وحیدی: زمینه مشارکت تمامی مردم در توسعه کشور فراهم شود

بجنورد- ایرنا- وزیر کشور با بیان این که باید بستر مشارکت تمامی افراد جامعه در توسعه کشور فراهم شود، تاکید کرد: نباید مکانیسم های اداری طوری پیش رود که دولت تنها محور اصلی باشد و این نوع حرکت تهدید به شمار می‌رود.

به گزارش ایرنا، احمد وحیدی روز دوشنبه در آیین تکریم و معارفه استاندار خراسان شمالی در بجنورد اظهار داشت: حرکت انقلابی کشور و مردم ما برای جهان الهام بخش است و امروز مانند نگینی در عرصه گیتی می درخشد و مردم مانند گوهری تابناک در این انقلاب نمایان هستند.

وی افزود: بسترهای انقلابی ظرفیت های زیادی را در جهان ایجاد کرده و دنیا به انقلاب و این طرفیت ها چشم دوخته و باید علاوه بر استان در سطح ملی، منطقه ای و جهانی نیز حرف برای گفتن داشته باشیم.

وحیدی با بیان اینکه شناخت مسوولیت همیشه مهم بوده و اکنون از اهمیت بیشتری برخوردار است، بیان کرد: در مکتب انقلاب هر فردی خود را در برابر جهان مسوول می داند و اکنون ظرفیت بالنده مردم ایران به جایی رسیده است  که خود را نسبت به تمامی جهان مسوول می داند.

وزیر کشور ادامه داد: شاخصه های دینی انقلاب ایران موجب رشد سرمایه انسانی در کشور شده است واکنون این سرمایه انسانی را باید قدر بدانیم و اگر در برابر این رشد احساس مسوولیت کنیم آن وقت بواسطه این ارزش های دینی به رشد هم می رسیم.

وی عنوان کرد: امروزه شناخت مردم ما از مسائل ملی و جهانی کم نظیر است زیرا مردم همواره در برابر تمامی تغییرات بی تفاوت نبوده  و خود را در مقابل مسائل جهانی درگیر و احساس مسوولیت می کنند.

وحیدی ادامه داد: بعضی از افرادی که خود را از کاروان رشد انقلاب عقب می دانند به این شاخصه های ارزشی ایراد می گیرند که با مفهوم عمیق اسلامی متضاد است و این رویکرد فروکاستن انسانها و درگیر شدن به مسائل شخصی است.

وی عنوان کرد: برخی تلاش کردند مسائل و دغدغه های غرب را در کشور ما باب کنند فارغ از اینکه خویشتنداری، همنوع بودن و ارزش برادر دینی جامعه ما از مکتب علی(ع) نشات گرفته و همین عامل بالندگی و رشد جامعه ایران است.

وحیدی ادامه داد: شهروند جهانی آخرین تئوری غرب در مسائل اجتماعی تعبیر می شود این در حالی است که اسلام از ابتدا بر این اصل تاکید داشته و مسوولیت مسلمان در قبال همنوع و انسان دیگر می داند و این نگاه، نیروی انسانی را سرشار از درک ، فهم و انگیزه برای حرکت می کند و باید موانع این حرکت و رویکرد را برداشت.

وی با توجه به شعار سال "تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها" اظهار داشت: با توجه به این شعار، هر حرکتی موانعی دارد باید این موانع را از سر راه برداشت و در این راستا تلاش کرد.

وزیر کشور در بخش دیگری از اظهارات  خود  مبنای رشد و بالندگی در نظام جمهوری اسلامی را انسان محور دانست و خاطرنشان کرد: توسعه سیاسی و اقتصادی در برخی از کشورها مبنای رشد است ولی سرمایه انسانی نقطه هر تحول و رشد در جامعه اسلامی محسوب می شود و در گام دوم بیانیه رهبری نیز به این مسئله توجه شده است.

وی افزود: مسیر رشد را با انسان‌های فرهیخته، آگاه و با احساس مسوولیت را در هر جایی نسبت به محله، کشور و جهان را انتخاب و مشکلات استانی در پناه این حرکت و با همراهی تمامی مردم افراد کشور حل می شود.

وزیر کشور با بیان اینکه انقلاب با تفکر، همت و تلاش جهادی پیروز شد، گفت: زمانی حرکت رو به جلو اتفاق می افتد که همه مسوولان لشکری، کشوری و مردم در کنار همدیگر حرکت کنند و ارتش، روحانیون به همراه مردم این رویه را در جنگ تحمیلی اثبات کردند.

وی با بیان اینکه به میدان آوردن مردم به تمامی صحنه ها مهم است، افزود: هم اکنون این رویه بعنوان الگوی مهمی در جامعه اسلامی تلقی می شود و کشور با چند مسوول اداره نمی شود و مردم محور اصلی این حرکت هستند.

وحیدی عنوان کرد: باید بستر تمامی افراد جامعه در توسعه کشور فراهم شود و مردم بعنوان عامل اصلی بستر در حرکت باشند و نباید مکانیسم های اداری طوری پیش رود که دولت تنها محور اصلی باشد و این نوع از حرکت تهدید به شمار می رود.

وی با بیان اینکه انقلاب ما با رویکرد مردمی پیش رفت و مردم همواره بستر این حرکت را تشکیل داده اند، گفت: اگر ما این رویکرد را به حرکت درآوریم و رشد کنیم و نگاه مردم را در متن قرار دهیم در تمامی حوزه ها به نقطه قابل قبول دست یابیم.

وزیر کشور در ادامه با گرامیداشت یاد و خاطره سه هزار شهید خراسان شمالی اظهار داشت: استاندار سابق ابن استان که سه سال در خدمت مردم این خطه بوده فردی پیگیر، پر تلاش و دارای فکر و خلاقیت بود و تمامی وقتش را وقف مردم و توسعه استان کرده است.

وی افزود: استاندار جدید خراسان شمالی نیز با سابقه ای درخشان و آشنا به مسائل استان و حوزه تخصصی است و این مسیر را ادامه خواهند داد و امیدواریم در خدمت به مردم پیشقدم باشند.

وحیدی با بیان اینکه انقلاب ایران برگرفته از آرمان های بلند، ایده آرمان خواهانه بزرگ و زمینه سازی ظهور امام زمان(عج) است، گفت: این انقلاب در بستری از تلاش و شهادت حرکت کرده تا به اینجا رسیده و باید به خوبی از آن حفاظت کرد.

خراسان شمالی باید پرچمدار سبک زندگی ایرانی اسلامی باشد

وزیر کشور در ادامه عنوان کرد: مقام معظم رهبری سبک زندگی ایرانی و اسلامی را برای اولین بار در خراسان شمالی بیان کرد و این استان باید پرچمدار این سبک زندگی باشد و باید به مباحث فرهنگی و اجتماعی توجه کرد.

وی با بیان اینکه گاهی آسیب های موجود در جامعه حاصل نپرداختن است و رسیدگی به آنها زیاد پیچیده نیست، افزود: در سبک زندگی اسلامی توجه به همین مسائل اجتماعی مهم است که اگر پرداخته نشود به نقطه ای می رسد که به تهدید تبدیل می شود.

وحیدی عنوان کرد: اگر نرخ طلاق، کمبود فرزندآوری، اعتیاد و مفاسد اخلاقی را بررسی کنیم می توانیم به این نوع از سبک زندگی دست یابیم.

وی در ادامه با بیان اینکه خراسان شمالی علی رغم کمبودها دارای ظرفیت های زیادی است، گفت: تعدد اقوام، زمین و هوا ظرفیت بزرگی برای استان است و آنچه را که باید دارد و این طرفیت ها باید شکوفا شود.

وزیر کشور افزود: همه مشکلات قابل حل است و دولت سیزدهم وطیفه دارد که با تمامی ظرفیت به دنبال تک تک مسائل کلی و جزئی استان باشد.

وی دامداری، کشاورزی و گردشگری را ظرفیت های خراسان شمالی دانست و گفت: باید این ظرفیت ها را شکوفا کرد.

وحیدی ادامه داد: باید به حوزه های علم و فناوری خراسان شمالی بیشتر پرداخته شود و با کمک فرهیختگان و مراکز توسعه در این جهت حرکت و بستر انسجام را فراهم کنیم.

وی گفت: توسعه استان باید مبتنی بر سرمایه انسانی باشد و تمامی حرکت های همه جانبه سیاسی، فرهنگی و اجتماعی با محوریت مردم شکل گیرد.

وی عنوان کرد: استفاده از منابع انسانی با تاکید و دستور کار دولت سیزدهم انجام می گیرد و با اتکا به الطاف الهی و توجه به برخی آموزه های دینی همچون پاکدستی و انقلابی بودن شکل می گیرد.

وزیر کشور ادامه داد: در هر استانی بر اساس شرایط استان، الگوی مشارکت مردم برای نقش آفرینی در همه عرصه ها توسط مسوولان هر استان طراحی و اجرایی شود.

"احمد وحیدی" وزیر کشور امروز دوشنبه به منظور شرکت در آیین تکریم و معارفه استاندار خراسان شمالی از طریق فرودگاه شهدای بجنورد وارد مرکز این استان شد و در ابتدای ورود به استان با حضور در مزار شهدای امامزاده سیدالعباس(ع) بجنورد به مقام شامخ شهدا ادای احترام کرد.

وزیر کشور سپس در ادامه سفر خود با حجت‌الاسلام رضا نوری نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی و امام جمعه بجنورد دیدار کرد و سپس برای شرکت در مراسم تودیع و معارفه استاندار خراسان شمالی در سالن شهدای دولت استانداری حضور یافت.

"محمدرضا حسین نژاد" که در جلسه چهارشنبه دهم آذر ماه هیات وزیران به عنوان یازدهمین استاندار خراسان شمالی رای اعتماد گرفت، امروز (پانزدهم آذرماه) با حضور وزیر کشور در بجنورد معرفی شد.

همچنین در این آیین از محمدعلی شجاعی که از هفتم آذرماه ۱۳۹۷ تا دهم آذرماه ۱۴۰۰ به مدت سه سال و سه روز این مسوولیت را داشته تقدیر شد.

استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق کشور واقع است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha