هوای فردیس و کرج برای تمام گروه ها ناسالم شد

کرج - ایرنا - مدیر کل حفاظت محیط زیست استان البرز اعلام کرد که کیفیت هوای شهرستان های فردیس و کرج پس از ۲ روز هوای پاک و سالم، برای تمام گروه ها ناسالم شد.

فردین حکیمی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس آخرین اعلام ایستگاه های سنجش آلودگی هوای استان، شاخص بر خط کیفیت هوا (ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون) در شهرستان های فردیس و کرج بر روی عدد ۱۵۳ قرار گرفته که بیانگر وضعیت اضطرار در این مناطق است.

وی اظهار داشت:‌ همچنین شاخص آلودگی هوا در شهرستان های اشتهارد، ساوجبلاغ و نظرآباد نیز در محدوده هشدار بوده که این شاخص در این شهرستان ها به ترتیب بر روی اعداد ۱۱۳، ۱۰۸ و ۱۲۲ قرار گرفته که نشان دهنده ناسالم بودن هوا برای گروه های حساس جامعه است.

حکیمی گفت: هواشناسی البرز پیش بینی کرده که به دلیل پایداری هوا آلاینده ها در پایان هفته جاری در استان ماندگار هستند.

وی به محدودیت های موقت ابلاغی به تمام دستگاه ها در این شرایط اشاره کرد و افزود: از مهمترین مصوبات این کمیته می توان به ممنوعیت هر گونه فعالیت های عمرانی توسط شهرداری ها، تشدید برخورد با خودروهای دودزا و فاقد معاینه فنی، ممنوعیت تردد خود کامیون ها در سطح شهر، توزیع حداکثری سوخت یورو چهار در سطح کلانشهر کرج و اطلاع رسانی و تعطیلی موقت واحدهای آلاینده هوا توسط سازمان صمت ( معادن، ریخته گری ها، شرکت های تولید آسفالت و تولید بتن آماده) اشاره کرد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز همچنین به برخی توصیه های بهداشتی مرتبط با آلودگی هوا به شهروندان اشاره کرد و اظهار داشت: خودداری از هرگونه فعالیت که منجر به افزایش آلودگی می شود، کاهش فعالیت های بدنی بیماران قلبی و ریوی و مبتلا به آسم، به خصوص در فضای باز، خودداری از خروج غیر ضروری از منزل و رعایت الگوی مصرف سوخت و دقت لازم در استفاده از وسایل حرارتی آبگرمکن، بخاری و تأسیسات گرمایشی از جمله این توصیه ها به شمار می رود.
وی اضافه کرد: همچنین جلوگیری از افزایش بی رویه درجه حرارت در فضاهای مسکونی، تجاری و اداری، کاهش استفاده از وسایل نقلیه شخصی و استفاده از وسایل همگانی و  دقت در هنگام سوختگیری در جایگاه ها و جلوگیری از سر ریز شدن بنزین و سایر سوخت ها از دیگر این توصیه های بهداشتی است.

در استان البرز ۹ ایستگاه سنجش آلودگی هوا مستقر است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha