یکهزار میلیارد ریال اعتبار پیشگیری در حوزه مدیریت بحران اختصاص می‌یابد

تبریز - ایرنا - رئیس مرکز مدیریت اطلاعات و ارتباطات حوادث و سوانح سازمان مدیریت بحران کشور از موافقت سازمان برنامه و بودجه با تصویب یکهزار میلیارد ریال اعتبار پیشگیری در حوزه مدیریت بحران خبر داد.

 
علی ترکیان روز شنبه در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: در طول ۱۵ سال گذشته، تخصیص اعتبارات این حوزه کمتر از ۶ درصد بوده است که با این وضعیت اعتباری، انجام اقدامات پیشگیرانه بسیار دشوار است.

وی با اشاره به اینکه قانون مدیریت بحران، وظایف همه دستگاه‌ها در شرایط اضطراری را مشخص کرده است، افزود: دستگاه‌های اجرایی باید در طول سال، وظایف و مأموریت‌های خود را ارزیابی کنند که در این صورت بسیاری از مشکلات در زمان حادثه قابل حل خواهد بود.
 
طرح‌های مدیریت بحران با رویکرد اجتماعی تهیه شود

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی هم با بیان اینکه مردم پایه اصلی مدیریت بحران هستند، گفت: طرح‌های مدیریت بحران با رویکرد اجتماعی تهیه شود و نقش مردم در این زمینه مورد غفلت قرار نگیرد.

جواد رحمتی تأکید کرد: وظایف دستگاه‌ها در حوزه مدیریت بحران، تعریف شده است و دستگاه‌های مسئول باید در طول سال آمادگی مواجهه با بحران‌ها را داشته باشند.
 
وی با اشاره به اینکه بروکراسی اداری در روند پیشگیری و مدیریت بحران یکی از آسیب‌های این حوزه است، گفت: وزارت کشور و استانداری‌ها، مسئولیت اصلی را در مدیریت بحران‌ها دارند و باید اختیارات و اعتبارات کافی در اختیار داشته باشند.
 
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی در خصوص تمهیدات صورت‌ گرفته برای تأمین برق در فصل زمستان، گفت: تمام تلاش خود را می‌کنیم که تولید برق در استان دچار وقفه نشود و از دستگاه‌های مسئول هم انتظار همکاری را داریم.
 
وی با اشاره به کاهش سهمیه گاز نیروگاه‌ها و لزوم استفاده از سوخت جایگزین، گفت: ابلاغیه‌های لازم برای ذخیره‌سازی گازوئیل به نیروگاه‌ها داده شده است، اما برخی نیروگاه‌ها مانند نیروگاه تبریز امکان استفاده از این سوخت را ندارند.
رحمتی با انتقاد از مدیریت نیروگاه تبریز به خاطر بی‌توجهی به موضوع کاهش آلایندگی یا ایجاد امکان استفاده از گازوئیل در این نیروگاه، گفت: نیروگاه تبریز کمترین هزینه‌ای برای کاهش آلایندگی نکرده و با سوءاستفاده از نیاز استان به برق، در این زمینه سهل‌انگاری کرده است که باید پاسخگو باشد.
 
وی در عین حال بر استمرار اقدامات گذشته برای کاهش آلودگی هوا از جمله طرح‌های ترافیکی و محدودیت فعالیت صنایع آلاینده تأکید کرد و گفت: آلودگی هوا یک پدیده دنباله‌دار است و در طول سال باید از سوی دستگاه‌های مسئول پیگیری شود تا شاهد وضعیت بحرانی نباشیم. 

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی هم از ابلاغ دستورالعمل اقدامات احتیاطی فصل سرما از سوی سازمان مدیریت بحران کشور خبر داد و گفت: پایش به هنگام مخاطرات جوی و اعلام هشدارها به گروه‌های ذی‌نفع، شناسایی مناطق پرخطر و اولویت‌دهی به آنها در برنامه‌های کاری، پیش‌بینی تمهیدات لازم برای تامین انرژی و ذخیره سوخت جایگزین مورد نیاز، پیش‌بینی و تجهیز مکان‌های مناسب به منظور ارائه خدمات امدادی به آسیب‌دیدگان احتمالی و پیش‌بینی استقرار نیروهای امدادی، نظامی و انتظامی در مناطق پرخطر و با ریسک بالا از جمله مهم‌ترین مفاد این دستورالعمل است.
 
محمدباقر هنربر اعلام کرد: بعد از ابلاغ هشدارهای جوی، پیگیری خوبی از سوی دستگاه‌های مسئول صورت می‌گیرد و آمادگی کافی برای مواجهه با مخاطرات احتمالی وجود دارد.
 
در این جلسه گزارش مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای آذربایجان در خصوص تأمین برق در فصل زمستان و مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی در خصوص وضعیت جوی استان ارائه شد.
 
مدیرعامل جمعیت هلال احمر آذربایجان شرقی هم طرح مدیریت مخاطرات طبیعی و انسان‌ساخت استان با فرض وقوع زلزله ۶.۵ ریشتری در شهر تبریز را تبیین کرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha