سفره مهربانی محیط زیست زنجان برای آهوان پهن می‌شود

زنجان - ایرنا - همه ساله با آغاز فصل زمستان و بارش برف و وقوع یخبندان در زنجان، محیط زیست استان به منظور پیشگیری از پراکنش آهوان دشت سهرین و فیله خاصه، نسبت به تغذیه بی‌دغدغه این گونه جانوری شاخص اقدام می‌کند که به همین منظور امسال نیز خود را برای گستراندن سفره مهربانی آماده کرده است.

به گزارش ایرنا، امسال با توجه به کاهش قابل توجه جمعیت آهوان دشت سهرین به طور قطع دغدغه و نگرانی محیط زیست زنجان برای حفظ و حراست و جلوگیری از تلف شدن این جانور زیبا و بی آزار، دوچندان شده است.

طی یکسال اخیر بیش از ۵۰۰ راس از آهوان موجود در دشت سهرین (بخشی از منطقه حفاظت شده سرخ آباد) و منطقه حفاظت شده فیله خاصه به دلایل مختلف تلف شده اند و حال اجازه نخواهد داد این گونه جانوری به خاطر سفید پوش شدن منطقه و پنهان ماندن علوفه ها در زیر دانه های برف با مشکل تغذیه مواجه شوند و گرسنگی آنها را از پای درآورد.

بر اساس سرشماری جدیدی که هفته گذشته / ۱۷ و ۱۸ آبان ماه امسال/ از سوی کارشناسان و محیط بانان این اداره کل صورت گرفت تعداد آهوان موجود در دشت سهرین (بخشی از منطقه حفاظت شده سرخ آباد) و منطقه حفاظت شده فیله خاصه از یک هزارو ۳۶۰ راس سال گذشته (۹۹) به ۸۵۰ راس رسیده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: امسال نیز همانند سال های گذشته با توجه به احتمال بارش برف در این استان، علوفه زمستانی مورد نیاز آهوان دشت سهرین تامین شده و در روزهای برفی مشکلی از بابت تغذیه آنها وجود نخواهند داشت.

حسین آب سالان، روز دوشنبه در گفت گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه همه ساله این اداره کل قبل از فرا رسیدن فصل زمستان نسبت به تامین علوفه علفخواران شاخص این استان از جمله آهوان، کل و بز و قوچ و میش، برنامه ریزی و اقدام می کند، افزود: هر سال بخشی از علوفه آهوان زنجان از طریق کشت یونجه و گندم در اراضی تحت مالکیت اداره کل و بخشی نیز از طریق خرید علوفه از روستاهای اطراف، تامین و ذخیره می شود تا در صورت لزوم در مناطق مورد نظر پخش شود.

وی اظهار داشت: آهوان به سبب اینکه در دشت ها زندگی می کنند در زمستان به علت بارش برف سنگین در یافتن علوفه با مشکل مواجه می شوند به همین سبب این اداره کل در فصل پاییز و زمستان با برنامه ریزی و فراهم کردن تدارکات لازم از آسیب رسیدن به این جانور زیبا جلوگیری می کند.

دشت سهرین منطقه حفاظت شده سرخ آباد با دامنه ارتفاعی ۵۰۰ تا دو هزارو ۹۰۰ متر، بارندگی و دمای متوسط سالیانه به ترتیب ۵۰۰ میلیمتر و ۱۱ درجه سانتیگراد، منطقه را دارای اقلیم های نیمه خشک مدیترانه ای معتدل کرده که زیستگاهی مناسب و با ارزشی نیز برای آهوان زنجان شده است و ارس، گردو، سیاه تلو، زالزالک، انار وحشی، داغداغان، زرشک، زیتون، گون، آویشن، درمنه، کلاه میرحسن، چوبک، لاله، مرزه و ثعلب از جمله گونه های گیاهی منطقه هستند.

آهو، پلنگ، پازن، گراز، خرس قهوه ای، سمورسنگی، سنجاب زمینی، رودک، کبک دری، هوبره، عقاب، شاهین، دال، غاز خاکستری، خوتکا، لک لک سفید، باکلان، افعی البرزی، افعی شاخدارایرانی، افعی زنجانی و ماهیانی نظیر کپور، سیم و اسبله ازجمله جانورانی هستند که در این منطقه زیست می کنند.

در منطقه حفاظت شده فیله خاصه نیز گونه های جانوری ازجمله آهوی ایرانی، گراز، پرندگانی چون کبک، باقرقره، انواع پرندگان شکاری، آبزی و کنار آبزیی مهاجر زمستانی و انواع خزندگان در این منطقه وجود دارد.

بر اساس سرشماری سال ۹۲ قریب یک هزار و ۵۰۰ راس آهو در دشت سهرین و منطقه شکار ممنوع فیله خاصه زیست می کردند که در سال ۹۳ با کاهش ۱۴ درصدی مواجه شد، در سال ۹۴ با کاهش ۱۰ درصدی به یک هزار و ۲۴۶ راس رسید و سال ۹۵ نیز یک هزارو ۸۲ راس در این مناطق سرشماری شد.

طی سال های ۹۶، ۹۷، ۹۸ و ۹۹ نیز به ترتیب تعداد یک هزارو ۱۰۵ راس، یک هزارو ۲۷۷ راس، یک هزارو ۴۰۰ و یک هزار و ۳۶۰ راس آهو از سوی محیط‌بانان و کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان در این ۲ منطقه مشاهده و سرشماری شدند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha