چین : آمریکا باید نوع تعامل با کشورهای دیگر را تغییر دهد

تهران- ایرنا - تارنمای وزارت امور خارجه چین در تازه ترین گزارش پیرامون وضعیت دمکراسی در آمریکا نوشت، پکن امیدوار است آمریکا در حالی که به بهبود سیستم دمکراسی خود می پردازد، تغییراتی نیز در تعامل با سایر کشورها اعمال کند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از روزنامه « چاینا دیلی »، در این گزارش که با عنوان « دولت دموکراسی در آمریکا » منتشر شده، نظرات کارشناسان پیرامون ناکارآمدی ها و سوءاستفاده از دموکراسی در آمریکا آمده و به مضرات صدور چنین دموکراسی نیز اشاره شده است. 

این گزارش که در تارنمای وزارت امور خارجه چین منتشر شده است، از دموکراسی به عنوان یکی از ارزش های مشترکی که همه انسان ها با یکدیگر به اشتراک می گذارند یاد شده است و آن را حق مسلم تمامی کشورها و نه منحصر به تعدادی محدود از کشورها می داند.

در ادامه این گزارش آمده است: دموکراسی اشکال گوناگون و متفاوتی دارد و نمی توان تنها یک مدل دموکراسی را به عنوان تنها گزینه معرفی کرد. به علاوه قیاس سیستم های سیاسی با یکدیگر در جهان با یک معیار و از تنها یک چشم انداز برای بررسی تمدن سیاسی کشورهای مختلف کاملا غیردموکراتیک است. سیستم سیاسی هر کشوری باید مستقلا توسط مردم خودش انتخاب و درباره اش تصمیم گیری شود. 

این گزارش اضافه می کند: از چشم انداز تاریخی، توسعه دموکراسی در آمریکا قدمی رو به جلو بوده است. سیستم حزب سیاسی، سیستم نمایندگی، رای نفر به نفر و جداسازی قدرت ها؛ موجب نفی و  اصلاح حکومت استبدادی فئودالی در اروپا شد. 

با این حال پس از گذشت سال ها، دموکراسی در آمریکا رو به انحطاط رفت و به شکلی فزاینده از ذات دموکراتیک و طرح اصلی اش منحرف شد. از ۳ دیدگاه می توان بیماری دموکراسی آمریکا را مورد بررسی قرار داد: سیستمی مملو از مشکلات اساسی، تمرین آشفته دموکراسی و پیامدهای فاجعه بار صدور این دموکراسی برای تمام جهان. 

این گزارش می افزاید: اکنون برای آمریکا ضروری است تا با جدیت بر روی احقاق حقوق مردم خود کار کند و سیستم دموکراسی کشورش را بهبود بخشد. همچنین آمریکا نیاز دارد مسئولیت های بین المللی بیشتری را بپذیرد و منافع عمومی را برای همه فراهم کند به جای اینکه همیشه در جستجو برای تحمیل دموکراسی خود به دیگران باشد و از ارزش های خود به عنوان ابزاری برای تقسیم دنیا به اردوگاه های مختلف استفاده کند و یا در امور دیگران مداخله کرده یا به کشورهای دیگر به بهانه بهبود دموکراسی  حمله کند. 

در ادامه این گزارش آمده است: جامعه جهانی اکنون با مشکلاتی از قبیل چالش های جهانی همه گیری ویروس کرونا، بحران های اقتصادی و اقلیمی مواجه است. تمامی کشورها می بایست برای حفظ صلح، توسعه، برابری، عدالت، دموکراسی و آزادی به عنوان ارزش های مشترک انسانی تلاش کنند. به علاوه بسیار مهم است که تمامی کشورها به یکدیگر احترام بگذارند و برای منافع مشترک و بهبود همکاری و ساختن جامعه بین المللی برای آینده انسان کوشش کنند. 

این گزارش پس از  فراخوان اجلاس آمریکا برای دموکراسی که قرار است در روزهای ۹ و ۱۰ دسامبر ( ۱۸ و ۱۹ آذر ) به صورت مجازی با حضور تایوان و ۱۰۰ کشور دیگر برگزار شود، منتشر شد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha