تحقق وعده رییس جمهوری/ حفظ چاه نیمه‌ها امیدی برای سیستان

زاهدان- ایرنا- جمع آوری و انتقال آب بین چاه نیمه‌های چهارگانه طرحی ضروری برای حفظ منابع آبی سیستان از تبخیر و مسائل زیست محیطی پس از تاکید رییس جمهوری در سفر به سیستان، این روزها با جدیت از سوی مسوولان دنبال می‌شود.

به گزارش ایرنا بحران کم‌آبی و بی‌آبی در سیستان از چالش‌های دیرینه این خطه و موضوع یک روز و ۲ روز نیست این فرایند حاصل جغرافیای منزوی و بارش‌های نامنظم با تمام تاثیرات گوناگون اقتصادی و اجتماعیش نیازمند یاری مسوولان بوده مسوولانی که به کمک مردم آمده و با حفظ منابع آبی موجود در منطقه بخشی از این کم آبی را جبران کردند.

 یکی از اقدامات مطلوب مسوولان طی این سال‌ها حفظ چاه نیمه‌ها به عنوان آخرین منبع تأمین آب آشامیدنی شمال سیستان و بلوچستان است، این چاه نیمه؛ چاله‌ها و گودال‌های طبیعی بزرگی هستند که در فاصله ۵۰ کیلومتری شهر زابل و  پنج کیلومتری زهک و در کنار روستای قلعه­ نو قرار دارند.

گنجایش ذخیره آب چاه ­نیمه شماره یک و ۲ و سه حدود ۷۰۰ میلیون مترمکعب و گنجایش چاه­ نیمه شماره چهار نیز تا ۸۰۰ میلیون مترمکعب بوده  که به صورت دریاچه مصنوعی درآمده  اما حجم آب این چاه نیمه‌ها نیز با توجه به خشکسالی‌های پی در پی سال‌های پیش و رها نشدن به موقع حقابه دریاچه بین‌المللی هامون از طرف افغانستان به شدت کاهش یافته به گونه‌ای که هم‌اینک چاه نیمه چهارم تقریباً به صورت کامل خشک و حجم سه چاه نیمه دیگر هم به شدت کاهش یافته است.

علاوه بر خشکسالی عامل دیگری که منابع چاه نیمه را تهدید می‌کند موضوع تبخیر آب است که طبق آمارهای داده شده سالانه ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب یعنی ۱۱ برابر میزان آب انتقالی از این مخازن به زاهدان، تبخیر و از دسترس خارج می‌شود از اینرو برای پیشگیری از این اتفاق و برای حفظ تنها منبع آب آشامیدنی شمال سیستان و بلوچستان که حیات مرکز استان هم به آن وابسته است طرح انتقال آب بین چاه نیمه‌ها اجرا شد.

حفظ چاه نیمه‌ها امیدی برای سیستان

بسیج همه منابع برای مدیریت صحیح منابع آبی

سردار علی فدوی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران با بیان اینکه تمام کشور برای مدیریت صحیح منابع آبی بسیج شده‌اند گفت: سعی شده تا وضعیت چاه نیمه‌ها بررسی و برای جلوگیری از تبخیر آب کار انتقال انجام شود.

محمد جوانبخت معاون آب و آبفا و مدیرعامل و رییس هیات مدیره شرکت مدیریت منابع آب ایران نیز گفت: طرح انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفته و در یک فراخوان از سرمایه‌گذاران در این حوزه دعوت شده است.

مسوول قرارگاه آبادانی و پیشرفت سپاه سیستان و بلوچستان نیز در این مراسم گفت: هم‌اینک آب چاه نیمه چهار بوسیله دستگاه‌های پمپاژ به چاه نیمه سه در حال انتقال است.

محمد نورا افزود: ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب موجود در چاه نیمه چهار با تعبیه ۹ دستگاه الکتروپمپ انتقال خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: بررسی این طرح از مهر آغاز شده و هم‌اینک به مرحله ی اجرایی رسیده  و پیش‌بینی می‌شود در چهار ماه آینده کار به اتمام برسد.

حفظ چاه نیمه‌ها امیدی برای سیستان

رییس جمهوری در سفر به سیستان یکی از راهکارهای حل مشکل آب منطقه سیستان را حفظ چاه نیمه‌ها عنوان کرد و گفت: راه‌حل بسیار کوتاه‌مدت هم استفاده از ظرفیت چاه نیمه‌ها است و سریعاً آقای استاندار، آقای فرماندار، مسوولان آب در منطقه نسبت به حفظ آبی که در چاه نیمه‌ها موجود است اقدام کنند.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی ادامه داد: مسوولان این آب چاه نیمه‌ها را به مخازن منتقل کنند و این انتقال برای مدت قابل توجهی مشکلات مردم را حل می‌کند. 

پایبند نبودن افغانستان به تعهد بین المللی مبنی بر رها سازی سالانه ۸۲۰ میلیون مترمکعب آب از ذخیره پشت سد کجکی موجب شد تا مسوولان به فکر قطع وابستگی به کشور همسایه و تامین آب مورد نیاز منطقه از راههای دیگر بیفتند که حفر ۱۰ حلقه چاه ژرف و شیرین سازی و انتقال آب دریای عمان از جمله اقدامات پیش بینی شده است که تاکنون سه حلقه چاه ژرف حفر شده و به آب رسیده و بقیه در دست اقدام است.

طرح انتقال آب دریای عمان به سراسر سیستان و بلوچستان نیز به تصویب رسیده و وزارت نیرو در صدد جذب سرمایه گذار برای اجرای این طرح است که با اتمام و بهره برداری از آن مشکل تامین آب استان در دراز مدت مرتفع خواهد شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha