۸۲۰ میلیون تومان برای تجهیز مدارس عشایری خراسان شمالی هزینه شد

بجنورد- ایرنا- مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان شمالی گفت: ۸۲۰ میلیون تومان برای تجهیز مدارس عشایری استان شامل خرید سیاه چادر و کانکس در سال جاری هزینه شد.

امین فلاح کوشکی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از ابتدای سال تحصیلی جدید ۲ باب کانکس به ارزش ۳۰۰ میلیون تومان خریداری و در اختیار دانش آموزان عشایری استان قرار گرفته است.

وی افزود: همچنین ۵۲ تخته چادر سیاه به ارزش ۵۲۰ میلیون تومان برای مدارس عشایری اختصاص یافته است که بزودی تحویل داده خواهد شد.

وی گفت: چهار میلیارد تومان نیز برای خرید تبلت های مورد نیاز مدارس مناطق کم برخوردار در نظر گرفته شده که این دستگاه ها بعد از خرید در اختیار دانش آموزان این مناطق قرار خواهد گرفت.

در خراسان شمالی ۱۷۲ مدرسه عشایری وجود دارد که از این تعداد ۱۲۰ مدرسه به عشایر کوچرو خدمات می دهد.

سه هزار و ۸۱۳ دانش آموز عشایر در این استان مشغول به تحصیل هستند که ۲ هزار و ۸۵۹ نفر در مقطع ابتدایی، ۷۲۳ نفر در متوسطه اول و ۲۳۰ نفر در متوسطه دوم درس می خوانند.  

۱۸۶ هزار دانش آموز و پیش دبستانی در بیش از ۲ هزار باب آموزشگاه خراسان شمالی زیر نظر ۱۴ هزار معلم، تحصیل می کنند. 

از پنج هزار خانوار عشایری استان خراسان شمالی، هزار خانوار نیمه کوچرو و چهار هزار خانوار کوچرو هستند که همه ساله با آغاز فصل گرم، پس از یک دوره حضور در مناطق گرمسیری، این منطقه را به سوی مناطق ییلاقی ترک می‌کنند.

هم اکنون عشایر خراسان شمالی با جمعیتی بیش از ۳۰ هزار نفر که شامل سه درصد جمعیت استان می شود در قالب ۲ ایل زعفرانلو و شادلو و ‌ ۳۸طایفه با شیوه های سنتی کوچرو و نیمه کوچرو در این استان کوچروی می کنند.

عشایر خراسان شمالی که زبان اصلی آنان کردی کرمانجی است، شامل طوایف باچوانلو، قهرمانلو، ملوانلو، میلانلو، توپکانلو، ایرانلو، جیرستان، سیفکانلو، بریمانلو، پهلوانلو، جیرستان آنی‌صر، سارخانی، قلیانلو، کاوانلو، کیکانلو، بیچرانلو، نامانلو، امیرانلو، هشت‌مرخی، ایزانلو، روطانلو، تبریانی، جافکانلو می شوند.

خراسان شمالی در شمال شرق کشور واقع است و ۴۴ درصد از جمعیت آن در روستاها سکونت دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha