگیری مسئله مازوت سوزی نیروگاه شازند را داده است

اراک - ایرنا - مدیرعامل موسسه سبزاندیشان اراک و یکی از اعضای زیست بوم استان مرکزی گفت: فرماندار اراک در نشست با تشکل‌های زیست محیطی استان مرکزی قول پیگیری موضوع سوخت مازوت نیروگاه شازند را داده و قرار است در بازه زمانی مشخصی این مباحث به‌صورت ویژه پیگیری و نتایج آن اعلام شود.

«حمید اخوان» روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در نشست روز گذشته تشکل‌های زیست محیطی استان مرکزی با فرماندار اراک تاریخچه آلودگی هوا، مصوبات و مستندات قانونی ممنوعیت مصرف سوخت مازوت در نیروگاه شازند ارایه شد و فرماندار اراک با بیان اینکه موضوع مذکور در سطح فرا استانی و مذاکره با وزارت نفت و نیرو است، قول مساعدی برای پیگیری این امور دادند.

وی بیان کرد: ممنوعیت سوخت مازوت در نیروگاه شازند مصوبه هیات دولت را دارد اما، با کمال تاسف هرسال در فصول سرد قصه مازوت سوزی تکرار می‌شود.

مدیرعامل موسسه سبزاندیشان اراک ادامه داد: نیروگاه شازند جزو معدود نیروگاه‌هایی است که در فاصله نزدیک در حدفاصل اراک و شازند قرار دارد و مازوت‌سوزی این واحد به شدت در افزایش آلاینده‌های هوا و دی‌اکسید گوگرد منتشره در فضای این شهرها اثر دارد.

اخوان اظهار داشت: مردم اراک به‌ویژه در یک سال گذشته روزهای آلوده‌ای را سپری کردند و روزهای خاکستری و آلوده این شهر در سال جاری به ۱۲۰ روز رسیده و در این شرایط به‌هیچ عنوان انصاف نیست که نیروگاه شازند مازوت بسوزاند.

عضو زیست بوم استان مرکزی اضافه کرد: در نشست روز گذشته (شنبه) با فرماندار اراک اعلام شد که ترکیب مصرف سوخت نیروگاه شازند اکنون یک سوم گاز و ۲ سوم مازوت است و به‌تازگی نیز به این نیروگاه ابلاغ سوخت ۱۰۰ درصد مازوت شده است.

اخوان عنوان کرد: جای سئوال دارد که چرا با توجه به مصوبه استفاده ۱۰۰ درصدی نیروگاه شازند از سوخت گاز، این سهمیه در سطح کلان برای این نیروگاه در نظر گرفته نشده و در عوض برای برخی نیروگاه‌ها که مشکل آلایندگی هوا در آن‌ها به شدت اراک و شازند نیست، سهمیه سوخت گاز دارند.

وی اظهار داشت: با مازوت‌سوزی نیروگاه شازند، حق مردم اراک نادیده گرفته شده و انتظار است، مسئولان امر نسبت به این دغدغه شهروندان حساس باشند.

مدیرعامل موسسه سبزاندیشان اراک ادامه داد: بحث جلوگیری از مصرف نفت کوره در تمام نیروگاه‌های کشور و صنایع داخل در تاریخ اول آبان ماه امسال به امضای وزیر کشور ابلاغ شده و انتظار است این مصوبات و قوانین اجرایی شود.

اخوان گفت: تشکل‌های زیست محیطی استان مرکزی با عنوان ائتلاف زیست بوم مرکزی  چند روز قبل در نامه‌ای اعتراض به مازوت سوزی نیروگاه را اعلام کردند و اکنون هم در کنار مسئولان اجرایی برای احقاق حق مردم اراک هستند.

اراک یکی از هشت کلانشهر آلوده کشور است که از ابتدای امسال تاکنون ۱۲۰ روز ناسالم در کارنامه خود به ثبت رسانده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha