تئاتر و نمایش ایرانی، هم‌مدار با مولفه‌های فرهنگ مردمی و میراث ملی است

تهران- ایرنا- مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به بیستمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی نوشت: تئاتر و نمایش ایرانی همگرا با هویّتِ موردنظر ایران اسلامی، هم‌مدار با مولّفه‌های قوام‌بخش فرهنگ مردمی و میراث ملّی ماست.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از اداره کل هنرهای نمایشی قادر آشنا افزود: این گونه‌ی هنری، یقینا وامدار ارتباط عمیق و زیرمتنی حیات فرهنگی و اجتماعی ساکنان این خاک، با گنجینه‌ آیین‌های نمایشی ایرانیان است و زیرساخت اطمینان‌بخشی برای نمادهای تکامل‌یافته‌ و هویّت هزاران ساله‌ ساکنان این سرزمین سربلند.

وی نوشت: بنابراین، آنچه امروزه در مفهوم آیین‌ها و باورهای ایرانی به دست ما رسیده؛ نتیجه و برآمد جریان زلال و مستمری است که از پیچاپیچ تاریخ و حوادث مختلف اجتماعی گذشته بر این ملّت، تا اینک پیش‌آمده و همچون میراثی بی‌بدیل، به عنوان امانتی نفیس به دست ما رسیده است.

امانت و میراثی آنچنان پرارج و قابل اتکا که به راستی و درستی می‌تواند عاملِ پویایی جامعه‌ امروز ما و بازتولید و رشد هنرهای ملّی اقلیم فرهنگی ما باشد و برای حفظ و تداوم آن و بهره‌گیریِ مفید و کارآمد از این میراث فرهنگی- معنوی بزرگ، بایستی توجّه بیشتر و شایسته‌تری- فراتر از شعارها و انگاره‌های پیشین، به هنرهای نمایشی مبتنی بر آیین‌ها و رسوم اجتماعی و فرهنگ سنّتی این ملّت داشته باشیم.

قادر آشنا ادامه داده: اهتمامی از آن گونه که به انجام «پژوهش‌های سازمان‌یافته» در این حوزه همچنین بهره‌گیری از نتایج روش‌مند و دقیق آن در روزگار تقابل و چندگانگی ارزشی با ساکنان اقلیم‌های دیگر و هجوم نگاه و تفکر بیگانه با هنجارهای این مردم و مرزهای اخلاقی‌اش بیانجامد.

نکته‌ واپسین از نظر اینجانب، آن‌ است که جهت‌دهی به نوبت‌های پیش برنده‌ این جشنواره، می‌تواند موجب ایجاد جریان و خط سیری روشن برای شناسایی ابعاد مختلف آیین‌ها و سنت‌های نمایشی این سرزمین و نیز رسیدن به نگاهی جامع برای داشتن چشم‌اندازی دقیق و کارآمد، به منظور تدوین برنامه‌های منسجم و نتیجه‌مند در «آموزش مفاهیم و مولفه‌های ریشه‌دار این میراث کهن» باشد و نقطه‌ای آغازین و رو به رشدی برای «آفرینش‌های روزآمد و جذّاب» در این قلمرو آشنا اما درواقع  ناشناخته و ارزیابی نشده و گاه محدود شده به تکرار معدودی گونه‌های نمایشی، همچون نقالی و تعزیه و سیاه‌بازی.

وی نوشته است: اینجانب همراه و هم‌نظر با اندیشه‌ورزان فعال این عرصه، معتقد است این میراث عمیق و بیکرانه همچون تاریخ مردم این سرزمین و اندوخته‌های معنوی گرانقدرشان، بی‌تردید ظرفیتی گسترده و قابل اعتماد و سرمایه‌آور، برای اعتلای همگرایی‌های اهالی هنر تئاتر و نمایش سایر ملل، خواهد داشت. تلاش و پویش پیوسته‌ همکاران و هنرمندان همراه با جشنواره‌های هنرهای آیینی و سنتی این مرز و بوم پرگُهر را  صمیمانه قدر می‌گذارم و روزهای روشن‌تری را برای تئاتر ملّی این کشور، آرزومندم.

بیستمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی از ۱۴ تا ۲۱ آذر ماه به دبیری داود فتحعلی‌بیگی برگزار می‌شود.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha