راه‌اندازی آرشیو برخط برای برنزهای پراکنده بنین در جهان

تهران- ایرنا- اطلاعات مربوط به گنجینه برنزهای بنین که در سراسر جهان پراکنده هستند، تا پایان سال آینده میلادی در یک آرشیو برخط گردآوری می‌شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا از خبرگزاری رویترز، یک آرشیو آنلاین شامل اطلاعاتی درباره هزاران قطعه برنز بنین که در موزه‌هایی در سراسر جهان به نمایش گذاشته شده‌اند، پایان سال آینده میلادی در دسترس علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

برنزهای بنین که امروزه ردشان را عمدتا در کشورهای اروپایی باید گرفت از مهمترین میراث تاریخی آفریقا هستند، میراثی که در دوران استعمارگری از شهر بنین نیجریه به غارت رفتند. به نقل از موزه بریتانیا این مجسمه‌ها دستکم از قرن شانزدهم میلادی به بعد ساخته شدند.  

باربارا پلانکنشتاینر (Barbara Plankensteiner)، مدیر موزه فرهنگ و هنر جهانی که سرپرستی پروژه فهرست‌بندی برنزهای بنین در سراسر جهان را برعهده دارد، می‌گوید تاکنون داده‌هایی از ۱۱۰ موزه جهان دریافت کرده است.

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز گفت: سالها بود می‌خواستیم کاری کنیم تا مجموعه برنزهای بنین که در سراسر جهان پخش و پراکنده هستند در یک پلتفرم واحد و دیجیتال به نمایش گذاشته شوند. این آرشیو منبعی اصلی برای تحقیق و مطالعه درباره هنر بنین و تاریخ فرهنگ این امپراطوری خواهد شد.

دانشگاه آبردین و دانشگاه کمبریج در ماه اکتبر (مهر- آبان ۱۴۰۰) دو برنز بنین را به نیجریه بازگرداندند. این استردادها فشار بر موزه بریتانیا در لندن که بزرگترین و مهمترین کلکسیون برنزهای بنین را در اختیار دارد، افزایش داد.

آبا تیجانی (Abba Tijani) رئیس کمیسیون ملی نیجریه برای موزه‌ها و بناهای تاریخی می‌گوید این کشور در نظر دارد برای میزبانی از برنزهای بنین که به مبدا بازگردانده می‌شوند، موزه‌های جدید مطابق با استانداردهای بین المللی بسازد.

به گفته این مقام نیجر، آمریکا به تازگی سه مورد از این یادگارهای تاریخی را به نیجریه بازگردانده است و این کشور آفریقایی مصمم است در آینده به سراغ برگزاری نمایشگاه‌های مشترک با موزه‌های غربی برود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha