حجم سرمایه‌گذاری معدنی در آذربایجان‌غربی به ۱۲۰۰ میلیارد ریال رسید

ارومیه- ایرنا- معاون معدن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی گفت: از ابتدای امسال تاکنون، یک هزار و ۲۰۵ میلیارد ریال برای راه‌اندازی و توسعه معادن در این استان هزینه شده است.

پریسا عابدپور روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این میزان سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی ۲۴ معدن صورت گرفته است که با راه‌اندازی آن برای ۶۲۲ نفر از جوانان منطقه اشتغال‌زایی می‌شود.

وی ادامه داد: با این حجم سرمایه گذاری، استخراج سالیانه معادن استان به سه میلیون و ۵۴۳ هزار تن افزایش یافته است.

معاون معدن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی با اشاره به وجود ۵۰۳ معدن در استان گفت: حجم سرمایه‌گذاری صورت‌گرفته در این معادن نیز در مجموع چهار هزار و ۷۴۵ میلیارد ریال برآورد شده است.

عابدپور با اشاره به اینکه ۶۸ نوع ماده معدنی در کشور شناسایی شده، اضافه کرد: ۷۵ درصد این تعداد در این استان وجود دارد که ۵۱ نوع را شامل می شود.

وی بیان کرد: در حال حاضر برای بیش از پنج هزار نفر به صورت مستقیم در بخش معدن استان اشتغال فراهم شده است.

وی ادامه داد: معادن به عنوان پیشران اقتصادی در هر کشوری مطرح بوده و باتوجه به گستردگی مواد معدنی و وجود ذخایر با ارزش در سطح استان، سرمایه‌گذاری در این بخش طی سال‌های آینده رشد اقتصادی درخشانی را برای استان خواهد داشت.

معاون معدن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی گفت: عمده مواد معدنی دارای کاربرد در صنایعی از جمله ساختمانی، آرایشی، بهداشتی، فولاد و نفت است.

وی افزود: صنایع تبدیلی این استان نیز در بخش‌های فرآوری و استحصال طلا، سنگ تزئینی، تولید سیمان، آهک و گچ و صنعت تولید پودرهای میکرونیزه فعال است.

آذربایجان‌غربی از جمله استان‌های غنی در حوزه معدنی است ولی کمبود واحدهای فرآوری، موجب فروش خام بسیاری از این مواد معدنی می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha